Kdy mi zaměstnavatel přispěje na dovolenou

  • 2
Z dětství si pamatuji, jak rodiče na Vánoce nosili domů vánoční kolekce a říkali, že nám to posílá „FKSP“. I nyní občas tuto „záhadnou“ zkratku od svých známých slýchám, zpravidla ve spojení s příspěvkem na dovolenou. Co to FKSP vlastně je?

FKSP je Fond kulturních a sociálních potřeb, tento fond zřizují ti zaměstnavatelé, kteří jsou organizační složkou státu (například ministerstva), státní příspěvkovou organizací nebo příspěvkovou organizací zřízenou územními samosprávnými celky. Pravidla, podle kterých tito zaměstnavatelé FKSP vytvářejí, a základní rámec pro výdaje z tohoto fondu upravuje vyhláška ministerstva financí č. 114/2002 Sb., v platném znění. O použití peněz z tohoto fondu spolurozhoduje odborová organizace, pokud u zaměstnavatele působí. Soukromí zaměstnavatelé často k obdobným účelům vytvářejí takzvaný sociální fond.

Zaměstnanec nemá na poskytnutí příspěvku z FKSP žádný právní nárok, nemůže si ho tedy vynucovat; nicméně i v případě FKSP by měla platit zásada rovnosti mezi zaměstnanci, tedy že by pro zaměstnance na obdobných pracovních pozicích měla platit stejná pravidla. Zaměstnavatel do FKSP přispívá ročně dvěma procenty z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů.

Fond v podstatě slouží k poskytování příspěvků, které jsou zaměstnanci vnímány jako takzvané benefity. Jedním z nejběžnějších je poskytování příspěvku na stravování, a to buď formou závodní jídelny, na jejíž provoz zaměstnavatel přispívá, a zaměstnanci tak mají levnější stravu, nebo v podobě takzvaných stravenek - tedy poukázek na odběr jídla, na jejichž pořízení zaměstnavatel určitou výší přispívá.

Dalším z velice častých benefitů bývá příspěvek na rekreaci zaměstnance a jeho rodinných příslušníků, a to buď v zařízení ve vlastnictví zaměstnavatele, nebo i jinde. Z fondu lze poskytnout příspěvek i na tuzemský či zahraniční zájezd.

Zaměstnavatel může dále zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům přispívat na vstupenky na kulturní, tělovýchovné a sportovní akce a poskytovat jim příspěvky na penzijní připojištění či soukromé životní pojištění. Z fondu lze hradit také nákup vitaminových prostředků pro zaměstnance, lze z něj přispět na očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě a žloutence.

Zaměstnavatel může prostředky z fondu rovněž využít ke zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců, na pracovní oděvy a obuv nad rámec povinného vybavení. Z fondu může být zaměstnanci poskytnuta půjčka na pořízení bydlení či koupi bytového zařízení. Firma také může z fondu hradit věcné nebo peněžní dary pro zaměstnance, například při příležitosti odchodu do důchodu.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,