Když máte příjmy nad 15 tisíc korun za rok, ze kterých za vás žádný zaměstnavatel neodvedl daně, pak se vás týká daňové přiznání. Ilustrační snímek

Když máte příjmy nad 15 tisíc korun za rok, ze kterých za vás žádný zaměstnavatel neodvedl daně, pak se vás týká daňové přiznání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daně na poslední chvíli: kdy se platí z vedlejších příjmů?

  • 5
Do odevzdání daňového přiznání už zbývá opravdu je pár dnů. A protože je stále hodně lidí, kteří nevědí, jestli se jich to týká, přinášíme přehled činností, které dělají potíže.

K důchodu jsem si prodejem kosmetiky přivydělala 12 tisíc korun. Nakoupila jsem přípravky za 48 tisíc a prodala je za 60 tisíc korun. To přece není žádný příjem, který by bylo třeba danit, rozčilovala se v telefonu čtenářka. Jenomže je.

Když máte příjmy nad 15 tisíc korun za rok, ze kterých za vás žádný zaměstnavatel neodvedl daně, pak se vás daňové přiznání týká.

"Nejprve je nutné ujasnit si, co je příjem a co zisk," říká daňová poradkyně Blanka Marková. Příjem je v takovém případě 60 tisíc korun, tedy vyšší než 15 tisíc korun, a je nezbytné podat daňové přiznání. Výdaje jsou 48 tisíc korun, danit se bude zisk 12 tisíc korun.

Jak je to s jednotlivými typy příjmů a kam je zapsat do daňového přiznání?

1. Podnikání

Jestli si přivyděláváte pravidelně, byť třeba jen malé částky, měli byste uvažovat o živnostenském listu. Vyhnete se tak zbytečným nesrovnalostem, až se úřady začnou dotazovat na vaše obchodování na Aukru či Fléru, na prodej kosmetiky nebo pojistek, na příležitostnou tvorbu webových stránek či hlídání psů.

Pokud máte jako podnikatel příjmy vyšší než 15 tisíc korun ročně, musíte podat daňové přiznání (výjimkou jsou zaměstnanci, pro ty platí hranice příjmů 6 tisíc korun). Výdaje můžete uvádět skutečné i paušální, jejichž výše podle typu podnikání je 40 až 80 procent.

Kam uvést: Příloha číslo 1, příjmy podle § 7.

2. Honoráře

Pokud jste přispěli do novin, do televize, rozhlasu či jste napsali poučnou brožurku, dostali jste honorář. V roce 2013 byla pro honoráře důležitá hranice 7 tisíc korun.

Formulář pro daňové přiznání za rok 2013 i s přílohami jako soubor pro Excel i ve speciální aplikaci stahujte ZDE

Jestliže vám jeden plátce v měsíci za příspěvky do tisku, rozhlasu a televize (a jejich internetových obdob) vyplatil 7 tisíc korun a méně, rovnou strhl 15procentní srážkovou daň. Vy se nemusíte o nic starat, a je-li to váš jediný příjem, ani nemusíte podávat daňové přiznání.

Když vám jeden plátce poslal v daném měsíci víc než 7 tisíc korun, příjmy uvedete v daňovém přiznání a odečtete od nich výdaje. Ty mohou být skutečné (v tom případě si o nich vedete evidenci) nebo je můžete vyčíslit paušálně, pak odečtete 40 procent příjmů.

Jestli jste dostali honorář za jinou činnost, než je práce pro tisk, rozhlas a televizi, platí stejný postup, ať je odměna v jakékoli výši. Příkladem takových činností je třeba psaní knih, účinkování v reklamě... Pozor, pro rok 2014 se zvýší hranice ze 7 tisíc na 10 tisíc korun.

Kam uvést: Příloha číslo 1, příjmy podle § 7.

3. Ostatní příjmy

Složitá kategorie. Patří sem příjmy, které nelze jinam zařadit. Může to být například jednorázový pronájem nějaké věci (ne pozemku ani jiné nemovitosti), jednorázově poskytnutá služba, sousedská výpomoc, dodanění životní pojistky, kterou jste předčasně ukončili a předtím využívali daňové zvýhodnění...

Co vás čeká, když nesplníte své povinnosti, čtěte zde

Když jde o příjmy takzvaně příležitostné, platí hranice 20 tisíc korun - pokud ji příjem nepřevyšuje, nemusíte platit daň. Pro rok 2014 se tento limit zvýší na 30 tisíc korun, na to se však můžete těšit až v dalším daňovém přiznání.

U ostatních příjmů lze uvádět jen skutečné výdaje a nikdy se nelze dostat do ztráty. Náklady mohou být nanejvýš tak vysoké jako příjmy. I zde však existuje výjimka. Pokud nepodnikáte jako samostatně hospodařící rolník a máte ostatní příjmy ze zemědělské činnosti, smíte výdaje odečíst paušálně, a to až ve výši 80 procent.

Kam uvést: Příloha číslo 2, příjmy podle § 10.

4. Pronájem

Sem patří pronájem nemovitostí a pravidelný pronájem věcí movitých. Nemovitost není jen byt či dům, ale i nebytové prostory, pozemky, pole. Pravidelným pronájmem pak může být třeba pronájem auta, nějakého stroje, ale třeba i luxusních šatů.

Kam uvést: Příloha číslo 2, příjmy podle § 9.

5. Příjmy z pracovněprávních vztahů

I když jdete jen na brigádu, je to pracovněprávní vztah - nejspíš sepíšete dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.

Pro důchodce

  • Pokud jste 1. ledna 2013 brali státní starobní důchod či obdobný ze zahraničí, nemůžete si odečíst slevu 24 840 korun na poplatníka. Je přitom jedno, jakým způsobem vznikly vaše příjmy.
  • Ostatní slevy si důchodce uplatnit může (například na vyživované dítě/ manžela, slevu pro držitele průkazu ZTP/P...).
  • I penzista si můžete snižovat daňový základ o odečitatelné položky, spoří-li například v penzijním fondu či podporuje nějakou charitu. Odečítají si ale jen ti, kdo mají zdanitelné příjmy.
  • Důchod nad 288 tisíc korun ročně podléhá dani z příjmů. Co překračuje tuto hranici, je třeba uvést do přílohy číslo 2, do příjmů podle § 10.
  • Za rok 2013 už není třeba danit penzi, když příjem z jiných zdrojů přesáhl 840 tisíc korun.

Protože se dá předpokládat, že nemáte hlavního zaměstnavatele (jste na rodičovské, důchodci či studenti), nepodepisovali jste nikde takzvané prohlášení k dani. Podepíšete ho tedy u toho, s kým uzavíráte dohodu, a on z vašich příjmů odvede daň.

A pokud máte nárok na slevy (nepobírali jste 1. ledna 2013 starobní důchod, viz sloupek vpravo), uplatníte i tuto slevu.

Zvláštní situace nastane ve chvíli, kdy je vaše brigáda jen krátkodobá, třeba na jeden měsíc v roce. Pokud totiž zaměstnavatel v takovém případě uplatní slevu na poplatníka, započte jen poměrnou měsíční část. Z celkové slevy 24 840 je to u měsíční brigády jen 2 070 korun.

Pokud by vaše daň měla být vyšší, je lepší podat daňové přiznání a uplatnit slevu v celkové výši. Takový postup se vyplatí u příjmu nad 13 800 korun za měsíc.

Zaměstnavatel vám v takovém případě vystaví potvrzení o zdanitelných příjmech, podle kterého budete vyplňovat daňové přiznání.

Kam uvést: do hlavní části daňového přiznání, jako příjem podle § 6.