Účet, papír, výpis

Účet, papír, výpis | foto: Profimedia.cz

Kdy si můžete říct o peníze z cizího účtu

Příkaz k inkasu je platební instrument, který na rozdíl od příkazu k úhradě nevychází z podnětu plátce, nýbrž z podnětu příjemce platby. Kdo může předávat příkaz k inkasu bance?

Obsahem příkazu k inkasu je příkaz příjemce platby jeho bance, aby zprostředkovala převod peněžních prostředků na vrub účtu plátce ve prospěch účtu výstavce inkasního příkazu. V současné době je nejčastější využití inkasní formy placení tehdy, jestliže si tento způsob dohodl plátce se svou bankou. Využití příkazu k inkasu však také předpokládá ujednání mezi příjemcem platby (tedy výstavcem příkazu k inkasu) a plátcem platby. Banky však nezkoumají vzájemná smluvní ujednání mezi svými klienty, a proto je rozhodující dohoda mezi plátcem a jeho banou.

Peněžní částky za debetní úroky a poplatky (ceny) za služby spojené s vedením účtu a za zpracování položek platebního styku banky většinou zúčtovávají jako přímé inkaso z běžného účtu klienta, pokud není ve smlouvě o zřízení a vedení účtu uvedeno jinak. V současné době se nejčastěji inkasní forma placení vyřizuje při tzv. SIPO (sdruženém inkasu plateb obyvatelstva), jímž se po dohodě mezi plátcem a příjemcem zajišťují pravidelné úhrady plateb, např. za elektřinu, plyn, telefonní poplatky, nájem či anuity bytu apod.

Účastníky příkazu k inkasu jsou tyto subjekty:

  • příjemce (příkazce, dodavatel, prodávající, věřitel);
  • banka příjemce;
  • banka plátce;
  • plátce (odběratel, dlužník).

Provádění příkazu k inkasu

Příkaz k inkasu lze bance předávat v zásadě dvojím způsobem. Klasickou formou je předání na předepsaných bankovních formulářích. Modernější formou je zadání příkazů prostřednictvím různých forem produktů elektronického bankovnictví. Příkaz k úhradě posiluje postavení dodavatele (příjemce platby). Příkaz k inkasu je z časového hlediska rizikem odběratele (plátce platby). Pro banku je inkasní forma platebního příkazu rizikovější než klasický příkaz k úhradě zejména tím, že banka je při realizaci příkazu k inkasu povinna vykonat více úkonů, než je tomu u příkazu k úhradě.

popisekNA ÚROK ZAPOMEŇTE,
ptejte se na RPSN
 

Náležitosti příkazu k inkasu

Náležitosti příkazu k inkasu jsou stejné jako u příkazu k úhradě. Použití tohoto instrumentu je však obecně omezeno jen na případy, kdy:

  • je tento instrument placení stanoven právními předpisy;
  • je tento způsob placení dohodnut mezi plátcem a jeho bankou;
  • je k tomu banka vedoucí účet plátce oprávněna na základě smlouvy o zřízení a vedení účtu pro zúčtování debetních úroků, poplatků za bankovní služby apod.

Úryvek z knihy Platební styk


Úryvek je z knihy "Platební styk klasický a elektronický" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky
Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti