Kdy smíte dostat pokutu v práci?

  • 7
V jedné firmě jsem se setkala se sazebníkem pokut. Za pozdní příchod do zaměstnání 100 Kč, zmeškaná schůzka 1000 Kč, nevhodný oděv 300 Kč. Pokuty měly být zaměstnancům sráženy přímo ze mzdy. Divila jsem se, co si zaměstnavatel dovolí. Má na to právo?

Zaměstnavatel smí zaměstnance za porušení jeho povinností potrestat pouze v souladu se zákoníkem práce. Jestliže porušení povinností dosáhne intenzity hrubého porušení pracovní kázně, zaměstnanci může být okamžitě zrušen pracovní poměr . Firma může také dát zaměstnanci výpověď pro závažné porušování pracovní kázně, případně - po předchozím písemném upozornění - pro soustavné méně závažné porušování kázně. O žádných pokutách zákoník práce nehovoří.

Zaměstnavatel navíc bez souhlasu pracovníka smí z jeho mzdy srazit určitou částku jen na základě zákona a v souladu se zákonem. Přesný výčet stanoví zákoník práce v ustanovení § 120, odstavec pátý. Zaměstnavatel smí ze mzdy srazit například zálohu na daň z příjmů, pojistné na nemocenské pojištění, důchodové pojištění, zdravotní pojištění. Případně částky, které nařídil strhnout soud či jiný oprávněný orgán. Může jít také o vrácení nevyúčtované zálohy na cestovní náhrady či zálohy na mzdu, pokud je zaměstnanec povinen tuto zálohu vrátit kvůli nesplnění nároků na její výplatu.

Jakékoli jiné srážky ze mzdy mohou být zaměstnavatelem prováděny pouze na základě dohody o srážkách ze mzdy. Takovou dohodu uzavírá zaměstnanec s tím, komu dluží, nikoli se zaměstnavatelem.

Pokud tedy zaměstnavatel ze mzdy přímo sráží jakési pokuty, jedná protiprávně ze dvou důvodů -jednak nesmí ze mzdy zaměstnance bez jeho souhlasu nic srazit (s uvedenými výjimkami ), jednak zákoník práce žádnému zaměstnavateli nedává právo, aby své zaměstnance jakkoli pokutoval. Jakékoli pokuty v pracovněprávních vztazích jsou tedy protizákonné.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,