Kdy v práci lhát a kdy říkat pravdu?

  • 10
Lhaní v práci je něco jako faul ve sportovním zápase. Je často potrestán, ale někdy zůstane nepovšimnut a vyplatí se. Každý se musí poradit se svědomím. Hodně záleží na prostředí.

Třeba v USA se na pravdomluvnost klade veliký důraz, i kdyby pravda měla být nepříjemná. Před časem promluvily pravdu čtyři zaměstnankyně velkého koncernu o nezákonných účetních čachrech vedení. Firma zkrachovala - a zaměstnankyně se staly národními hrdinkami. V časopisech vycházely jejich fotografie, interview, gratulace ze všech stran k tomu statečnému udavačství...

Dovedete si představit české bulvární noviny, které by takové udavačky oslavovaly více než třeba vrcholového sportovce? Mezi čistým lhaním a čistou pravdou je mnoho odstínů. Pokud se trochu odchýlíte od pravdy v ušlechtilém úmyslu, říká se tomu takt. Každý rozumný vedoucí například ví, že se mu často vyplatí takzvaná taktní kritika.

NENECHTE SI UJÍT
Spotřebitelský úvěr
GE Capital nabízí pevné splátky všem
 GE Capital Bank přichází s další inovací - Půjčkou v akci. O co jde? Vyplatí se vám?
láska a sex
Sex v práci: ano, či ne?
Jsou milostné vztahy na pracovišti prospěšné, či jsou spíše na obtíž? Jak se k nim stavějí Češi?
Trh, tržiště
Blíží se konec stánkařů v Česku?
Na tržištích se objevuje množství nekvalitního zboží. Znamená to okrádání zákazníků?

Místo přímého a stoprocentně pravdivého "Tys to udělal špatně!" nasadí poněkud jemnější tón a podřízeného se spíše zeptá: "Nezdá se ti, že se nám to poněkud nepovedlo?" Známý je pozitivní účinek takzvaného "placeba lži". Při podání neškodného vitaminu lékař přesvědčivě argumentuje pacientovi, že "toto je ten supernový švýcarský lék, zaručeně účinnější než všechno, co jste bral dříve".

Podobná komunikace zpravidla pomůže i při jakémkoliv pracovním výkonu. Povzbudivá věta "ty to dokážeš" je také citelnou nepravdou, protože ji říkáme kolegům nejčastěji právě při své značné nejistotě, že to asi nezvládnou. Zvláštním případem nepravdy je mlčení. Tam, kde by aktivní pravda mohla mít nežádoucí důsledky, sice nevyslovujeme aktivní lež, ale nevypustíme z úst ani tu pravdu. Zastírací mlčení je v sebeobraně nutné tím častěji, čím se v dané firmě či instituci více liší formální vztahy (oficiální předpisy) a neformální struktury (kamarádíčkování, zájmové skupiny).

Komu instituce s velkou odlišností - plné kalných vod - vyhovují, ten nechť tam zůstane a nechť často taktizuje volným zacházením s pravdou. Komu ne, nechť odejde jinam; anebo - při větší odvaze - nechť získává spojence a bojuje.

Co dělat, aby vám vedoucí přidal? Čekat v koutě nebo vyrazit ke zteči?
Více ZDE.