Kdy vám náleží odchodné a kdy odstupné?

  • 1
Potřebuje-li se firma zbavit mnoha zaměstnanců v krátkém čase, dokáže být štědrá. Co se odstupného týká, mezi nejštědřejší zaměstnavatele nepatří jen hutní společnosti, ale i velké banky, elektrárenské či chemické firmy.

Odstupné je dáno zákonem:

Nárok na odstupné máte, pokud s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr například kvůli zrušení vašeho místa (par.* Nárok na odstupné máte, pokud s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr například kvůli zrušení vašeho místa (par. 46 a-c zákoníku práce).

Odstupné se podle zákona vyplácí ve výši dvojnásobku vašeho průměrného měsíčního výdělku.

Rada zaměstnanců nebo odbory mohou v kolektivní smlouvě či vnitřním předpisu sjednat podmínky, za nichž zaměstnancům propuštěným pro nadbytečnost přísluší odstupné zvýšené o další násobky průměrného výdělku. Roli tu může hrát pozice zaměstnance, počet odpracovaných let v podniku a podobně.

Odstupné vyplácí zaměstnavatel v nejbližším výplatním termínu. Může se však se zaměstnancem dohodnout na jeho výplatě v den skončení pracovního poměru, případně na pozdějším termínu.

Odstupné nenáleží zaměstnanci:
- pokud při organizačních změnách dojde k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele;
- pracuje-li ve vedlejším pracovním poměru.

Odchodné pro ty, kteří vědí hodně:

Odchodné neboli "zlatý padák" se obvykle týká lidí, kteří se u zaměstnavatele mohou dostat k informacím, jejichž využitím u jiné společnosti by té původní ztížili činnost.

Na odchodném se může zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout při uzavření pracovní smlouvy, a to písemně. Jinak je dohoda neplatná. Jestliže byla se zaměstnancem sjednána zkušební doba, lze tuto dohodu uzavřít až po jejím uplynutí. Jinak je také neplatná.

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.
Více ZDE.

Dohodou o odchodném se zaměstnanec zavazuje, že po určitou dobu po skončení pracovního poměru (ne však déle než jeden rok) nebude vykonávat výdělečnou činnost, kterou by zaměstnavateli konkuroval.

Zaměstnavatel je na druhou stranu povinen za každý měsíc plnění závazku zaměstnanci vyplatit peněžité vyrovnání, nejméně ve výši jeho průměrného měsíčního výdělku. Horní hranici odchodného zákon nestanovuje.

V dohodě může být sjednána i částka, kterou zaměstnanec zaměstnavateli zaplatí, jestliže svůj závazek poruší. Zaplatí-li tuto pokutu, jeho závazek zaniká.