Past, riziko

Past, riziko | foto: Profimedia.cz

Když realitku, tak jakou?

Realitní kanceláře by měly v ideálním případě za klienty přebírat činnosti, problémy a starosti spojené s převodem nemovitosti a tím šetřit jejich čas a energii. Bohužel se však v praxi často stává, že jim starosti naopak přidělávají. Proto je třeba realitku dobře vybrat.

Tématu „realitní kanceláře“ jsme se nedávno věnovali v komentáři, který naleznete zde. Je v něm uvedeno několik argumentů, které hovoří pro i proti využívání služeb realitních zprostředkovatelů, naleznete v něm také informace, na co si dávat při převodu nemovitosti pozor. V rozsáhlé diskusi k tomuto článku si pak můžete přečíst názory čtenářů a jejich vlastní praktické zkušenosti s prací a přístupem realitních kanceláří.

Nyní na toto téma navážeme a již nebudeme řešit, zda se na realitní kancelář obrátit, nebo ne, ale budeme se zabývat případem, kdy se zájemce o koupi či prodej nemovitosti rozhodne služeb zprostředkovatele využít. Pak je třeba, aby si vybral správně a vyhnul se tak zbytečným starostem.

Realitním makléřem může být bohužel kdokoli

Problém je především v tom, že pro činnost realitních makléřů nejsou stanovena žádná závazná pravidla, takže si realitní kancelář může zřídit prakticky kdokoli. Realitní činnost je v České republice vedena jako živnost volná, nevyžaduje se proto žádné odborné vzdělání či licence a zákon nevyžaduje ani pojištění odpovědnosti z výkonu činnosti realitních makléřů. Dostane-li se klient s realitní kanceláří do sporu, musí se řešit občansko-právní cestou. To však neplatí, pokud je realitní kancelář členem Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK ČR). V takovém případě má klient větší šanci na úspěch.

Asociace realitních kanceláří České republiky

ARK ČR je profesní sdružení realitních makléřů, dražebníků a správců nemovitostí. Byla založena již v roce 1991 a v současnosti je jejími členy asi dvě stě realitních kanceláří. Jejich seznam spolu s kontaktními údaji je uveden na internetových stránkách Asociace. Jednou z povinností těchto realitních kanceláří je mít uzavřenu a řádně zaplacenu pojistnou smlouvu na rizika vyplývající z profesní odpovědnosti. Výhodou pro klienta realitky, která je členem ARK ČR, je především to, že v případě sporu se může obrátit přímo na Asociaci. Problém bude řešit její dozorčí rada, a to zdarma. Členství v ARK ČR je tedy jedním z dobrých vodítek pro výběr realitní kanceláře.

Jak vybírat realitku

Co dalšího by měl zájemce o prodej či koupi nemovitosti sledovat při výběru zprostředkovatele? Nejlepší jsou samozřejmě reference a doporučení známých, pokud se na ně však můžete spolehnout. Je lepší obracet se na zavedené kanceláře, při schůzce si všímat toho, jak jednají s klienty, zda se chovají ochotně a profesionálně, zda dodržují smluvené termíny, o lecčems vypovídá i vzhled pracoviště, prostě důležitý je „celkový dojem“.

Makléř by vás měl seznámit s postupem při vyřizování obchodu, měl by umět zodpovědět vaše dotazy a nevymlouvat se, že požadované informace nemá k dispozici. Je důležité nenechat se odbýt a vyžadovat všechny služby, za které si realitní kanceláře účtují nemalé provize. Jejich výše se pohybuje kolem 3 % až 6 % z realizované ceny.

Při sepisování zprostředkovatelské smlouvy je třeba vyžadovat přesné znění a úplnost všech ustanovení tak, aby realitní kancelář nemohla potom různě „kličkovat“. Je třeba důsledně vymezit provizi a plnění časových termínů. Sepsání kupní smlouvy by mělo být zadáno advokátovi či notáři, kteří nesou za její správnost veškeré garance. Rozhodně by se neměly využívat různé standardizované formuláře, které některé realitky klientům nabízejí. Je třeba mít neustále na paměti, že realitní kancelář vlastně nenese žádnou odpovědnost.

Exkluzivní smlouva?

Při sepisování zprostředkovatelské smlouvy s realitní kanceláří se doporučuje uzavírat raději exkluzivní smlouvy, i když někteří klienti se tomu brání. Výhodou exkluzivní smlouvy je to, že nemovitost nebude nabízet více realitek najednou, za různých podmínek a s různou cenou. To totiž může potenciální kupce odradit, jelikož jim taková nemovitost může připadat jako špatně prodejná a budou se obávat nějakého skrytého problému. Navíc ji uvidí prodávat za různé ceny a mohou z toho usoudit, že bude lepší počkat, až ji majitel ještě více zlevní. Kupujícímu se zase může stát, že mu vybranou nemovitost prodají jinému zájemci dříve, než si stačí zajistit potřebné finance.

Realita bývá jiná

Hlavním smyslem využití služeb realitní kanceláře je kromě zprostředkování prodeje či koupě nemovitosti přenechání všech záležitostí s tím spojených odborníkům. Tedy vyřízení všech dokladů, právních služeb, jednání s úřady a dohled nad tím, aby obchod proběhl bez problémů a bez pochybení. Bohužel tomu tak často vůbec není. Mnohým klientům, kteří kupovali či prodávali nemovitost přes realitku, se stalo, že si za provizi v řádu desítek tisíc korun museli nakonec stejně vše zařizovat sami.