Když se zametají úrazy pod koberec

Někteří z nás zažili, že jejich známý šel ráno do práce a buď kvůli pracovnímu úrazu skončil v nemocnici, nebo se už domů nikdy nevrátil. Až potom se ptáme: Kdo a kde udělal chybu? Dalo se tomu předejít? Než hledat chybu u druhých, začněme každý u sebe - uvědomujeme si rizika úrazů ve svém zaměstnání? Víme, na jakou ochranu před úrazem máme právo a co musíme sami dodržovat?

Jistě, zájmem společnosti je, aby k pracovním úrazům nedocházelo. Ale jak má dojít k nápravě, když většina zaměstnavatelů a zaměstnanců odbude seznámení s bezpečností práce podpisem nepřečtených pravidel. Nejeden zaměstnavatel nenahlásí a ani nevyšetří pracovní úrazy a řada z nich ani nepřijme žádná opatření k odstranění jejich příčin, aby se podobné úrazy neopakovaly.
Zaměstnavatel musí na pracovišti vytvořit takové podmínky, aby lidé věděli, co a jak mají dělat a jak se mají v zaměstnání chovat. K tomuto poznání vede propracovaný systém školení, řádného zapracování, kontroly. Nedostatek znalostí v bezpečnosti a ochraně zdraví se u některých zaměstnavatelů projevuje lhostejností k vytváření takového systému. Zaměstnancům řeknou, že si za pracovní úraz buď mohou sami, nebo že o něj nejde.

Nebo se na uvedeném snaží se zaměstnancem dohodnout. Nic horšího snad už ani nemůže být! Zaměstnavatel tím nejen hrubě porušuje české zákony, ale především ještě více snižuje povědomí o významu a úloze bezpečnosti práce.
Není se proto čemu divit, když i sami zaměstnanci nechtějí nahlásit pracovní úrazy z obavy, že poškozují zaměstnavatele, jenž se jim za to může "odměnit" tím, že je donutí třeba i k odchodu. České právní předpisy mají stanovena jasná pravidla pro šetření a odškodňování pracovních úrazů. Neporušujme je a ve vlastním zájmu trvejme na řádném prošetření každého úrazu. Ztracenou práci člověk nalezne, ale ztracené zdraví mu už nikdo nevrátí.