Kolik peněz spálí domácí spotřebiče?

  • 45
"Jsou to upíři, kteří jen sají energii. A vy je musíte vymýtit," řekl před třemi lety americký prezident George W. Bush šéfovi Úřadu pro energetiku. Vzápětí podepsal výnos, kterým zakázal státním úředníkům "upíry" nakupovat. Svým nařízením přitom ukázal na něco, čeho by si měla všímat každá česká domácnost, která chce ušetřit na účtu za proud. Nebo vás někdy napadlo, jak velký žrout elektřiny je například videorekordér, i když nepracuje?

Spící upíři

Těmi upíry myslel americký prezident přístroje, které jejich uživatelé nevypínají a nechávají je v pohotovostním režimu (Standby). Takové video či televizor potom lze okamžitě probudit jedním stiskem tlačítka, za tento komfort se však něco platí. "Spící" elektronika sice má daleko nižší spotřebu v poměru k plnému výkonu, ale nešetří ji zase tolik.

Bush například jedním škrtem pera odsoudil do důchodu přístroje, které spotřebují v pohotovostním režimu více než jeden watt za hodinu.

Pro srovnání, spotřeba televizního přijímače ve "spícím" režimu, kdy čeká jen na pokyn z dálkového ovladače, aby se zapnul, se běžně pohybuje okolo pěti až sedmi wattů. Pokud v tomto stavu televizor čeká na svého majitele například 20 hodin denně, spořádá elektřiny zhruba za 182 korun ročně.

NENECHTE SI UJÍT
růst rám
České akciové fondy slibují vysoké výnosy
Domácí investor na akcie moc nesází. Dělá dobře? Kam byste měli vložit své peníze?

stres
Telefon mě brzdí v práci
Telefony na pracovních stolech vyzvánějí obzvláště naléhavě. Necháme se jimi rušit?

Klobásy, grilování
Příběh norimberské klobásy
 Je světlá, malá, tenká a opečená na roštu chutná skvěle. Nürnberger Bratwurst, norimberská klobása.

A to je jen jeden spotřebič. Připočte-li se hudební souprava, video, případně DVD přehrávač, zjistíme, že za odpočívající přístroje člověk zaplatí i několik set korun ročně.

Nedávná studie o japonských domácnostech odhalila, že spící spotřebiče zkonzumují až deset procent z veškeré elektrické energie, kterou tyto domácnosti odeberou. Například obyčejná mikrovlnná trouba spořádá během své životnosti více energie na osvětlení digitálního displeje než při ohřívání potravy.

Vypnutí nestačí

Avšak ani při vypnutí přístroje není ještě člověk zcela ochráněn před takovou nekontrolovanou spotřebou. Jen samotné trafo přístroje si v době nečinnosti zařízení také odebere svůj díl.

Jak se dá šetřit u počítače
Režimy napájení počítače Funkčnost Přibližná úspora
Zapnutý systém (Power On) Plně funkční 0%
Aktivace správy napájení (APM)  Po určité době se přepne do režimu úspor 12%
Pohotovostní režim (Stand by) V režimu úspory, možnost okamžitého 40 % V režimu úspory, možnost okamžitého přechodu do APM  40%
Režim spánku (Suspend) Většina zařízení vypnuta, pomalé oživení 80%
Vypnutý počítač (Power Off) Vypnut i zdroj napájení 97%

Jediné spolehlivé řešení je tak odpojení zařízení od zdroje elektrické energie. K tomu může sloužit speciální prodlužovací šňůra s vypínačem. Nevýhodou však je, že se takto mohou smazat některé údaje, které jste do přístroje složitě vkládali. Podle Jiřího Haneho, který se problematikou elektrických spotřebičů zabývá, si tento problém uvědomují především velcí výrobci. "Značkové firmy ve svých výrobcích dávají v poslední době důraz na snižování spotřeby jak v pracovních režimech, tak v těch pohotovostních," uvádí Hane. Podle něj z toho vyplývá, že nákupem na různých tržnicích může člověk ušetřit na pořizovací ceně, ale pokud si spočítá náklady na provoz, nakonec zaplatí více.

"Určitým vodítkem při výběru domácího spotřebiče, ale například i žárovky může být jeho zařazení do určité energetické třídy," vysvětluje Jiří Hane. "Původní hodnocení od A do G se rozrostlo o A+ a A++, přičemž nejméně energeticky náročný je přístroj označený A++," doplňuje Hane.

Je však třeba kalkulovat s tím, že méně energeticky náročné výrobky jsou o něco dražší než jejich nenasytnější sourozenci. Vyšší počáteční investice by se však měla za dobu životnosti výrobku minimálně vrátit.

Jak jsou na tom počítače

Vypínejte počítač na noc, ochráníte PC i peněženku! Více ZDE.

Jsou lidé, kteří i při krátkém odchodu z kanceláře na oběd vypínají počítač. Druhý extrém pak představují uživatelé, jejichž systém běží neustále, a pokud "spadne", PC pouze restartují. Zastánci pravidelného vypínání i dlouhodobého provozu mají na podporu svého chování mnoho argumentů. "První přístup nemohu doporučit, protože může časem způsobit vytvoření takzvaného studeného spoje, který znemožní další funkčnost," říká Jan Novotný, technik počítačového servisu.

Proti druhému typu zase hovoří spotřeba energie i možné riziko požáru. "Pokud uživatel hodlá provozovat počítač nepřetržitě, například jako server, měl by se zajímat o komponenty, které jsou k takovému zatížení určeny. Ty jsou však dražší," říká Novotný. Vedle výběru méně náročných součástek, které mohou snížit příkon počítače až o desítky wattů, je možné využívat různých úsporných režimů, které má počítač k dispozici (viz tabulka).

Řada výrobců se také již nesnaží vyrábět pouze stále rychlejší (rozuměj i hladovější) systémy, ale přicházejí i s úsporami. Například v tichých počítačích se používají komponenty, které není třeba chladit větráčky.

Kolik proudu a pěněz spálí domácí spotřebiče

Provoz každého přístroje s příkonem jednoho Wattu (spící televizor jich spálí až sedm), který by běžel 24 hodin po celý rok (365 dní), při tarifu 3,50 za kWh stojí necelých 31 Kč.

Přístroj

Příkon (W)

 Cena za hodinu provozu* (Kč)

Digitální budík

2,5

  0,01 Kč

Lednička

30

  0,10 Kč

Stereověž

35

  0,12 Kč

17palcové LCD

40

  0,14 Kč

Starší notebook

45

  0,16 Kč

Videorekordér

50

  0,17 Kč

Televizor 55cm

75

  0,26 Kč

Nový notebook

80

  0,28 Kč

17palcový monitor

90

  0,31 Kč

Starší PC bez monitoru

120

  0,42 Kč

Nové PC bez monitoru

175

  0,61 Kč

Pračka

600

  2,10 Kč

Žehlička

900

  3,15 Kč

Vysavač

1000

  3,50 Kč

Pozn.: * při sazbě 3,50 Kč/kWh Pramen: vlastní výpočty