Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kombinace hypotéky a investice do akcií. Nejen pro odvážné.

  0:02
Drtivá většina lidí si bere hypotéku pouze v případě, že nemá prostředky na koupi nemovitosti za hotové. Ti z nás, kteří mají finanční prostředky na pořízení vlastního bydlení, však mohou využít současných výhodných podmínek hypotečních úvěrů a vlastní pr
Drtivá většina lidí si bere hypotéku pouze v případě, že nemá prostředky na koupi nemovitosti za hotové. Ti z vás, kteří mají finanční prostředky na pořízení vlastního bydlení, však mohou využít současných výhodných podmínek hypotečních úvěrů a vlastní prostředky investovat. Zejména v oblasti bydlení totiž dnešní doba přeje dlužníkům. Kolik taková kombinace může vydělat?

Předpokládejme, že mladá rodina má zájem si koupit nový byt v centru stotisícového českého města. Jeho pořizovací cena je jeden milión. Tato rodina je schopna zmiňovanou částku uhradit prostřednictvím vlastních úspor za přispění rodičů. Je pro ni tato alternativa výhodná nebo je lepší tento byt zaplatit hypotékou a vlastní prostředky investovat do cenných papírů za účelem vyšších výnosů než činí náklady spojené se splácením hypotéky? Zkusme se tedy na srovnání těchto dvou variant podívat.

Mladá rodina si tedy na miliónový byt bere hypotéku ve výši sedm set tisíc korun. Zbývajících tři sta tisíc korun rodina financuje z vlastních prostředků. Doba splatnosti hypotéky činí 15 let a hypoteční banka nabídla tomuto klientovi úrokovou sazbu 7%. Klient splňuje nárok na přidělení státní podpory ve výší dvou procentních bodů na celou hypotéku. Na kolik ho tedy hypotéka vyjde přináší následující tabulka.

Výše úvěru700 000 Kč
Státní příspěvek2%
Výše měsíční splátky5 537 Kč
Počet splátek180
Suma splátek996 600 Kč
Náklady spojené s hypotékou50 000 Kč
Daňová úspora-74 150 Kč
Celkové náklady hypotéky272 450 Kč

Vysvětlivky k tabulce:
Celý modelový propočet počítá s předpokladem, že se úroková sazba a zároveň výše státní podpory nezmění. Zároveň se ale shodneme na tom, že předpovídat vývoj sazeb a zároveň státní podporu za řekněme deset let je velmi obtížné, a tudíž jsem přijal tento předpoklad. Měsíční splátky hypotéky našeho klienta činí v tabulce uvedených 5 537 korun a výrazně ji snižuje právě dvouprocentní státní podpora. Jenom pro zajímavost, bez státní podpory by při sedmiprocentní úrokové sazbě klient platil měsíčně 6 291 korun.

Během patnáctileté lhůty splatnosti klient zaplatí dohromady 180 měsíčních splátek. Ty mají formu anuit, které obsahují úrok i úmor. Za celou dobu splatnosti tedy klient zaplatí 996 600 Kč, což je součet zaplacených úroků a zároveň jistiny. Do nákladů spojených s hypotékou jsem zahrnul veškeré poplatky předcházející podpisu smlouvy a zároveň poplatky nutné pro vedení účtu, vydání potvrzení apod.

Současná státní podpora umožňuje hypotečním dlužníkům snižovat daňový základ o zaplacené úroky z úvěru maximálně do 300 tisíc za rok. Tolik v našem případě nedosahuje celé úrokové navýšení z hypotéky, a tudíž si klient může odečíst veškeré zaplacené úroky během celé doby splatnosti. Čistá daňová úspora samozřejmě závisí na daňovém pásmu klienta. V našem příkladu jsem uvažoval, že se příjem klienta pohybuje v pásmu zdanění ve výši 25 procent, což mu za celou splatnost umožňuje dosáhnout čisté daňové úspory 74 tisíc. Celkové náklady hypotéky během celé doby splatnosti se tedy rovnají součtu všech úroků, nákladů spojených s hypotékou mínus realizovaná daňová úspora. Nyní tedy lze přistoupit k druhé straně naší kalkulace.

Jak by měl tedy investovat díky hypotéce získaných 700 tisíc
Patnáctiletý časový horizont je dostatečně dlouhý na investice do akcií. Ty jsou sice samy o sobě považovány za poměrně rizikovou investici, avšak především v krátkém časovém horizontu. Patnáctiletý časový horizont je však obecně považován pro akcie jako dostatečně dlouhý, a proto se našemu klientovi nabízí investice právě do nich. Akcie dosahují historicky průměrné roční výnosnosti přibližně deset procent. V případě, že by tedy náš klient dosáhl těchto hodnot, pak by mu investice do akcií ve výši 700 tisíc za 15 let vynesla neuvěřitelných 2,9 miliónu.

Toto srovnání může znít samo o sobě velmi lákavě, avšak nerespektuje fakt, že klient musí splácet hypotéku každý měsíc, zatímco zmiňovanou třímiliónovou částku by obdržel až za dlouhých 15 let. Nezbývalo by mu tedy než splácet hypotéku z běžných příjmů, což by se určitě negativně promítlo ve snížení jeho životní úrovně. Někomu by se tato myšlenka možná nelíbila a hledal by způsob investice 700 tisíc do produktu, které by pravidelně vydělávaly na měsíční splátky hypotéky. Světe div se! Teoreticky by akcie byly schopny vydělat klientovi každý měsíc na splátku hypotéky, avšak tento předpoklad má velká ale.

V případě, že by akcie skutečně zhodnocovaly ročně o 10 procent a jejich růst by byl lineární (to je samozřejmě spíše v rovině utopie), tak by náš investor každý měsíc vydělal 5 833 korun. Tato hodnota by klientovi postačila na úhradu měsíční splátky a řekněme na úhradu nákladů spojených s prodejem zlomku akcií ze svého akciového portfolia. V takovém případě by vlastně zmiňovaných sedm set tisíc dokázalo klientovi vydělávat na splátky úvěru a na konci doby splatnosti by disponoval vlastní nemovitostí a ještě těmi sedmi sty tisíci. Tento model je samozřejmě postaven na předpokladu, že akcie nejsou vůbec volatilní a přinášely by rovnoměrné zhodnocení.

To je spíše utopie, avšak uvedený příklad měl názorně podtrhnout fakt, že dnešní doba nahrává hypotečním dlužníkům, které podporuje stát bez ohledu na to, zda si berou hypotéku pouze na pořízení vlastního bydlení nebo jako levný zdroj peněz, které na druhé straně investují do výnosných finančních instrumentů. S ohledem na mnohočetná "ale" by byla pro našeho klienta mnohem výhodnější první varianta, která nechává sedm set tisíc pracovat bez jakéhokoli zásahu 15 let. V takovém případě by náš klient musel splátky hypotéky financovat z jeho běžných příjmů, avšak po 15 letech se dočká velmi sladké odměny za velmi disciplinované investování.

Vzali jste si hypotéku v případě, že jste měli prostředky na pořízení nemovitosti, které jste díky ní mohli efektivně investovat? Těšíme se na vaše názory.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...