Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Pole, klasy, obilí, komodity | foto: Profimedia.cz

Komoditní fondy: je o co stát?

Krize na akciových trzích a rostoucí poptávka po komoditách vede investiční společnosti k rozšiřování nabídky produktů zaměřených na tuto oblast kapitálových trhů. Ke slovu se tak dostávají i podílové fondy.

Hlavními tahouny dnešního růstu cen komodit jsou některé rychle se rozvíjející země, u nichž dochází k velkému nárůstu poptávky prakticky po všech komoditách. Rychlý rozvoj má za následek růst spotřeby a energetických nároků (energie a kovy), lidé jsou bohatší, nakupují více a kvalitnější jídlo (tj. všechny zemědělské komodity včetně hospodářských zvířat) apod.

Problémem některých komodit je však momentální hysterie, která se kolem nich rozpoutala a má za následek nezdravé zvyšování cen a výraznou volatilitu. Spouštěcím mechanismem však není ani tak zvýšená poptávka ze strany zmiňovaných zemí, jako je Čína nebo Indie, ale spekulativní obchody velkých investorů v podobě hedge fondů, kteří svými nákupy nejdříve vyšponují cenu na maximum a pak při realizování zisků a velkých výprodejích způsobí její rychlý a výrazný propad. Nahrává jim právě současná situace, kdy se komodity díky problémům na akciových trzích stávají velmi oblíbené a stále více se o nich mluví jako o zajímavé alternativě k tradičním investicím například do akcií.

. výhody a rizika investování do komodit

Výhody:
- nízká korelace s jinými druhy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy apod.

- zajímavý růstový potenciál u některých komodit (energie, kovy)

- velký výběr produktů vhodných pro všechny druhy investorů (deriváty, strukturované produkty, fondy, akcie)

Rizika:
- neexistence pravidelných výnosů (dividenda, kupon)

- velký vliv sezonnosti

- momentálně jde spíše o módní záležitost, ceny jsou kvůli spekulacím uměle nafouklé

U zemědělských komodit je negativem velmi silný vliv sezonnosti související také s počasím a nepříliš jednoduchou skladovatelností, který vyhovuje spíše krátkodobým spekulantům než dlouhodobým strategiím. Dalším nebezpečím, díky němuž lze dnes velmi těžko predikovat cenový vývoj některých zemědělských komodit, je jejich využívání jako biopaliv. Některé druhy obilovin jsou tak preferované na úkor jiných, což vede k poměrně velké nevyrovnanosti v nabídce a poptávce a ve spojení se spekulativními obchody se projevuje rostoucí volatilitou.

Jednou z nevýhod je rovněž skutečnost, že na rozdíl od akcií nebo dluhopisů nepřináší komodity žádný pravidelný výnos (dividenda, kupon). Komodity mohou být zajímavým investičním nástrojem, ale spíše pro zkušenější investory, kteří dokážou ohodnotit rizika s nimi spojená a neinvestují do komodit většinu svých prostředků. Rovněž oblíbené slučování prakticky všech druhů komodit do jedné třídy aktiv je kvůli skutečné rozdílnosti jejich jednotlivých druhů poněkud nešťastným řešením, zejména pokud jde o investice nabízené nezkušeným investorům.

Kromě certifikátů nebo ETF (navázané například na indexy Goldman Sachs Commodity Index, Dow Jones AIG Commodity, Rogers International Commodity Index, Commodity Research Bureau, S&P Commodity Index, případně jejich subindexy), které už nějakou dobu fungují jako nástroj pro investory, kteří nechtějí podstupovat velké riziko investováním do futures kontraktů na komoditních burzách, se dnes stále častěji objevují i podílové fondy nějakým způsobem navázané na komodity, případně komoditní indexy.

Jaká je nabídka komoditních fondů
Zatím posledním fondem, který se snaží přiblížit komodity retailovým investorům, je fond Pioneer Funds – Commodity Alpha, který společnost Pioneer Investments nedávno uvedla na náš trh. Benchmarkem fondu je index Dow Jones AIG Commodity (ve fondu jsou však obsažené i některé vybrané malé komodity, které nejsou v indexu zahrnuty). Fond počítá s tím, že komodity nejsou imunní vůči recesím (ztrácí zejména v pozdní fázi recese, což může být právě situace, která nás v nejbližší době čeká) a díky aktivní správě bude držet i krátké pozice ve vybraných komoditách. 

Více čtěte na Investujeme.cz