Komoditní spekulace

  • 2
Dnešní díl seriálu se zabývá alternativními možnostmi investování – komoditami, cizími měnami a nemovitostmi. I ty mohou přinášet astronomické zisky nebo ztráty.
Následující rada pochází z knihy Od píky – Listy zbohatlého obchodníka synovi, která vyšla v českém překladu v roce 1906. Pan John Graham z Chicaga (známý na burze pod jménem „Starý drak Graham“, jak stojí v úvodu knihy) píše synovi o komoditních spekulacích toto: „Je bezpečnějším děcku hrát si na břehu staré tůně, nežli muži zkoušet štěstí své na burse. Z počátku se to zdá býti sice příjemným a jistým, než se však naděješ, už jsi v hlubinách. Celá bursa je sice jen třicet stop dlouhá, při tom však pekla se dotýká. Hrát na burse znamená uzavírat obchody na samém okraji propasti. Člověk tu kupuje něco, co nikdo nemá a prodává, co sám nemá. Zkušenost nás učí, že čistý zisk z ničeho je zase nula. (…)
Potloukáš se na jatkách dost dlouho, aby Ti bylo známo, že tam sedřou kůži z bulíka v třiceti vteřinách a uvěříš-li, že na burse stáhnou kůži z baissira zrovna tak rychle, pak není strachu, že by se z Tebe stal jeden z bursovních indianů, kteří za dlouhých zimních večerů musí sedět na koberci z vlastní kůže.
Snad si myslíš, že jako syn velkoobchodníka s vepři trhu lépe rozumíš než Tvůj soused. Chyba lávky! Největší hlupáci můžou být příbuzní millionářů.“

Starý pan Graham sice neměl žádné školy, avšak jeho životní zkušenosti s obchodováním na komoditní burze přesně odpovídají teoretickému poznatku, ke kterému koncem 19. století dospěl francouzský fyzik Louis Bachelièr: průměrný zisk komoditního spekulanta je roven nule. Krátkodobé výkyvy burzy jsou nepředvídatelné a na dlouhodobý růstový trend se (na rozdíl od trhu akcií či obligací) nelze spoléhat. Zvláště rizikové jsou spekulace s vypůjčeným kapitálem a krátké prodeje („člověk prodává něco, co sám nemá“), při nichž nezkušený spekulant může prodělat i mnohonásobek investovaného majetku. Před těmito spekulacemi je nutno co nejdůrazněji varovat, tím spíše, že i v České republice působí některé makléřské firmy (často pochybného původu a pověsti), které nabízejí možnost spekulovat s vypůjčeným kapitálem. Ruce pryč od takovýchto nabídek!

Velkoobchodník s dobytkem Graham měl i svérázný, avšak velmi rozumný pohled na vztah mezi výnosy a riziky:
„Musíš pochopit, že dollar zrovna tak, jako kůň, nesmí se přetížit. Táhne-li tři procenta, má náklad malý; šest procent – přiměřený; když Ti táhne deset procent, pak pozor, aby nezačal trucovat; táhne-li Ti dvacet procent, tu si dej dobrý pozor, dělá-li to proto, že je výtečným koněm, anebo z pouhé poddajnosti, která ho naprosto vysílí. Jakmile táhne sto procent, tu je na závodní dráze, a závody jsou dollaru stejně nebezpečné jako koni, jenomže po dollaru nezbyde ani zdechlina, kterou je v klihovaru možno prodat.“

Výnosy cizích měn
George Soros vydělal v roce 1992 na úspěšné spekulaci proti britské libře jednu miliardu dolarů. Tím se mu podařilo zjednat měnovým spekulacím obrovskou popularitu – navzdory tomu, že o několik let později podobnou částku prodělal na neúspěšných spekulacích s jinými měnami.

Běžnému investorovi lze dát jednu velmi dobrou radu: nepokoušejme se předpovídat pohyby kursů cizích měn a vyhněme se měnovým spekulacím. To je nejlepší investiční doporučení, které je možno poskytnout ohledně cizích měn. Jestliže nějaký finanční trh skutečně připomíná kasino, je to právě trh cizích měn. Proč? Řekli jsme si, že lidské bytosti neumějí vybírat akcie, a dokumentovali jsme tuto zkušenost řadou příkladů. Přesto se akciový investor může celkem bezpečně spolehnout na dlouhodobý růstový trend, díky kterému je možné překonat následky špatného časování. Pokud investor dobře diverzifikuje své portfolio a vyhne se zbytečným rizikům (zejména politickým rizikům na nestabilních trzích), nemusí se akcií bát.

Měnový spekulant se však nemůže spolehnout na žádný dlouhodobý růstový trend. Na rozdíl od naprosté většiny akciových indexů politicky a ekonomicky stabilních zemí totiž trendy měnových kursů mohou být i dlouhodobě záporné. Nelze přitom žádným seriózním způsobem předpovídat jejich intenzitu a dobu trvání. Na rozdíl od akcií nemůže měnový spekulant ani řádně diverzifikovat své portfolio, protože měn (na rozdíl od akcií) se obchoduje na světových trzích jen malé množství. Proto nejlepší praxí je vyhnout se měnovým spekulacím úplně. Opravdu málokdo má tak silné finanční zázemí a nervy jako George Soros, aby si mohl dovolit miliardové ztráty v případě neúspěchu.

Na úskalí, která číhají na nezkušené amatérské spekulanty, upozorňuje Eugene Abramoff, prodejní manažer makléřské firmy Killiney Investments, orientované na trhy cizích měn. Podle jeho slov 90 % drobných klientů končí obchodování se ztrátou. Drobní klienti totiž zvlášť silně pociťují tíhu makléřských poplatků. „Je to jako jít do kasina s pěti franky,“ říká Abramoff . Marc Prosser ze společnosti Money Garden Financial Group doporučuje pro spekulace s cizími měnami peněžní obnos o velikosti nejméně 10 000 dolarů. Je zřejmé, že měnové spekulace nejsou vhodným prostředkem, jak zbohatnout. Spíše se jedná o nákladnou hru pro ty, kteří zbohatnout nepotřebují.

Investice do nemovitostí - základní principy
Trh nemovitostí v mnoha ohledech připomíná trh cenných papírů: v obou případech se obchoduje s majetkem, u něhož se očekávají budoucí výnosy. V případě cenných papírů jde o dividendy, úroky a kapitálové zhodnocení, v případě nemovitostí jde o nájemné a samozřejmě též o kapitálové zhodnocení. U nemovitostí je sice spekulační motiv ve většině případů méně významný, avšak každého zajímá, jak se může v budoucnosti vyvíjet cena jeho domu či bytu. Rozdíl mezi oběma trhy nespočívá pouze v tom, že v bytě se dá bydlet, zatímco cennými papíry dnes nelze ani vytapetovat.

Hlavní odlišnost spočívá v nehomogennosti trhu nemovitostí. Zatímco všechny akcie například Českého Telecomu jsou stejné a všechny dluhopisy české vlády se na kapitálovém trhu chovají velmi podobně, rozdíl mezi chováním cen dvou domů, které jsou vzdálené třeba jen pár desítek metrů od sebe, může být značný. Trh cenných papírů je v zásadě efektivní a profesionál nemá mnoho výhod před amatérským investorem. Trh nemovitostí je však do značné míry neefektivní a nepoučený amatér má málo šancí, aby uspěl v profesionální konkurenci. Zatímco optimální strategií v oblasti investic do cenných papírů je často použití indexových fondů, v oblasti nemovitostí je tento přístup zpravidla nemožný – už jen proto, že existuje málo indexů cen nemovitostí. Expertní znalost trhu nemovitostí je tedy velmi důležitá.

Roztříštěnost trhu nemovitostí má za následek i velmi malou likviditu. Ačkoli celkový obrat trhu nemovitostí třeba v Berlíně, v regionu San Franciska nebo v Praze jistě nebude vyjádřen malým číslem, ve srovnání s objemy obchodovanými na trhu akcií, obligací či zahraničních měn jde o relativně malé peníze. Důvody jsou dva. Za prvé, emisí cenných papírů existuje v celosvětovém rozsahu jen několik desítek tisíc. Nemovitostí však v samotné Praze existují stovky tisíc, pokud započítáme i jednotlivé byty. Za druhé, likvidita na trzích cenných papírů a měn je posilována přítomností krátkodobých spekulantů, jejichž investiční horizont se měří ve dnech anebo dokonce jen v hodinách. S jednou akcií (např. s Českým Telecomem) vždy obchoduje najednou větší množství spekulantů, kteří přispívají k likviditě trhu. Na trhu nemovitostí tato likvidita neexistuje a ani existovat nemůže: s jedním domem může být během určitého časového období prováděna jen jedna obchodní transakce.

A protože každý dům, pozemek, byt či kancelářská budova je svým způsobem unikátní, trh nemovitostí je obecně charakterizován neprůhledností, malou likviditou a velkým významem důvěrných informací (insider information). Proto na trhu nemovitostí mohou poradci a experti poskytnout mnohem lepší a hodnotnější služby ve srovnání s rolí analytiků na trhu akcií či cizích měn. Na trhu nemovitostí rovněž hraje velmi významnou roli vyjednávání a smlouvání. Na likvidním trhu akcií má jednotlivec pramalou šanci ovlivnit jejich kursy. Na nelikvidním trhu nemovitostí může vhodná vyjednávací taktika výrazně ovlivnit konečnou cenu.

Ceny nemovitostí se však v zásadě přesto chovají podle stejné logiky jako kursy akcií. Přesně řečeno, zpravidla jako kursy dividendových akcií, protože nemovitosti obvykle přinášejí majiteli „dividendy“ ve formě nájemného, přičemž tento výnos je obvykle významnější než kapitálové zhodnocení. Na rozdíl od akcií však velkou roli hrají náklady na provoz a údržbu. Celkové výnosy a výkyvy cen nemovitostí rovněž svými hodnotami velmi připomínají výnosy a cenová rizika akcií.

Významný rozdíl je ovšem v tom, že zatímco o kursech akcií denně informují noviny a internet, ceny nemovitostí se pohybují zpravidla méně nápadně: neexistuje žádný kursovní lístek, který by vás denně informoval o změně tržní hodnoty vašeho domu nebo bytu. Díky tomu také mnozí majitelé nemovitostí žijí ve šťastné iluzi, že hodnota jejich nemovitého majetku nepodléhá tržním výkyvům. Slavný burzovní spekulant André Kostolany tvrdí:
„Neexistují žádné viditelné výkyvy kursů, které by uměly hrát na nervy jako na struny harfy. A přesto je efektivní a dosažitelná hodnota domu, bytu nebo pozemku v průběhu doby podrobena výkyvům. Jenom o tom šťastný majitel nemovitosti nic neví. Spí v klidu se svou investicí a ve své hlavě počítá přinejmenším se svou kupní cenou (…) ačkoli je velmi pochybné, že by se někdo například mohl bez ztráty zbavit podílu na nemovitosti, který nabyl za 100 000 marek o několik měsíců později. Vůbec nemluvě o obrovských poplatcích a provizích.“ Tato iluze cenové stability je ještě posílena existencí odhadních metod, jimiž znalci určují „správné“ ceny nemovitostí, které zpravidla nepodléhají rychlým výkyvům v průběhu času. Tyto metody jsou sice založeny na rozumných a v praxi vyzkoušených předpokladech, avšak některé faktory nemohou brát dost dobře v úvahu. Mnohdy se proto stává, že odhadní cena je odlišná od skutečné ekonomické hodnoty dané nemovitosti. Zde je prostor pro aktivní investory, kteří jsou schopni objevit tyto rozdíly a využít je ve svůj prospěch.


Úryvek je z knihy Investiční strategie pro třetí tisíciletí (2.rozšířené vydání) z nakladatelství Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE např:
Dokumentární akreditiv v praxi
Finanční rizika
Finanční matematika pro každého - 3. rozšířené vydání

Máte zkušenosti kupříkladu s investicemi do nemovitostí či spekulacemi na měnové kurzy? Podělte se s námi o zkušenosti s těmito alternativními formami investování.