Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu se vyplatí studium MBA

aktualizováno 
Získání MBA, aneb Master of Business Administration, se již i nás stává dostupnější záležitostí než před pár lety. Navíc získání tohoto titulu vám otevírá vrátka k práci zejména u zahraničních investorů, po které je MBA mezinárodně uznávaný certifikát. Na kolik vyjde? Jaké slibuje možnosti?
Student, knihovna, počítač, studium,

Student, knihovna, počítač, studium, | foto: Profimedia.cz

Cenu studia MBA ovlivňuje řada faktorů: typ instituce, která nabízí studium, místní ekonomika dané země, pověst školy a způsob studia. Při velké proměnlivosti výdajů za studium byste měli vědět, zda studium na určité škole představuje skutečnou hodnotu za vynaložené peníze a rozumnou investici.

Obvyklý dvouletý cyklus MBA vás přijde zhruba v rozmezí od 120 000 do 250 000 Kč (samozřejmě tato cena platí na školách akreditovaných v ČR, v zahraničí jeho cena činí několikanásobně více).

Pokud se rozhodujete, na kterou školu nastoupit, nejprve si ověřte, zda máte správné kvalifikační předpoklady. Většina vzdělávacích institucí vyžaduje ukončené vysokoškolské vzdělání (nebo SŠ s několikaletou praxí v řídící funkci). Zatímco na některých školách vyžadují aktivní znalost angličtiny (například na Universitě of New York in Prague je součástí přijímacího řízení test z anglického jazyka (TOEFL)), na jiných stačí alespoň pasivní znalost (například Brno International Business School).  

Pokud se ale specializujete na konkrétní činnost ve firmě, vedle MBA jsou i další formy. Ne tolik je známý program Master of Science in Human Resources (MSHR), který je určen  pro manažery personálních oddělení.

Výhody MBA

  • Celé studium je postaveno na propojení teorie s praxí
  • Manažer zpracovává písemné práce, které řeší konkrétní problémy vlastní firmy (s použitím teorie a zkušeností lektorů -  manažerů z praxe)
  • Teoretická východiska jsou podložena + case studies, na kterých student řeší konkrétní problematiku 
  • Lektoři jsou profesoři významných českých univerzit a top manažeři z praxe: firem a institucí (generální ředitelé firem nebo například předseda antimonopolního úřadu apod.)
  • Studium nezatěžuje zaměstnavatele – manažer využívá osobního volna (SO-NE) ke studiu
  • Firmy využívají investice do tohoto vzdělávání k PR – investice do kvalitního vzdělávání, příprava špičkových profesionálů – tím získává další možnosti – argumenty k získávání kvalitních zaměstnanců
  • Chytré firmy dokáží financováním studia motivovat své zaměstnance (bonus ve formě uhrazení nákladů na studia) a využívají možnosti, kdy manažeři mají zájem o studium MBA, k dobrému smluvnímu ošetření v manažerských smlouvách 
popisekINVESTUJTE DO VZDĚLÁNÍ
Vyděláte si pak mnohem více

 

Odečtěte si MBA z nákladů firmy

Uvažujete, že vyšlete svého manažera na MBA kurs? Pokud je to perspektivní šéf, je to pro firmu výhodné, neboť jeho studium si firma může dát do odčitatelných nákladů. V podmínkách daňových zákonů, platných pro zdaňovací období roku 2006, je uvedeno, že pokud má zaměstnanec vysokoškolské vzdělání, je možné uplatnit náklady na studium MBA jako daňové.

Studium zaměstnance MBA je vhodné zakotvit do dodatku pracovní smlouvy jako podmínku, že zaměstnanec si prohloubí znalosti studiem MBA za účelem udržování odborné kvalifikace.

U zaměstnance se pak jedná o nepeněžní příjem podle ustanovení § 6 zákona o daních z příjmů, ale ten je o daně osvobozen (od daně jsou u zaměstnance osvobozeny částky vynaložené firmou na jeho doškolování, pokud souvisejí s podnikáním zaměstnavatele).

V letošním lednu byl v ČR otevřen první MBA program v německém jazyce. Pražský Institut pro průmyslový a finanční management organizuje výukový program, který činí 18 měsíců, ale v případě potřeby lze studium prodloužit. Cena činí 8 500 EUR.


 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.