Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Konec hliníkových mincí v Čechách

  • 70
Také jste si všimli, že jsou peněženky den ode dne těžší a těžší? Není to tím, že bychom byli bohatší, nýbrž strukturou hotovosti. Mění se totiž portfolio mincí v oběhu ve prospěch mincí z ušlechtilých kovů. Bude tedy konec všem hliníkovým mincím?

Kdo je za tím

Jedinou institucí, která má právo jakkoliv ovlivňovat oběživo v zemi, je centrální banka. Centrální bankou v ČR je Česká národní banka (dále jen ČNB). Ta má jako jediná právo vydávat bankovky a mince, stejně tak i mince pamětní. Může je rovněž prohlásit za neplatné a z oběhu stáhnout (tzv. demonetizace). Zákon ČNB přiznává právo sjednávat tisk bankovek a ražbu mincí a ukládá jí povinnost dozoru nad ochranou a bezpečností oběhu nevydaných bankovek a mincí a nad úschovou a ničením tiskových desek, razidel a neplatných a vyřazených bankovek a mincí.

Hliníkové mince

Ještě nedávno existovaly v našem oběhu tři druhy mincí z hliníku. Byly to desetníky, dvacetníky a padesátníky. Platnost 10 h a 20 h mincí ovšem byla ukončena již k 31.10.2003, nicméně ještě do 31.10.2009 stihnete případně nepoužité mince vyměnit za mince, či bankovky nominálních hodnot platných. Výměnu lze provést buď v hotovosti na pokladně, příp. uložením na účet.

Ačkoliv nelze desetníky a dvacetníky již k placení použít, jak potvrzují čísla ČNB, v oběhu stále ve velkém množství zůstávají. Do 11.7.2006 bylo z oběhu vráceno pouze 13,25 %  ks dvacetníků a 12,10 % ks desetníků z jejich celkového počtu (počítáno z maxima mincí v oběhu: desetníky 720 523 743 ks a dvacetníky 541 071 636 ks). Důvodem, proč mince zůstávají i nadále v oběhu v takovém množství, může být jejich nízká kupní síla, stejně jako vyšší náklady na dopravu. Výměnu  neplatných 10 h a 20 h mincí je totiž možné uskutečnit už jedině v pobočkách ČNB (v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích či Ústí nad Labem).

Proč mizí hliníkové mince

Pohled do historie

Co zásadního se stalo v našem oběživu za posledních 25 let? Není možné se nezmínit o rozdělení ČSFR na dva samostatné státy – ČR a SR a následující měnovou odluku. V roce 1993 na základě zákona nahradila ČNB původní centrální banku - Státní banku československou (SBČS). V tom samém roce pak vznikla nová měna samostatné ČR – koruna česká, a to v podobě (s malými obměnami – nové vzory nahrazující původní z r. 1993), jakou známe v současnosti. Od téhož roku se objevují v našem oběživu i nové bankovky vyšší hodnoty - 5 000 Kč, od roku 1996 bankovka s nominální hodnotou 2 000 Kč. Opačným jevem bylo pak ukončení platnosti mincí hodnoty 10 h a 20 h.

Při rozhodování o zrušení drobných, byť velmi oblíbených, mincí nominální hodnoty 10 a 20 haléřů sehrály významnou roli výrobní náklady ražby. Ty přesahovaly nominální hodnotu  mincí, do oběhu jich bylo přitom vydáváno velké množství, nicméně z oběhu se vracelo jen malé procento z nich. Rovněž problematická manipulace s tak drobnými mincemi znamenala příklon spíše k hlasům hovořícím o jejich zrušení.

Aktuální stav peněz v oběhu k 11.7.2006 naleznete zde.

Zmizí i padesátníky?

V médiích se před několika dny objevily informace o možném zrušení posledních hliníkových mincí s nominální hodnotou 50 h. Zůstávají obvykle na pultech při platbách v hotovosti a nijak zvlášť o ně nestojí ani obchodníci a ani zákazníci. Potká tedy osud desetníků a dvacetníků i padesátníky?

Prozatím nejspíše ne, neboť až do roku 2007 platí smlouva, kterou uzavřela ČNB s výhradním dodavatelem českého oběživa Českou Mincovnou na ražbu 50 h mincí. Pokud tedy k jejich zrušení dojde, rozhodně ne během několika nejbližších měsíců.

Nyní odhlédněme ještě na okamžik od hliníkových mincí a podívejme se na mince z ušlechtilých kovů (mince hodnot 1,2,5,10,20 a 50 Kč). Jedna z nich se v současné době objevuje větší míře a je možné si ji poměrně snadno zaměnit za minci nižší nominální hodnoty. Ano, řeč je o padesátikorunách.

Jistě nikomu neušlo, že spíše než papírovou padesátikorunu teď dostanete v obchodě kovovou. Co je toho příčinou? ČNB má velké zásoby 50 Kč mincí pocházejících již z devadesátých let minulého století. Rozhodla se proto vydávat mince ze svých zásob do oběhu a ukončit tisk nových bankovek této hodnoty. Se stažením 50 Kč bankovek se nicméně nepočítá, ty z oběhu zmizí spíše přirozeným úbytkem, tj. opotřebené, či jinak poškozené bankovky nebudou nahrazovány již bankovkami, ale jen mincemi z ušlechtilých kovů.

Co na to finanční dozor

Podle posledních informací ČNB žádné změny v krátkém časovém horizontu v českém oběživu nenastanou. Centrální banka však nemůže zcela vyloučit ukončení platnosti některých nominálních hodnot ještě před přechodem na společnou evropskou měnu. Rovněž nelze vyloučit ani vydání některé bankovky nebo mince v podobě mírně pozměněné proti současnosti. Pravděpodobnost ukončení platnosti některého nominále nebo vydání nové bankovky či mince by vzrostla, pokud by došlo k posunu termínu přijetí společné evropské měny za dosud předpokládané datum 1.1.2010.

Zrušení kterých mincí by vás nejvíce potěšilo? Hliníkových nebo naopak mincí s nejvyšší nominální hodnotou? Těšíme se na vaše názory.