Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec levných peněz

aktualizováno 
Konec levných úvěrů a nízkých sazeb, ceny se začnou zvedat. S růstem ekonomiky poroste inflace, proti které je nutné bojovat vyššími úrokovými sazbami. Ve vypjatě sledovaném prohlášení pohrozil zvýšením sazeb všemocný šéf americké centrální banky Alan Greenspan. Reakce trhů byla odpovídající: prudce poklesly dluhopisy, o něco méně akcie. Hora analýz a článků již připravuje Ameriku i celý svět na opět dražší peníze.

Domácí událostí číslo jedna bylo jistě hlasování o nové podobě zákona o DPH, neočekávaně klidný byl týden pro devizový trh a ani obchody s akciemi a dluhopisy nepřinesly žádná velká překvapení. Více nových impulsů by měl přinést právě tento týden, kdy budou domácí firmy (ČEZ, Komerční banka, Český Telecom) zveřejňovat výsledky hospodaření za první čtvrtletí a rovněž budou známy nabídky na odkoupení státního podílu v Unipetrolu.

Podílové fondy ani v uplynulém týdnu neztratily přízeň investorů. Minimálně 253 mil. Kč nových investic přibylo v majetku domácích i zahraničních fondů od českých investorů. Domácí fondy ze statistiky UNIS si připsaly „pouze“ necelých 33 mil. Kč, přestože čisté prodeje u klasicky nejúspěšnějšího ISČS Sporoinvestu dosáhly vysokých 258 mil. Kč. Celkovou bilanci totiž výrazně zhoršily prodeje dluhopisových fondů. Čistý odliv prostředků z ISČS Trendbondu překročil dokonce hranici sta milionů korun (-108 mil. Kč). Z dluhopisových fondů odčerpali investoři celkem 214 mil. Kč, když kladné čisté prodeje zaznamenaly pouze tři dluhopisové fondy: ISČS Bondinvest (+188 tis. Kč), ČPI Fond státních dluhopisů (+183 tis. Kč) a nový fond ISČS ČS korporátní dluhopisový, který jakožto novinka na trhu získal 295 tis. Kč.

Úspěšné však opět byly akciové fondy, do kterých investoři přinesli 33 mil. Kč. Fondy ze skupiny KBC se mohou pochlubit celkovými čistými prodeji ve výši 194 mil. Kč. Opět nejvíce získal fond peněžního trhu KBC MultiCash ČSOB CZK (+76 mil. Kč) a pět zajištěných fondů v aktuální nabídce ČSOB (+66 mil. Kč). KBC, resp. ČSOB, začala minulý týden nabízet tři nové zajištěné fondy. Dalších 26 mil. Kč dosáhly čisté investice do korunových fondů ze skupiny ING (+16 mil. Kč fond peněžního trhu, +14 mil. Kč akciový, odliv -4,5 mil. Kč z obligačního fondu).

Ve výkonnostech nijak nevynikaly akciové ani smíšené fondy. Pouze místa na prvních místech pomyslného žebříčku obsadily méně frekventovaná jména. Ze smíšených fondů si nejlépe vadl ČSOB Křišťálový fond (+1,3 %), z akciových IKS Světových indexů (+2,27 %).

Na ceny dluhopisů působilo minulý týden značné množství faktorů. Horší makroekonomické indikátory sice poslaly dluhopisy ze začátku týdne vzhůru, ale poslední dny byly plně v područí výroků představitelů amerického FEDu. Poté, co Alan Greenspan prohlásil, že skončilo období poklesu inflace a již nehrozí deflace, začaly dluhopisy v Evropě i USA ztrácet. Mírně jim v závěru týdne pomohl ještě Greenspanův dodatek, že v nejbližší době růst úrokových sazeb nemusí přijít. Nicméně všechny ekonomické deníky a servery již spekulují o konci levného financování a dopadů zvýšení úrokových sazeb dříve než se čekalo.

Mezi dluhopisovým fondy se nejvýše umístnil ISČS Trendbond (+1,08 %), kterému kromě relativní stability u dluhopisů v portfoliu (odrážející především uklidnění politické situace v Polsku a vyjádření o možném snížení sazeb v Maďarsku) mohlo přilepšit i posílení polského zlotého. Jen minimálně za ním tentokrát zaostal IKS Plus bondový (+0,98 %), avšak ostatní dluhopisové fondy již dosáhly maximálně na 0,2 %.

Tři zajištěné novinky z ČSOB

ČSOB nabízí od 19. dubna do 28. května tentokrát trojici zajištěných fondů  investičním obdobím 5 let a 4 měsíců. Všechny tři fondy nabízejí garanci 100% návratnosti investovaných prostředků a minimální garantovaný výnos 8 % za investiční období, poplatek činí 2 % při investici během upisovacího období. ČSOB

Více informací, jak vydělávat investicemi do podílových fondů, naleznete ve speciální příloze FONDY 2004
ZDE

Světový Click+ 9 má již klasickou konstrukci připisování nárůstů či poklesů vývoje koše indexů. Celkový výnos tohoto fondu je odvozen od koše, ve kterém má index DJ EuroStoxx 50 váhu 40 %, S&P 500 rovněž 40 % a 20 % japonský index Nikkei 225. Investiční období je rozděleno na 5 úseků a v každém se započte vývoj koše indexů, růst maximálně 7 %, pokles maximálně 3 %. Celkový výnos je součtem hodnot za každé období. Minimální investice činí 10 000 Kč.

Ostatní dva fondy mají stejnou konstrukci, liší se pouze měny, ve kterých jsou fondy denominované, minimální investice a koš indexů, který je stejný pro oba fondy: 50 % DJ EuroStoxx 50 i S&P 500. Maximální započitatelný nárůst a pokles je stanoven na +6 % a -3 % u fondu ČSOB Světový Click EUR+ 1, u kterého je minimální investice 1000 EUR, a +7 % a -3 % u fondu ČSOB Světový Click USD+ 2 s minimem 1000 USD.

K novinkám z domácího fondového odvětví patří pozastavení obchodování s fondem ČSOB KVANTO Kombinovaný z důvodu převodu evidence v SCP od 21. dubna do 3. května. J&T Asset Management oznámila sloučení fondu J&T PERSPEKTIVA smíšený OPF s fondem J&T AG2000 OPF, který zaniká ke dni 21. července 2004. Plní se tím plán J&T sloučit všechny fondy do jednoho fondu J&T PERSPEKTIVA.
 
Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 2,27% ISČS SPOROTREND -0,48%
ČPI globál.značek 1,71% ČPI F. ropného a energ. pr. -0,10%
ISČS EUROTREND 1,62% Živnobanka akciový fond 0,69%
Dluhopisové ISČS TRENDBOND 1,08% ISČS ČS korp. dluhopisový -0,37%
IKS Plus bondový 0,98% Živnobanka NADAČNÍ 0,03%
ISČS SPOROBOND 0,20% ČPI korp. dluhopisů 0,05%
Fondy fondů IKS Fond fondů 0,95%       
ISČS GLOBALTREND 0,63%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,05% ČPI Peněžní 0,02%
ISČS SPOROINVEST 0,05% ČSOB výnosový 0,03%
Živnobanka Sporokonto 0,04%    
Smíšené ČSOB Křišťálový fond 1,30% IKS Balancovaný -0,31%
Živnobanka dynamický 1,25% J&T OPPORTUNITY CZK -0,19%
ČSOB středoevroproský 1,15% J&T OPPORTUNITY SKK -0,09%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 257,6 ISČS TRENDBOND -108,4
IKS Balancovaný 17,6 ISČS SPOROBOND -49,9
ISČS SPOROTREND 14,2 IKS Peněžní trh -39,4
Zdroj: UNIS ČR

Poznámka k údajům o čistých prodejích v textu: UNIS uvádí data za období pondělí – pátek, KBC i ING uvádějí data za pátek předchozího týdne až čtvrtek sledovaného týdne.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.