Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečný termín podání přehledu o příjmech se blíží, hrozí pokuta až 100 000 Kč

aktualizováno 
Česká správa sociálního zabezpečení již obdržela přehled o příjmech a výdajích od většiny osob samostatně výdělečně činných. Zbytek OSVČ by měl přehled podat nejpozději do 31. července.
Pokud OSVČ Přehled o příjmech a výdajích nepodá včas nebo vůbec, může jí být uložena pokuta

Pokud OSVČ Přehled o příjmech a výdajích nepodá včas nebo vůbec, může jí být uložena pokuta | foto: Profimedia.cz

Již téměř 84 % všech přehledů o příjmech a výdajích OSVČ bylo podáno na pracoviště České správy sociálního zabezpečení. Celkově se jednalo o 763 498 přehledů za rok 2006, které  ke 30. dubnu 2007 obdržely všechny okresní správy sociálního zabezpečení. Další termín podání přehledu za rok 2006 je 30. červenec 2007, závazný je pro ty OSVČ, kterým daňové přiznání zpracovává daňový poradce.

V případě, že OSVČ není povinna podávat daňové přiznání, musí přehled podat nejpozději do 31. července 2007.

Přehled o příjmech a výdajích za rok 2006 je rovněž možné podat do jednoho měsíce po uplynutí lhůty, kterou byla finančním úřadem prodloužena lhůta pro odevzdání daňového přiznání. Finanční úřad může na žádost plátce daně, jeho daňového poradce či z vlastního podnětu lhůtu pro podání přiznání prodloužit zpravidla nejdéle o tři měsíce. Pouze v odůvodněných případech (například jsou-li součástí příjmů i příjmy zdaňované v zahraničí) může být lhůta prodloužena až o deset měsíců.

Jestliže OSVČ přehled o příjmech a výdajích nepodá včas nebo vůbec, může jí být uložena pokuta až 20 000 Kč nebo - při opětovném nesplnění povinnosti - až do výše 100 000 Kč.

OSVČ podávaly přehledy převážně osobně, poštou nebo prostřednictvím podatelny na papírových formulářích. Již druhý rok umožňuje ČSSZ také využít elektronické podání (e-Podání) prostřednictvím portálu veřejné správy (PVS). ČSSZ obdržela celkem 366 přehledů elektronicky.

Hlavní chyby OSVČ 

V souvislosti s chybami, které se vyskytují při podání přehledu, je třeba si dávat pozor na:

  • Pokud vykonáváte samostatnou výdělečnou činnost vedlejší (SVČ), je třeba důvody této SVČ doložit nejpozději spolu s přehledem. Tzn. předložit například potvrzení o výši dosažených příjmů ze zaměstnání, potvrzení o studiu nebo o tom, že má OSVČ nárok na rodičovský příspěvek. Pokud tak neučiníte, vznikne vám povinnost platit tzv. roční pojistné na důchodové pojištění, přičemž k pozdějšímu doložení nelze přihlédnout.
  • Zahájení samostatné výdělečné činnosti je třeba příslušné správě sociálního zabezpečení oznámit do osmého dne měsíce následujícího po měsíci, v němž jste zahájili činnost, nikoliv až s podáním přehledu.
  • Přehled je třeba vyplnit ve všech povinných řádcích, tedy v těch, kde je OSVČ povinna uvést požadované údaje.
  • Pokud s vámi při samostatné výdělečné činnosti někdo spolupracuje, je třeba do přehledu uvést údaje o této osobě.
  • Je třeba vyplňovat údaj o určeném vyměřovacím základu, který má vliv na výši budoucí důchodové dávky. Výši určeného vyměřovacího základu si stanovuje sama OSVČ, při jeho stanovení může jít nad rámec vypočteného vyměřovacího základu a může si určit až částku 486 tisíc korun.
  • V přehledu nezapomínejte na datum a podpis.

Máte další dotazy ohledně sociálního zabezpečení?
Pro OSVČ ČSSZ letos vydala "Příručku OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2007". Publikace formou otázek a odpovědí odpovídá na nejčastější dotazy z oblasti sociálního zabezpečení OSVČ. Dozvíte se v ní například, jak je to s platbou pojistného, s přihlašovací a odhlašovací povinností, důchodem a dávkami nemocenského pojištění OSVČ. Materiál si můžete zadarmo stáhnout na http://www.cssz.cz/tisk/info_mat.asp.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Simone Giovannozzi
Netradiční zaměstnání: Se psy hledá lanýže a slušně vydělává

Říkají mu Simone Tartufi, tedy Simone Lanýž. To proto, že se živí prodejem aromatických hub. Dodává lanýže do špičkových italských, francouzských, německých...  celý článek

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.