S kontrolou v době nemoci se setkalo přes 40 procent zaměstnanců. Ilustrační snímek

S kontrolou v době nemoci se setkalo přes 40 procent zaměstnanců. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kontrola vás nenašla v posteli? Může vás to stát peníze i místo

  • 125
Každý druhý nemocný zaměstnanec může počítat s kontrolou. Buď od zaměstnavatele, nebo ze sociální správy. Nezastihne-li ho doma, může mu odebrat nemocenskou nebo ho i vyhodit z práce.

Miroslav pracoval v jedné českobudějovické firmě dva roky jako brusič. Jednoho dne dostal virózu a zůstal týden doma. V pátek, kdy mu nemocenská končila, se vypravil k matce na oběd mimo stanovené hodiny léčebného režimu.

"Říkal jsem si, že je to poslední den nemocenské a že už žádná kontrola nepřijde. A jakmile jsem zamkl dveře od bytu a vyšel na ulici, zastavilo u chodníku auto mého šéfa," vypráví mladý muž, který si následující pracovní den vyslechl od zaměstnavatele znění různých paragrafů a po krátké diskusi se dohodli na okamžitém zrušení pracovního poměru dohodou.

Může se hodit

Najděte si novou práci na jobDNES.cz. Denně žhavé pracovní nabídky.

"Řekl mi, že mi nechce dělat problémy, že by se to se mnou táhlo a že bude rozumnější, když podepíšu výpověď dohodou. Druhý den už jsem byl nezaměstnaný," vzpomíná Miroslav.

S kontrolou v době nemoci se setkalo přes 40 procent zaměstnanců. A někteří na vycházku mimo povolenou dobu doplatili podobně jako Miroslav. Nedodržení léčebného režimu totiž mohou zaměstnavatelé trestat i výpovědí.

Bylo to hrubé porušení povinnosti?

Klára Valentová, expertka na pracovní právo z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, ale upozorňuje na to, že výpověď je možné dát pouze zaměstnanci, který léčebný režim porušil zvlášť hrubým způsobem.

"Zákoník práce nedefinuje, co se tím rozumí, takže to vždy bude záviset na úvaze soudu. Ten přihlédne k osobě zaměstnance, k pracovnímu místu, k dosavadnímu plnění pracovních úkolů, k míře zavinění i ke způsobu a důsledkům porušení povinnosti. Oběd u matky mi ale nepřijde jako porušení léčebného režimu zvlášť hrubým způsobem, takže podle mého názoru nebylo možné se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr výpovědí," říká Klára Valentová, podle níž stačilo přistoupit ke snížení nebo neposkytnutí náhrady mzdy v době dočasné pracovní neschopnosti.

Kontrol bude přibývat

Od ledna do září 2012 provedla správa sociálního zabezpečení zhruba 115 tisíc kontrol u nemocných zaměstnanců. Firmám to ale podle průzkumu společnosti LMC nestačí. A tak si téměř 38 procent zaměstnavatelů své lidi prověřuje. "Dalších 27 procent firem zapojených do průzkumu kontroly odmítá a pouhých 12 procent je s prací sociálky spokojeno. Zbylých 23 procent společností uvádí, že jejich zaměstnanci nemocenskou moc nečerpají, a proto kontroly dodržování léčebného režimu nepovažují za důležité," říká Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC.

A doplňuje, že část zaměstnavatelů svým lidem poskytuje možnost vzít si takzvaný sick day, díky jemuž zaměstnanci mohou v případě potřeby zůstat den či dva doma bez zbytečného papírování a ztráty příjmu. "Při chřipce či některé lehčí nemoci to obvykle na uzdravení stačí a lidé se díky tomu také vyhýbají zbytečnému stresu. Je to výhodné pro obě strany," vysvětluje trend Dombrovský. Podle průzkumu mají lidé zatím více zkušeností se státními kontrolory. S těmi se před svými domovními dveřmi setkalo 28 procent respondentů. Se zaměstnavatelem jen 13 procent dotázaných.

Zapamatujte si:
Jak se vyhnout problémům
  • Od roku 2012 platí přísnější sankce za porušení léčebného režimu. V případě, že nemocný opakovaně není doma, může ho zaměstnavatel vyhodit z práce nebo mu alespoň neproplatit či zkrátit nemocenskou. Pokud mu dá výpověď, bude bez nároku na odstupné, ale se standardní výpovědní dobou.
  • Na vycházku může jít nemocný maximálně na šest hodin denně, a to pouze mezi 7. a 19. hodinou. Konkrétní časový úsek určí lékař a platí, že vycházky může povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu pacienta.
  • Místo pobytu v době nemoci musí být pečlivě označené jménem a funkčním zvonkem, aby kontrolor nemocného bez problémů našel. Jinak hrozí pokuta až 20 tisíc korun.
  • Zaměstnavatel může pacienta navštívit v prvních 21 dnech nemoci, kdy mu platí náhradu mzdy. Od 22. dne vyplácí nemocenskou správa sociálního zabezpečení a přebírá tím i kontroly nemocných.
  • Zaměstnavatel, který pracovníka přistihne při nedodržení léčebného režimu, je povinen o kontrole vyhotovit písemný záznam, v němž prohřešek uvede. Stejnopis tohoto dokumentu musí zaměstnavatel doručit pracovníkovi do vlastních rukou, okresní správě sociálního zabezpečení a ošetřujícímu lékaři zaměstnance. Porušení této povinnosti ze strany zaměstnavatele však nemá vliv na platnost případné výpovědi nebo na možnost snížení či neposkytnutí náhrady mzdy.