Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Konzervativní investoři mají stále převahu

Akciové trhy na obou stranách Atlantiku v uplynulém týdnu převážně hledaly směr a po předešlých úspěšných týdnech se dostavily stagnace a korekce. Mezi fondy se největší oblibě stále těší fondy zajištěné a jejich počet se ustále zvyšuje.

Hned první seance naznačila celkový směr vývoje amerických akciových trhů v uplynulém týdnu. Zatímco technologický sektor posiloval, další hlavní indexy stáhl dolů zejména stavební sektor. Návrat k růstu z předešlých týdnů naznačily trhy díky posilování energetických firem (růst ceny ropy) v úterý, uzavírací hodnoty však nebyly nijak převratné.

Po poklesu ceny ropy se nepatrného posílení investoři dočkali také ve středu, a hlavní indexy tak atakovaly dlouhodobá maxima. Po volném čtvrtku a výrazném oslabení dolaru otevíraly akciové trhy v pátek hluboko pod středečními uzavíracími hodnotami, v průběhu dne však nakonec ztráty dokázaly smazat. Celkový týdenní výsledek byl nakonec smíšený a příznivě dopadl pouze pro technologický sektor (DJIA -0,5 %, Nasdaq +0,6 %, S&P 500 0 %).

Také na pražské burze ovlivnilo velkou měrou pondělní obchodování celkový týdenní výsledek. Celoplošné výprodeje znamenaly oslabení téměř všech titulů ve SPADu. Úplně opačný vývoj bylo možné sledovat v úterý, kdy došlo ke zlepšení nálady na trhu. Růst pokračoval u většiny titulů také ve středu, a akcie ČEZ dokonce překonaly své historické maximum (935,2 b.). Konec týdne všk přinesl očekávanou korekci a poslední dva dny se tak nesly ve znamení výprodejů. (PX za týden -1,26 %).

Největší týdenní propad zaznamenaly akcie developerské společnosti ORCO (-7 %), kterým zlomily vaz horší než očekávané výsledky a Philips Morris, které mají za sebou také černý týden a opět se dostaly pod hranici 11 000 Kč (-7,1%). Pod psychologickou hranici 1200 bodů se dostaly také akcie farmaceutické společnosti Zentiva (-4,1 %). Jediným výrazněji posilujícím titulem v průběhu týdne byl petrochemický Unipetrol (+4,8 %), jemuž v průběhu týdne pomohly spekulace kolem zvýšení podílů v dceřiné společnosti Česká rafinérská.

Podobně, jako je tomu na akciových trzích, také domácí fondy si připsaly smíšenou výkonnost bez výraznějších výkyvů. Nejlepší výsledek zaznamenal akciový fond ČSOB realitní mix (+1,92 %) investující převážně do akcií developerských společností a přestože je jeho historie zatím příliš krátká na hodnocení, za poslední půlrok je to nejvýkonnější fond ve statistikách AFAMu.

Přes jedno procento se pak dostaly už jen tři smíšené fondy, J&T Opportunity CZK (+1,82 %), ČSOB středoevropský (+1,44 %) a IKS Balancovaný (+1,06 %). Neúspěšný týden na středoevropských trzích se odrazil na výkonnosti fondu ISČS Sporotrend (-1,51 %) a nedařilo se také slovenskému AIG zahraničný rastový (-1,57 %).

V čistých prodejích překvapil výrazný příliv prostředků do fondů peněžního trhu, zejména zásluhou fondu IKS Peněžní trh (+191,1 mil. Kč). Asi nikoho nepřekvapí, že dalšími fondy, které se velmi dobře prodávaly, byly Pioneer zajištěný fond (+51,4 mil. Kč) a ČPI I.Zajištěný fond (+51,2 mil. Kč). Na chvostě prodejů se pořád drží dluhopisové fondy, tento týden především další zástupce fondů AIG, stredoeurópsky (-38,8 mil. Kč) a ISČS Sporobond (-34,8 mil. Kč).

Také v rodině fondů KBC/ČSOB se nejvíce prodávaly fondy garantující návratnost minimálně investované částky. Kromě zavedeného fondu ČSOB Světového růstu+ 11 (+23,4 mil. Kč) se dobře prodával také nový fond v nabídce společnosti dostupný od pondělí uplynulého týdne, ČSOB Evropského růstu+ 1 (+32,9 mil. Kč). Tento fond má splatnost 3 roky a 7 měsíců a jeho výnos se odvíjí od koše 30-ti evropských akcií s participací 68 %. Maximální výnos za dobu trvání fondu je 80 %.

Dalším novým zajištěným fondem v nabídce je ČSOB Uzamčení růstu 1, jehož podkladovým aktivem je také koš 30 akcií. Splatnost fondu je 5 let a 7 měsíců a maximální celkový výnos je 62 %. Upisovací období obou fondů končí 20.12.2006.