Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koupit byt nám pomůže stát

aktualizováno 
Pořízení vlastního bytu nebo domu bývá často největší životní investicí. Přestože se díky poklesu úrokových sazeb zpřístupnily hypotéky i další úvěry mnohem většímu počtu lidí, stále je financování bydlení často velmi nákladnou a problematickou záležitostí. V některých případech se proto na řešení tohoto problému podílí i státní rozpočet a pomáhá jednotlivcům formou příspěvků a slev.

Jde o podporu formou vyplácených dávek a státních podpor, zvýhodněných půjček a o daňová zvýhodnění.

Státní podpora hypotéčních úvěrů

Jsou dvě varianty státní podpory hypoték. Obě mají podobu úrokové dotace, která se poskytuje formou příspěvků ke splátkám hypotéčního úvěru. První z nich je poskytována již od roku 1996 a je určena na nové nemovitosti. Druhá nabyla účinnosti od září loňského roku, je určena naopak na nákup starších nemovitostí a je určena pouze pro mladé lidi do 36 let. U obou typů je vládním nařízením přesně vymezeno, na jaké účely mohou být podporované úvěry použity a také jak je omezena jejich maximální výše. Pokud provedeme velké zjednodušení, můžeme pro představu přibližně říci, že dotován je úvěr na byt do výše 800 tis. korun a úvěr na rodinný dům do 1,5 mil. korun.  

Podrobněji o státní podpoře hypoték si přečtěte zde
Výše úrokové dotace se stanovuje v závislosti na tom, jaká  byla průměrná úroková sazba z nově uzavřených hypotečních úvěrů poskytnutých fyzickým osobám v minulém roce. Aktualizace výše státní podpory se provádí vždy k 1. únoru. Jelikož průměrná úroková sazba za rok 2002 byla 6,73%, je v současnosti státní podpora na nové byty nulová a na starší byty ve výši 2 procentní body.

Porovnání podmínek dotace úrokových sazeb hypoték pro nové a pro starší bydlení:

byty:

nové

starší

max. 2 roky po kolaudaci

min. 2 roky po kolaudaci

rozpětí výše úrokových dotací

1% - 4%

2% - 6%

výše dotace v roce 2003

0%

2%

věk dlužníka

neomezeno

max. 36 let

doba fixace výše úrokové dotace

po dobu fixace úrokové sazby sjednané bankou, max. 5 let

max. doba poskytování dotace

20 let

10 let

upravuje vládní nařízení

244/1995 S.

249/2002 Sb.

Státní podpora vyplacená k hypotéčním úvěrům od roku1996 (v mil. Kč)
zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

 

S hypotékami souvisí také další zvýhodnění, a to je osvobození výnosů z hypotéčních zástavních listů od daně

Zvýhodněná státní půjčka pro mladé

Je vyplácena z prostředků Státního fondu rozvoje bydlení od loňského roku a má za cíl jednak podpořit výstavbu nových bytů a jednak je zpřístupnit mladým lidem. Věková hranice je stanovena opět na maximálně 36 let.

Tato půjčka tak doplňuje výše uvedenou podporu hypoték na starší byty. Zatímco hypotéka je určena na byty minimálně dva roky po kolaudaci, půjčka od SFRB je naopak určena na nové byty se stavebním povolením vydaným po 1. lednu 2000.

Základní parametry státní půjčky od SFRB: 

  • maximální výše úvěru 200 tis. Kč
  • úroková sazba 3% p.a.
  • maximální doba splatnosti 10 let
  • stavební povolení vydané po 1. lednu 2000
  • čerpání úvěru se musí zahájit do 2 let od podpisu úvěrové smlouvy
  • úvěr je možné kombinovat s úvěrem ze stavebního spoření nebo s hypotečním úvěrem
  • při maximální výši 200 tis. Kč a maximální době splatnosti 10 let je anuitní splátka 1 931 Kč

Jak stát podporuje stavební spoření

Nejznámější a nejoblíbenější je státní podpora vyplácená účastníkům stavebního spoření. Její výše se odvozuje od objemu na účet uložených  vkladů, činí 25%

Kompletní informace o stavebním spoření v naší nové sekci

z ročně uspořené částky, maximálně však z  18 000 Kč. Takže za rok může spořitel získat ze státního rozpočtu až 4 500 Kč. Pro výplatu státní podpory je stanoveno několik podmínek, nejdůležitější je, že se po dobu pěti let od uzavření smlouvy nesmí manipulovat s vklady, s výjimkou případu, kdy je čerpán úvěr.

V současnosti se diskutuje o nové podobě zákona o stavebním spoření, který přinese v nějaké formě snížení výše státní podpory i zpřísnění podmínek pro její výplatu.

Dalším zvýhodněním stavebního spoření oproti jiným spořicím produktům je osvobození výnosů ze stavebního spoření od daně z příjmů. Úrokové sazby, kterými spořitelny úročí vklady jsou tedy v čisté výši, narozdíl například od výnosů termínových vkladů, kde je 15% daň.

Odpočty úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů

Mohou ho uplatnit fyzické osoby a týká se to především úvěrů ze stavebního spoření, překlenovacích úvěrů od stavebních spořitelen a hypotéčních úvěrů. Částku ve výši úroků, které jsou bance za úvěr zaplaceny, je možné odečíst od

Srovnání hypotečních úvěrů jednotlivých bank
základu daně z příjmu fyzických osob a to až do výše 300 000 korun ročně. Potvrzení o výši zaplacených úroků vydává dlužníkovi banka. Aby bylo možné odpočet provést, musí být úvěr použit pouze na takové bytové potřeby, které vymezuje zákon o dani z příjmů. Jako poznámku můžeme uvést, že nejsou zcela shodné s bytovými potřebami jak je (jako podmínku pro výplatu úvěru) stanovuje zákon o stavebním spoření.

Státní sociální podpora

Mezi dávky státní sociální podpory patří také příspěvek na bydlení. Má sloužit ke krytí nákladů na bydlení rodinám s nízkými příjmy. Zda bude příspěvek vyplacen a v jaké výši se testuje podle výše příjmů za každé uplynulé kalendářní čtvrtletí. Nárok na příspěvek na bydlení vznikne, pokud tento příjem byl nižší než 1,6 násobek životního minima rodiny a to bez ohledu na skutečné náklady na bydlení. Příspěvek je určen pro vlastníka bytu nebo nájemce, který je v bytě přihlášený k trvalému pobytu. Mezi příjmy se v tomto případě započítávají i ostatní sociální dávky a to přídavek na dítě, rodičovský příspěvek a zaopatřovací příspěvek.

Myslíte si, že se stát angažuje v podpoře bydlení málo, nebo příliš? Myslíte si, že podmínky pro pořízení bytu či rodinného domu zlepší další deregulace nájemného?

 

reklama
 

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.