Bezpečnostní experti: Češi jsou rafinovanější a kradou čím dál víc

Počty krádeží v českých obchodech razantně narůstají. Zlodějské gangy dokážou na jeden zátah odnést bez placení zboží za 80 až 100 tisíc korun. Počínají si přitom zcela nenápadně a rafinovaně, čelit jim dokážou zkušené oči ostrahy.

Agresivita zlodějů narůstá, shodují se bezpečnostní experti Martin Vodrážka (vpravo) a Radek Škrabal (vlevo). | foto: archiv SSI

Obchodníci o praktikách zlodějů raději mlčí. A to i přesto, že někteří zjišťují při inventurách milionová manka. Ztráty nejspíš započítají do cen a vše nakonec zaplatí zákazník. Možná i proto je v Česku tak draho.

Experti bezpečnostní agentury Special Service International (SSI), která zajišťuje komplexní bezpečnostní služby v obchodních centrech po celé republice, se rozhodli popsat situaci v obchodech.

"Obchodníci ve snaze prodat dávají zlodějům i nechtěně sami příležitost. Se zbožím jdou mnohdy až ke dveřím svého obchodu, kde se pak samo nabízí, aby si ho někdo bez placení odnesl," říká spolumajitel společnosti SSI Martin Vodrážka.

"Nárůst krádeží zaznamenávají hlavně velká obchodní centra, zvyšuje se také agresivita zlodějů. Je za tím sociálně společenská a ekonomická situace. Není to jen v České republice, ale odráží se to po celé Evropě," dodává Radek Škrabal, provozní ředitel SSI.

Zloději často pracují v sehraných skupinkách

Zlodějské praktiky mají nejrůznější podobu. První z nich se dá nazvat "jak vyzrát na bezpečnostní rámy". Čipy, které chrání zboží, lze totiž umlčet. Stačí vědět, jaký materiál použít. Oblečení s umlčeným čipem pak zloděj navlékne na sebe, nebo vloží do speciálně vypolstrované tašky. "Jedna pachatelka, kterou jsme zadrželi, chtěla takto vynést zboží za 25 tisíc korun. Na sobě měla navlečené tři svetry, v tašce čtyři kusy džínových kalhot a další zboží," poznamenává Radek Škrabal.

Fakta

  • V březnu 2012 evidovala SSI celkem 1 680 případů krádeží a mimořádných událostí, což je meziročně o 25 procent více.
  • Roste agresivita zlodějů, slovní a fyzické útoky stouply meziročně o 100 procent.

Zdroj: SSI

Řada zlodějů nepracuje samostatně, ale v dokonale sehraných skupinách. Kradou často na objednávku a někteří si z kamenných obchodů dělají bezplatnou zásobárnu zboží, které se pak prodává na internetu. Každý člen zlodějského týmu mívá přesně nastudovanou roli. Jedni vybírají potřebné velikosti a skládají je k sobě. Další odnášejí nachystané "balíčky" do kabinek, aby umlčeli čipy a připravili zboží k přemístění z prodejny…

Rozpoznat, že jde o sehranou skupinu, mohou jen profesionálně cvičené oči. Laik vidí slušné zákazníky - třeba mladý manželský pár, seriózní starší dámu, uhlazené muže a dobře oblečené ženy. "Zde začíná naše práce. Kamerovým systémem zachytíme co nejvíce důkazních materiálů, aby mohla naše ostraha zloděje zadržet a předat policii," popisuje Radek Škrabal. Hodnota zboží, které se takto podaří uchránit, je až děsivá. "V jednom brněnském obchodě jsme zachytili během pěti měsíců zboží za 200 tisíc korun. Pak zloději pochopili, že se jim zde nevyplácí krást," říká Martin Vodrážka.

Veškeré informace si bezpečnostní týmy předávají

Zlodějské gangy mnohdy vyrážejí na výjezdní akce. Během jediného dne navštíví nákupní centra, která jsou od sebe vzdálená 200 až 400 kilometrů. I v tomto případě však už začínají narážet. Jako třeba skupina zlodějů, na jejichž podezřelé chování upozornila ostrahu prodavačka jedné středočeské prodejny. "Z kamerových záznamů jsme vytipovali vozidlo, kterým odjeli, a prostřednictvím interní komunikační sítě SeeCom jsme všem týmům naší ostrahy předali popis podezřelých osob. Toto předávání informací je neuvěřitelně efektivní," přibližuje Martin Vodrážka.

Podezřelá skupina se téhož dne objevila o 200 kilometrů dál v dalším obchodním centru. "Měli na sobě klasiku - kšiltovky, kapuce, aby jim nebylo vidět do tváře. Nechali jsme je "nakoupit" a pak zadrželi u auta. Měli v něm nakradeno zboží za půl milionu korun," dodává Radek Škrabal.

V obchodních centrech evidují bezpečnostní experti i tak zvané "obrácené" krádeže. Hlavní roli v nich hrají cizinci, kteří nahlásí, že jim někdo ukradl drahý fotoaparát, notebook a další drahé věci. "Když v kamerovém systému dohledáme záznam, zjistíme, že s těmito věcmi do obchodního centra vůbec nepřišli. Vědomě lžou, chtějí dosáhnout toho, aby si domů odvezli protokol o odcizení věcí a jejich pojišťovna jim škodu nahradí. Pokud na to nejsou v obchodním centru připravení, mohou takovým zahraničním podvodníkům naletět a dokonce se i podílet na vzniklé škodě," varuje Martin Vodrážka.

Drogově závislí ukradnou na objednávku cokoliv

Samostatnou zlodějskou kapitolou jsou drogově závislí lidé. V centru Prahy se pohybovala například skupina, ke které stačilo přijít a objednat si prakticky cokoliv. Za patnáct minut byl zloděj zpátky a za parfém, který stál v obchodě 4,5 tisíce korun, inkasoval pětistovku.

Výdělky ostrahy

Dle typu zařazení:

Spodní hranice:
60 až 65 Kč/hod.

Horní hranice:
260 až 270 Kč/hod.

Mimořádné akce:
nad 270 Kč/hod.

Zdroj: SSI

"Dokážeme si poradit i s takovými lidmi, snažíme se vytvářet bezpečné lokality v okolí obchodů a nákupních center. V některých místech se nám to daří velmi dobře," říká Radek Škrabal.

Jak dodává, ještě před pěti lety zde převládal názor, že ostraha jsou vrátní v bačkorách. "Dnes je to jinak. Dobrá bezpečnostní agentura musí mít profesionální tým. Ti, kdo tuto práci dělají, ji berou jako poslání. Kromě ostrahy musejí umět poskytnout první pomoc a zvládat také nejrůznější havárie a poruchy. V SSI procházejí zaměstnanci speciálním výcvikem tak, aby věřili sami sobě. Výběr je přísný, z 800 uchazečů si například vybereme jen 40 či 60 lidí."

Krade se i při markování zboží u pokladny

Nejtěžší je čelit organizovaným skupinám, které pracují na vysoké úrovni. "Nejde snadno rozpoznat, že jde o zloděje. Jsou hezky a draze oblečení, jazykově vybavení a mnohdy mají vysokoškolské vzdělání. Dokážou se vetřít do hotelů na nejrůznější kongresy a velmi hravě zapadnou do prostředí. Využívají chvilkovou nepozornost, kdy jsou krátké přestávky třeba na kávu či svačinu. Během několika minut jsou pak schopní posbírat drahé laptopy a další opuštěné věci," přibližuje Martin Vodrážka.

Obtížně se čelí také zlodějně, které se dopouštějí samotní zaměstnanci. Když je zadrží ochranka, padají neuvěřitelné výmluvy: "Ale vždyť mám malý plat a tomu zboží prochází za pár dnů trvanlivost, tak proč bych si ho nemohl vzít." Krade se i při markování zboží na pokladně - spřízněnému zákazníkovi se prostě některé položky nezapočtou. V mnohých obchodech se proto monitorují už i pokladny.

Řada zboží na pulty prodejen nikdy nedorazí. Ten, kdo zboží doveze, a ten, kdo ho přebírá, si pár kousků jednoduše přivlastní. A nekrade se jen fyzické zboží, ale i cenné firemní informace.

Čeští zloději jsou podle zkušeností bezpečnostních expertů evropskými přeborníky, s počtem krádeží zařazují Českou republiku na nelichotivou evropskou špičku. Za rok připraví obchodníky podle odhadů o 8 až 9 miliard korun.

Zastavila vás někdy v obchodě bezpečnostní ostraha?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 9. května 2012. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 4107
Ano
Ano 2598
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...