Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kreditky dostaly Evu do velkých problémů. Zachránila ji pohotová matka

Podceňování malých dluhů se může pořádně vymstít. Zadělat na velký malér mohou i lehkovážné nákupy s kreditní kartou. Méně odolné jsou především ženy ve středním věku, jak ukazuje příklad paní Evy.

Pokud už kreditní kartu máte a používáte, chovejte se k ní podobně jako ke kartě platební. To znamená utrácet za ní jen tolik, kolik budete moci splatit v bezúročném období. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Eva se po rozchodu s dlouholetým partnerem nejprve uzavřela do sebe a trávila většinu času doma. Postupem času se začala se situací pomalu vyrovnávat a nadbytek volného času, který byla dříve zvyklá trávit s partnerem, řešila tak, že si tu a tam zašla na nákupy a „dělala si radost“.

„Ze začátku jsem si občas koupila něco na sebe, nějakou kosmetiku, postupně ovšem má touha nakupovat stále rostla, až se z toho stala honba za dokonalostí,“ uvádí Eva, která se se svým příběhem svěřila terénnímu pracovníkovi společnosti Kruk (společnost se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků).

Jednu kartu by snad ukočírovala, více už ne

A tyto neustálé „radosti“ udělaly Evě pořádnou díru do rozpočtu. Měla průměrný plat a postupem času bylo těžší a těžší z něj vyžít. Nejjednodušším řešením se ukázaly být kreditní karty, které ji náhodně volající společnosti často nabízely. Nešlo většinou o žádné vysoké částky, ale když se sečetly, bylo toho hodně. A dlužné částky ještě v mnoha případech navýšil i vysoký úrok.

Průzkum

  • 35 % lidí se domnívá, že se do dluhů může dostat kdokoli.
  • 31 % si myslí, že se velké dluhy týkají především těch, kteří neumějí racionálně hospodařit se svými finančními prostředky.
  • Mezi další rizikové skupiny patří lidé, kteří si nejsou schopni nic odepřít (14 %) či lidé se slabým charakterem (6 %).
  • Ztráta zaměstnání, nemoc či úraz hrají významnou roli při zadlužení u 14 % lidí. 
  • Vysokých dluhů se obávají nejvíce lidé ve středním věku, tj. od 45 do 59 let (42 %).
  • Lidé starší 60 let jsou přesvědčeni, že se jich vysoké dluhy mohou týkat, jen pokud nebudou umět rozumně používat své finance (37 %).

Zdroj: Kruk

Po několika měsících se stala Evina situace neúnosnou. Alespoň jednou týdně jí přišel dopis od některé z věřitelských firem s tím, aby dluh uhradila. Později se v dopisech začalo objevovat také slovo exekutor. To už Evu vylekalo a s problémem se svěřila matce.

Zachránila ji rodina

Její matka naštěstí nečekala a začala okamžitě jednat. Nejprve si pročetla dopisy, které Eva od věřitelů obdržela, a potom společnosti sama kontaktovala. Kde to bylo nezbytně nutné, dluh uhradila ze svých finančních rezerv s tím, že jí peníze Eva v budoucnu vrátí. Ve zbývajících případech se dohodla na splátkovém kalendáři.

Pro Evu to byla velká záchrana. Došlo jí, že situace, ve které se nachází, by mohla mít hodně ošklivé následky. Zkušenosti s věřiteli jí pomohly skoncovat s nerozvážnými nákupy. Byla zároveň velmi vděčná matce, že jí byla na blízku a že jednala tak pohotově.

Sama si pak ještě dočasně našla vedlejší práci po večerech, aby se dluhů mohla zbavit co nejdříve. Dosud splatila téměř polovinu z nich, další polovinu má sloučenou do jedné půjčky, u které má sestavený splátkový kalendář, a to tak, aby byla schopná peníze pravidelně a bez problémů splácet.

Kreditní karta jako důvod zadlužení nehraje roli jen v Česku. Podle společnosti APS Holding, která se zabývá správou pohledávek v zemích střední a východní Evropy, se pomocí kreditky zadlužují také Slováci, Poláci a Rumuni.

„Zatímco dříve se lidé ze střední a jihovýchodní Evropy nejčastěji zadlužovali kvůli bankovním úvěrům, v budoucnu budou problémem především internetové prodeje. Tam jsou totiž nákupy velmi jednoduché. Spotřebitel jednoduše zjistí, jaká je nabídka, objedná a upíše se, aniž přesně ví k čemu,“ doplňuje Martin Hubáček ze společnosti APS Holding.

Rady Aby vás kreditka nezruinovala

Protože kreditní karta může být „dobrý sluha, ale zlý pán“, vyplatí se vědět, kdy byste si kreditku pořizovat určitě neměli či jak ji používat, abyste nedopadli jako paní Eva:

  • Nepodlehněte snadnému získání kreditní karty. Nenechte si ji vnutit třeba po telefonu či v nákupním centru. Věřte, že pokud o ni sami nepožádáte, nepotřebujete ji.
  • Pokud už kreditní kartu máte a používáte, chovejte se k ní podobně jako ke kartě platební. To znamená utrácet z ní jen tolik, kolik budete moci splatit v bezúročném období. Pozor, období se nepočítá ode dne nákupu, ale od data, které určí banka, zpravidla to bývá prvního v měsíci. Například je-li bezúročné období 50 dnů a vy zaplatíte kartou nějaké zboží 30. října, zbude vám na uhrazení částky bez navýšení čas do 19. listopadu, tedy 20 dnů.
  • Kdo si nevěří, že zvládne každý měsíc vyplnit včas příkaz k úhradě, může si nastavit takzvané stoprocentní inkaso, kdy se sama celá dlužná částka zaplatí. Musí na to však na účtu být peníze. Takže zas tak úplně bez starostí a pozornosti se to neobejde.
  • Pokud nestihnete v bezúročném období dluh uhradit, začíná běžet dost značný úrok (od 20 do 27 procent ročně). A pamatujte, že i když přistoupíte na úhradu dlužné částky pomocí splátek, bude se vám úročit celá dlužná částka.
  • Nevybírejte pokud možno kreditkou peníze z bankomatu. Většina bank má výběr draze zpoplatněný a úroky zde nabíhají hned, protože výběru se netýká bezúročné období.
  • Nikdy nepoužívejte kreditní kartu (tedy peníze z ní) na úhradu jiných dluhů, to je cesta do dluhové spirály. A vymotat se z ní je pak těžší a delší.
  • Nevyhazujte účtenky a výpisy z banky pravidelně kontrolujte. V dnešní době on-line bankovnictví to není problém. Při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která vám kartu vydala, a požádejte o prověření transakce (předložení prodejního dokladu od obchodníka).
  • Výhodou kreditní karty jsou různé bonusy, které nabízejí dnes už téměř všechny banky. Ať už jsou to určitá procenta z nákupu, odpuštění poplatku, či slevy v konkrétních obchodech a za služby. Pamatujte si, že ty jsou však odměnou jen pro ty, kdo s kartou umějí zacházet.
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...