Krize: Jak během ní investovat?

  • 24
Neočekávané krize způsobené různými pohromami či tragédiemi, ať už politického nebo ekonomického rázu, způsobují prudké propady akciových trhů a někdy i ekonomickou recesi...
Neočekávané krize způsobené různými pohromami či tragédiemi, ať už politického nebo ekonomického rázu, způsobují prudké propady akciových trhů a někdy i ekonomickou recesi. To je terén pro investora velmi nebezbečný. Jak se během těchto krizí zachovat?

Hotovost je král
Většina minulých krizí naznačuje, že investoři s pozicemi v akciích by neměli zpanikařit a neprodávat na klesajícím trhu či na samém dnu. Během relativně krátké doby se většina akciových indexů vrací na své výchozí pozice a pak pokračuje ve svém dlouhodobém růstu (viz tabulka dole).

Pro investory, kteří mají to štěstí, že si ponechali hotovost stranou, může být naopak výborná příležitost k nákupu za snížené ceny a pozdější realizování nadprůměrných zisků. Je potřeba se jen nebát!

Pro ty, kdo si myslí, že současná katastrofa přeroste v nějaký dlouhodbý a geograficky rozsáhlejší válečný konflikt, je ovšem úprk z akciových trhů ospravedlněný. Podle mého názoru je ovšem tato situace velmi nepravděpodobná.

Co stojí za akciovými propady?
Většinou se jedná o efekt likvidity, způsobený panikou trhu. Většina účastníku ve snaze minimalizovat své okamžité ztráty přistupuje k masivním výprodejům, které nastartují smrtící spirálu. Ceny klesají, vice lidí je vystrašených (především drobní investoři, kteří reagují později), aktivizují se tzv. stoplossy (cenový limit, při jehož dosažení se automaticky vyprodávají akcie).

Většina těchto propadů je v dobře fungujících ekonomikách pouze krátkodobá. Centrální banky obvykle promptně zasáhnou a poskytnou finančnímu sektoru dodatečnou likviditu na překonání většiny problémů (jako by byl třeba případný “run” na banky). Velikým problémem by byla pouze stagflace – kombinace inflace a recese či nízkého hospodářského růstu. Ta obvykle bývá vyvolána nákladovými šoky, např. prudkým růstem cen ropy, což dle mého názoru v současnosti nehrozí, neboť producentské země se nacházejí mimo oblast konfliktu (zatím). Světoví producentni ropy navíc ujistili, že nehodlají produkci v součansosti nijak omezit.

Nedotkutelní
Akciové krize naopak svědčí státním dluhopisům, především krátkodobějším, do kterých plyne většina peněz z prodaných akcií. Pozitivně také reaguje “ostrov jistoty” zlato. V případě politických krizí je velmi odolný švýcarský frank. Zkrátka čím kvalitnější aktivum, tím lépe pro jeho držitele.

Kterým sektorům se vyhnout
Nejvíce postiženy zřejmě budou akcie pojišťoven a leteckých společností. Problémy leteckých společností se mohou odrazit i na výrobcích letadel. Utrpět mohou i banky se svými rozsáhlými finančními investicemi, a to především ty, které mají větší akciové či jiné exotické investice. V rozvahách o velikosti stovek miliard (Kč pro české banky či USD pro americké) se může teoreticky ukrývat několik desítek miliard v akciích, brazilských či argentinských dluhopisech nebo nějakých exotických derivátech (jako jsou CDOs v případě Komerční banky). Tyto pozice mohou s hospodářským výsledkem výrazně zamávat. Nedají se také podcenit problémy některých podniků, které by se negativně projevily na kvalitě úvěrových portfolií bank.

Příležitost pro odvážné – doma telecomy
Nedlouhodobé krize jsou skvělou příležitostí pro dosažení nadprůměrných zisků. Trhy většinou reagují nadměrně citlivě a mohou se výrazně vychýlit ze svých fundamentálně ospravedlněných hodnot. Po uklidnění situace se k nim vrátí a investor si může mnout ruce.

Obecně je zajímavé v těchto chvílích vlastnit firmy těžící zlato, různé defenzivní akcie (např. výrobci spotřebního zboží) nebo tzv. asset plays (frimy s podhodcennými aktivy). Ty budou totiž odolné, i kdyby se krize proměnila v dlouhodobější recesi. Zajímavé by mohlo nyní být i odvětví výrobců zbraní.

Na českém trhu je relativně menší podíl zahraničních investorů, takže efekt likvidity by neměl být tak velký. Nejlepší volbou by měly být firmy, které generují většinu tržeb na domácím trhu, tj. především Český Telecom, České radiokomunikace či ČEZ. Obecně velmi nízké ceny v důsledku krize pravděpodobně poklesnou na ještě zajímavější úroveň. Odolat Českému Telecomu na cenové úrovni ve výši 200 Kč snad nelze. Zajímavý by měl být i Tabák – je to defenzivní akcie a navíc většina tržeb pochází z České republiky či Slovenska. Z výše uvedených důvodů bych byl velmi opatrný s českými bankami.

Vývoj cen některých amerických akcií v období krize r. 1987

Akcie

Max. 1987

Min. 1987

Říjen 88

Říjen88/Min. 87

Wal-Mart

41

20

31,375

56,9%

Dreyfus

45

16

25,625

60,2%

Albertson’s

34

21

36,125

72,0%

Home Depot

28

12,5

28,375

127,0%

Student Loan Marketing

88

62

83,875

35,3%

Toys „R“ Us

42

22

38,25

73,9%

Coca-Cola

53

28

43,125

54,0%

Pier 1

14

5

11,25

125,0%

Inco

24

14

28,625

104,5%

Enviroyne

29,25

10,875

26

139,1%


Zdroj: Peter Lynch, One Up On Wall Street.

Myslíte si, že je právě teď vhodná doba k investování? A kam byste případně investovali?