Krotitelé dluhů: Dluhy z drog dovedly Markétu až k osobnímu bankrotu

  • 202
Markéta doplatila na svou drogovou minulost. Její závislost na pervitinu ji připravila o jedno dítě i důvěru rodiny. I když se rozhodla bojovat, nebude to mít jednoduché. Do dalšího života si nese statisícové dluhy, které narůstají každým dnem. Krotitelé dluhů, na které se obrátila o pomoc, ji chtějí dovést k osobnímu bankrotu.

Markétě je teprve 28 let, ale za svůj život toho stihla hodně. Projít závislostí na drogách, vdát se, rozvést, porodit dvě děti a hlavně nadělat statisícové dluhy. Co však nikdy nezkusila, je práce. Kromě několika brigád nikdy nikde nepracovala.

Markéta měla dobré rodinné zázemí, a i přesto už na základní škole přišla do styku s drogami. V osmnácti letech se zamilovala, otěhotněla a vdala se. Narodil se jí syn Petr a právě pobyt s ním doma ji vrátil zpět ke drogám. "Jak jsem byla pořád sama a neměla jsem vyřešenou svou drogovou minulost, tak na mě všechno zase padlo a po dvou a půl letech s Péťou jsem zase začala brát drogy," přiznává Markéta.

Rodina zpočátku stála při ní, ale Markéta o to neměla zájem, ztrácela ho i o syna. Nakonec od ní manžel i se synem odešli. A to byl počátek Markétiných současných finančních problémů. "Když jsem byla vdaná, manžel to sponzoroval, pak jsem kradla. A když odešel, tak se samozřejmě přestalo platit úplně všechno, nájem a tak a začaly vznikat všechny ty dluhy. Půjčky, úvěry," přiznává Markéta.

Ještě hlouběji Markéta klesla kvůli svému druhému vztahu, ze kterého má dvouletou dceru Sofii. K Markétě se poté, co ji opustil manžel, nastěhoval jiný muž – těžký narkoman a násilník. Markétin život se změnil v peklo. To jí ale pomohlo rozhodnout se svůj život od základů změnit. Díky dceři, o kterou nechce přijít, se začala léčit.

Před pár měsíci se vrátila z léčebny. Snaží se postavit na vlastní nohy. Může počítat i s pomocí svých blízkých, hlavně matky. Také jí pomohla obec Vilémov, ve které žije, přidělili jí obecní byt.

o poradcích z pořadu krotitelé dluhů si přečtěte zde

Markétu navštívila Petra Kozlová, specialistka na sociální případy a předlužení. Společně se pustí do analýzy finanční situace malé domácnosti. Příjem má Markéta jediný – rodičovský příspěvek 7 600 korun. Alimenty na dceru nedostává, otec dítěte je neplatí.

Výdaje za nájem, jídlo, elektřinu, další nezbytné položky, ale také exekuční srážky od VZP činí 7 320 korun. Markétě tak zbývá 280 korun, sotva desetikoruna na den.

výdaje

Nájemné:                           1 540 korun
Elektřina atd.:                    1 000 korun
Potraviny:                          3 000 korun
Výživné:                                200 korun
Telefon:                                200 korun
Doprava:                              200 korun
Drogerie:                              200 korun
Zdravotní poplatky, léky:      200 korun
Exekuce VZP:                       780 korun

Celkem:                           7 320 korun

Po vyjasnění příjmů a výdajů se obě ženy pouštějí do mapování dluhů. Vychází jim seznam jedenácti věřitelů s celkovou částkou 334 991 korun. Ta však, jak Petra Kozlová předpokládá, nemusí být úplně přesná. Především u největších věřitelů VZP a ČEZ jistě každým dnem narůstá o penále.

dluhy

T-Mobile:                                      28 711 korun
Telefónica O2:                               7 600 korun
Home Credit:                                15 284 korun
Provident:                                      2 050 korun
GE Money Bank:                          23 609 korun
Severočeská plynárenská:           14 000 korun
Severočeské elektrárny:                3 700 korun
VZP:                                             65 000 korun
ČEZ (prvotní odhad):                 142 337 korun
Město Kadaň:                                 2 700 korun
Výživné:                                        30 000 korun

Celkem:                                    334 991 korun

Markéta s Petrou vyrážejí řešit dva největší dluhy, chtějí se pokusit o splátkové kalendáře. Na exekutorském úřadu v Klatovech je ale čeká nemilé překvapení.

"Dluh je vyšší zhruba o 200 tisíc korun," říká Petra. Dluh u ČEZ totiž narůstá denně o 2,5 promile z jistiny. "Částka nás překvapila hodně, je to 330 tisíc. To je i na mě moc."

Výsledná částka dluhů je 610 000 korun. Petra Kozlová začíná zvažovat krajní řešení, osobní bankrot. Ovšem i tak je nutné, aby Markétě pomohla rodina, která jí však nakloněna moc není.

Obě sestry i matka Markéty se účastní diskuse, ve které je Petra Kozlová seznamuje se třemi variantami řešení Markétiny situace. Podmínkou je, že Markéta bude pracovat.

Řešení se liší časovým horizontem:
- dlouhá cesta znamená splácet šest tisíc měsíčně po dobu 12 let
- střední cesta představuje 5 700 měsíčně po dobu 9 let
- krátká cesta je pětiletý proces oddlužení. Markéta by musela během pěti let zaplatit věřitelům minimálně 30 % celkového dluhu. Ovšem ona i Sofie by musely po celou tu dobu žít ze životního minima.

Petra se snaží zapojit do řešení i rodinu - sestry a matku. Sestry moc pomáhat nechtějí, ale matka nakonec slíbí, že bude-li dceři chybět dostatek peněz pro zdárné absolvování pětiletého cyklu oddlužení, finančně vypomůže. Ovšem za pevně stanovených podmínek.

Krotitelé dluhů na ČT1

Pořad Krotitelé dluhů s příběhem Markéty sledujte v úterý 15. září ve 21:40 na ČT1.

Během několika dní si Markéta našla práci pokladní v supermarketu. Také o dceru je postaráno. Ujala se jí Markétina teta, která ji, když je Markéta v práci, hlídá.

Petra Kozlová s Markétou sepsala návrh na insolvenční řízení. "Čekáme, až uplyne alespoň tříměsíční zkušební doba. Poté svůj návrh pošle ke krajskému soudu a budeme doufat, že jí bude oddlužení schváleno," doufá.