Které fondy jsou výnosné?

Obliba podílových fondů stále roste. Pomalu se také mění zvyky českých drobných investorů. Zatímco dříve lidé nejvíce vyhledávali fondy peněžního trhu, dnes jsou pro ně nejatraktivnější dluhopisové fondy.

Příklon k dluhopisovým fondům pozorují i v USA a v zemích Evropské unie, tam k nim však přicházejí z „druhé strany“. Přesunují prostředky z prodělečných akciových fondů do výnosnějších fondů dluhopisových.

Historické výnosy dluhopisových fondů

Rostoucí oblibu dluhopisových fondů mají v tuzemsku na svědomí především nízké úrokové sazby a historické výnosy dluhopisových fondů. Roční výnosy okolo osmi procent za rok 2002 jsou velmi lákavé. Nicméně je třeba počítat s tím, že jejich zhodnocení bude letos chudší. Dvanáctiměsíční průměrná výkonnost dluhopisových fondů sice dosahuje 6,9 procenta, v půlročním horizontu již však výnos poklesl ke dvěma procentům, tedy přibližně čtyři procenta za rok.

Klesají i zisky fondů peněžního trhu. Zatímco tříprocentní roční výkonnost není výjimečná, za poslední půlrok je průměrné zhodnocení už jen 1,09 procenta.

Chcete zjistit podrobné informace o některém z fondů, nebo si srovnat více z nich? Klikněte ZDE.

Pro někoho mohou být překvapením výkonnosti akciových fondů. Vzhledem k růstu akciových trhů za posledních šest měsíců dosáhly akciové fondy po delší době kladných zisků. Tříměsíční výnos na úrovni přes šest procent zvedá historickou výkonnost za posledních 12 měsíců až na úroveň 2,7 procenta.

Jaké fondy budou výnosné?

Peněžní fondy stále představují alternativu pro krátkodobé umístění prostředků s výnosem okolo dvou procent nad inflaci, navíc s výhodou daňového osvobození, pokud majitel prodává podílové listy více než šest měsíců po jejich nákupu.

Ti, kteří se mohou delší čas obejít bez vložených prostředků, mohou zkusit i rizikovější varianty. Martin Burda, náměstek generálního ředitele Investiční společnosti České spořitelny, radí: „Pro investice na dobu tří a více let lze doporučit konzervativní smíšené fondy s vahou akcií pod padesát procent.“

Analytici se shodují, že pro investiční horizont okolo pěti let jsou dnes už vhodné akciové fondy. Značný rozmach zažívají v současnosti takzvané zajištěné fondy, které garantují  návratnost 100 procent vložených prostředků plus případný dosažený zisk.

Akciové trhy pomalu nabírají dech

Mohou se investoři těšit na růst akcií, na který byli zvyklí z devadesátých let? Přinesou v tomto roce akciové trhy zhodnocení okolo osmi procent, jež se udává jako dlouhodobý průměr? Nebo bude dále pokračovat propad cen akcií a indexů, který trvá již tři roky?

Jak se zdá, světové akciové trhy začínají pomalu nabírat dech. Pohled například na výnosy akciových indexů ukazuje mírné zlepšení oproti situaci před 12 měsíci.

Dokonce o markantním zlepšení se dá mluvit v případě pražské burzy. Ta vzrostla za rok o 32 procent - měřeno indexem PX-50. Od svého dna v říjnu 2001 index postupně vzrostl již o 68 procent. České akcie získávají hlavně v důsledku privatizací a zahraničních investic.

Index amerických největších společností S&P 500 vzrostl za rok sice jen za o 1,4 procenta, avšak od nejhlubšího dna v říjnu 2002 o úctyhodných 26,46 procenta. Naopak evropským akciím se daří až v posledních měsících, index německých akcií DAX v dvanáctiměsíčním horizontu ještě ztrácí takřka 28 procent, oproti minimální hodnotě v říjnu si však polepšil o 21 procent.

Otázka je, zda bude současný trend posilování pokračovat. Mají pravdu optimisté, kteří věří v opětovné nastartování růstu a ziskovosti akcií, nebo naopak ti, kteří poukazují na pokračující slabost světových hospodářství? Podle Jaroslava Krabce ze společnosti ING Investment Management pesimisté zapomínají na skutečnost, že akciové trhy zpravidla předbíhají skutečná makroekonomická data, zejména ta, která jsou zpožděna za vývojem ekonomiky - k nim patří například růst HDP či nezaměstnanost.

Oba názory mají mezi analytiky své zastánce. Většinou však převládá mínění, že dlouhodobé poklesy jsou již pryč. Bublina na technologických akciích mohla některé investory poučit, že akcie jsou investicí na delší čas a nelze spoléhat na rychlé zbohatnutí.

Akcie by tak mohly opět přinášet kladné výnosy.