Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Které společnosti vám přinesou pořádný zisk?

aktualizováno 
Vyplácení pravidelné dividendy bylo u nás ještě donedávna spíše raritou než samozřejmostí. Souviselo to s malou rozvinutostí našeho trhu, s transformací a restrukturalizací firem, které svoje zisky raději reinvestovaly do rozvoje, resp. do upevňování svého postavení na trhu. V poslední době je ale vidět určitou změnu, z čehož mohou mít akcionáři tuzemských společností určitě radost. Tato skutečnost však přináší i určitá rizika. Jaká je tedy realita? Které společnosti letos vyplatí akcionářům nejvyšší dividendy?

Ještě před několika lety si mohlo dovolit vyplácet dividendu jen několik málo domácích společností. Firmy se většinou transformovaly, ve většině z nich byla nutná restrukturalizace a své případné zisky společnosti reinvestovaly do rozvoje, nových technologií a snažily se upevnit své postavení na trhu. V poslední době se situace z pohledu akcionářů zlepšuje.

Firmy si na trhu vybudovaly stabilní místo, což jim i přes velkou konkurenci zabezpečuje dobré a stále rostoucí tržby a velké zisky. Některé společnosti dokonce rozšiřují svůj vliv i mimo českou republiku a stávají se důležitými hráči ve svém oboru v rámci celého kontinentu (např. ČEZ, Zentiva). Dobré výsledky pak vytvářejí prostor pro stabilní dividendovou politiku firem, i když ani dobrá pozice společnosti na trhu a rostoucí zisky nemusí být zárukou pravidelného vyplácení dividend (např. společnost Unipetrol).

Dividenda i bez zisku

Druhým extrémem může být společnost, která vyplácí dividendy, i když za rok nevykázala žádný zisk, resp. vykázala ztrátu. I když to zní nelogicky, pro příklad není třeba chodit daleko. U nás je takovou společností Český Telecom, který přesto, že za minulý rok vykázal konsolidovanou ztrátu 1,8 mld. Kč (i kvůli jednorázovému odpisu svých aktiv ve výši 9,9 mld. Kč), schválil dividendu ve výši 5,5 mld. Kč, což je 17 Kč na akcii. Společnost to odůvodnila zohledněním pozitivní finanční situace, kapacitou nerozdělených zisků společnosti, ale i očekávanou tvorbou hotovostních toků a obnovou tvorby konsolidovaného a nekonsolidovaného zisku v roce 2004. Navíc na

 

 Peníze v bankách nevydělávají. Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha

tom vydělá i stát, protože jako majoritnímu vlastníkovi mu bude vyplaceno 2,8 mld. Kč plus asi 400 mil. Kč z daní za dividendy ostatním akcionářům.

Většinu prostředků získal Telecom od společnosti Eurotel, která je stoprocentním vlastníkem a nechal si od něj vyplatit dividendu ve výši 4 mld. Kč. Stejnou sumu vyplatil Eurotel Telecomu i na jaře. Minulý rok zaplatil Eurotel na dividendách sumu 11 mld. Kč, polovinu z těchto peněz ale získal zahraniční investor, společnost Atlantic West.

Zahraniční investoři letos vydělají

Zahraniční investoři si však přijdou na tučné dividendy i v tomto roce, nejvíce letos vyplácely bankovní ústavy. Největší objem peněžních prostředků, 9,7 mld. Kč, což je 1900 Kč na akcii letos vyplatila ČSOB. Devadesát procent z tohoto objemu získá majoritní vlastník banky, společnost KBC. Mimořádnou dividendu, v celkové výši 7,6 mld. Kč (což je skoro celý loňský zisk) vyplatila svým akcionářům Komerční banka. Na jednu akcii tak připadne 200 Kč a šedesát procent z těchto prostředků půjde na účet francouzské společnosti Société Génerale. Většinu prostředků z celkové dividendy 4,6 mld. Kč (30 Kč na akcii) dostane také majoritní vlastník České spořitelny, rakouská Erste Bank, pro kterou jsou zisky ze střední Evropy jedním z klíčových zdrojů příjmů.

Vyplacené dividendy vybraných českých akciových společností
Společnost Dividenda na akcii v Kč
ČSOB 1900
ČEZ 8
Český Telecom 17
Komerční banka 200
Philip Morris 1575
Česká pojišťovna 670
Zentiva 680
Česká spořitelna 30

Další společností, vyplácející svoje zisky prostřednictvím dividend do zahraničí je i společnost Philip Morris, která vyplatí dividendu v celkové výši 4,3 mld. Kč, což tvoří 1575 Kč na jednu akcii. Tato společnost se jako jedna z mála reprezentuje stabilní dividendovou politikou a striktně se drží dividendového výnosu minimálně 10 %.

Zajímavé dividendy vyplácejí v tomto roce také Severomoravské vodovody a kanalizace, které vyplatí 2,26 mld. Kč (tu si prosadil nový vlastník, společnost Penta, která tak uspíšila návratnost své investice do společnosti; s tímto krokem však nesouhlasili všichni drobní akcionáři, protože firma si na tuto sumu musela vzít úvěr), Česká pojišťovna vyplatí 2 mld. Kč (670 Kč na akcii). Téměř dvě miliardy korun vyplatí svým akcionářům také Plzeňský prazdroj. 

Riziko odlivu peněz

I když se výplata dividend může ukazovat jako výhoda pro akcionáře společnosti, v případě společností vlastněných zahraničními vlastníky zde existuje také určité riziko spojené s vývozem prostředků za hranice. Když totiž firma rozhodne vyplácet

 

Investování do fondů se konečně zjednoduší.
Čtěte ZDE.

dividendu, dojde k vyměňování velkého objemu české koruny na zahraniční měnu, a to může mít neblahý vliv na vývoj kurzu koruny. Spekulanti totiž předpokládají okamžitý propad kurzu koruny, což může zejména v blízké budoucnosti vytvářet zbytečné náklady na udržování stabilního kurzu. ČNB totiž bude muset před vstupem do Evropské měnové unie udržovat korunu dva roky v úzkém kurzovním pásmu a při každém kritickém zakolísání bude muset intervenovat a nakupovat domácí měnu za dolary, nebo euro. A to samozřejmě není zadarmo.

Pokud chcete zhodnocovat svoje prostředky v akciích a na delší dobu, vyhlédněte si titul, který vám zajistí také pravidelný příjem z dividend. V zemích, ve kterých kapitálový trh funguje řadu let, jsou dividendy pokládány za jednu z nejdůležitějších vlastností akcií. Výnos z investice se pak neomezuje jenom ne kapitálový výnos, který tvoří rozdíl mezi nákupní cenou a cenou při prodeji, ale získáváte i pravidelný dividendový výnos, který tvoří v průběhu několika let nezanedbatelnou část zisku. Na druhé straně pro ty, kteří se orientují spíše na spekulativní obchody s akciemi, výše dividendy, či případná dividendová politika společnosti není důležitá.

Je pro vás dividendová politika společnosti při výběru titulu důležitá? Myslíte si, že je dividendová politika domácích společností přiměřená? Těšíme se na vaše názory.Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.