Kterou spořitelnu si vybrat pro úvěr?

  • 8
Chcete vědět, která spořitelna nabízí nejlepší podmínky pro ty, kdo si chtějí vzít úvěr ze stavebního spoření? Kde naopak se získáním úvěru mohou nastat potíže a jak si vlastně takový úvěr vybírat, podle čeho se rozhodovat, jaká kritéria porovnávat? Můžete si přečíst, jak v hodnocení jednotlivé spořitelny dopadly.

Při výběru stavební spořitelny s úmyslem čerpat úvěr ze stavebního spoření by se měla v úvahu vzít jiná kritéria než při záměru pouze spořit. Cílem nebude pouze maximálně zhodnotit své úspory, ale především získat včas a bez komplikací úvěr o dostatečném objemu, který budeme potřebovat. Úvěr ze stavebního spoření lze použít na financování bytových potřeb, které jsou stanoveny zákonem o stavebním spoření. Může to být nejčastěji koupě bytu, stavba nebo oprava rodinného domu, odkup bytu od státu či obce do osobního vlastnictví, rekonstrukce a další. Úvěr ze stavebního spoření se může také použít v kombinaci s hypotéčním úvěrem. Lze jím uhradit potřebnou akontaci nebo použít na splacení části hypotéky.

V závislosti na tom, k čemu chceme úvěru využít, budeme zkoumat podmínky, které jsou právě pro nás důležité. Priority mohou být různé, např. získat úvěr:

  • pokud možno co nejrychleji
  • co nejlevněji, minimalizovat náklady
  • o co nejvyšším objemu
  • nebo získat vůbec nějaký úvěr, pokud jsou problémy s malými příjmy a nedostatečným zajištěním

Pro každou z těchto situací bude zájemce o úvěr porovnávat a preferovat jiná  kritéria, bude jim přikládat vyšší váhu a oželí jiné výhody ostatních produktů. Optimální variantou by samozřejmě bylo nalézt úvěr, který by předčil ostatní úplně ve všem.

Pokud nebudeme brát v úvahu žádnou z výše uvedených priorit, můžeme se  pokusit najít úvěr, který by byl výhodný v co největším počtu parametrů, aniž bychom jim přikládali vyšší nebo nižší důležitost. Budeme zároveň předpokládat, že nechceme čerpat překlenovací úvěr – buď úvěr nepotřebujeme ihned a nebo nechceme za meziúvěr platit vyšší úroky.

Které parametry vzít především v úvahu při hledání výhodného úvěru:

  • Úrokovou sazbu z úvěru
  • Nároky na výši příjmů dlužníka a ručitelů
  • Požadované zajištění
  • Nastavení hodnotícího čísla a požadavků na přidělení úvěru, které ovlivní dobu čekání na vznik nároku na úvěr
  • Poplatky za zpracování úvěru
  • Minimální nutnou částku, kterou je nutné uspořit (akontaci)
  • Možnost provést pružně změny smlouvy
  • Doba a komplikovanost vyřizování úvěru, množství nutných potvrzení
  • Nabídka takových variant spoření, které minimalizují buď výšku splátky (při malé bonitě), nebo minimalizují dobu splácení a tedy celkově zaplacených úroků (při dostatečných příjmech dlužníka)
  • Poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření (je také nákladem, hned na začátku smluvního vztahu)

Pro hodnocení produktů a nabídky jednotlivých spořitelen při záměru čerpat úvěr je

informace o stavebním spoření naleznete na našich stránkách
však problém v tom, že úvěrové podmínky se mohou časem změnit. Úvěr ze stavebního spoření je možné čerpat nejdříve za dva roky od uzavření smlouvy a tak je třeba s možnými změnami počítat a vybrat si spořitelnu, která nabízí celkově lepší podmínky než se zamýšlet pouze nad jedním hlavním parametrem, který nás zajímá.

Současné nabídky spořitelen stručně shrnují následující tabulky. Hodnoty jednotlivých kritérií byly u všech spořitelen seřazeny od nejlepší k nejhorší a tak bylo stanoveno pořadí spořitelen v jednotlivých parametrech.

Výsledkem při srovnání všech kritérií je následující pořadí:

Na prvním místě je ČMSS, za ní s mírným odstupem VSS KB a Stavební spořitelna ČS (u které nelze vše porovnat s ostatními, jelikož některé hodnoty jsou prý stanovovány individuálně). O něco hůře dopadly zbylé spořitelny, v tomto pořadí: Raiffeisen, Wüstenrot a HYPO. U poslední jmenované ale musíme připomenout určité prvky, které jiné spořitelny nenabízejí,  např. přidělení volbou bez dosažení požadované výše hodnotícího čísla.

V první tabulce jsou parametry, které jsou známé již na počátku při uzavření smlouvy, většinou jsou stanoveny přímo v obchodních podmínkách:

spořitelna úroková sazba akontace v % z CČ počet rozhodných dnů v roce polatek za uzavření smlouvy o stav. spoření v % z CČ
ČMSS 6% 50 12 1%
HYPO 4,9% 40 4 1% nebo 1,6%
Raiffeisen 6% 40 nebo 50 12 1%, M-01 tarif pro mladé 0,75%
Stav. spoř. ČS 5,5% 50 12 1%
VSS KB 6% 40 4 1%, Junior program 0,75%
Wüstenrot 5% nebo 6% 40 nebo 50 4 1%
snaha o parametr: min min max min
 

 V druhé tabulce jsou parametry, které se časem mohou měnit:

spořitelna poplatek za úvěr (v % z výše úvěru) Koeficient živ. minima pro zkoumání bonity

Zajištění úvěru (v tis. Kč): bez zajištění; 1 ručitel; zajištění nemovitostí

čekací doba po změně smlouvy (měsíce)
ČMSS zdarma 1,0 150 300 500 12
HYPO 2%, min. 200 Kč 1,6 - 1,75 25 100 300  -
Raiffeisen zdarma 1,5 70 150 300 12 - nyní se neužívá
Stav. spoř. ČS 0,3%, min. 300 Kč, max. 900 Kč individuálně 100 200 300 6 - nyní se neužívá
VSS KB zdarma 1,3 - 1,5 100 200 300  - 
Wüstenrot 2%, min. 100 Kč 1,1 - 1,5 50 250 250 12
snaha o parametr: min min max min

Podrobnější informace o úvěrech ze stavebního spoření naleznete v dalších komentářích:

 

Podle čeho jste si vybrali spořitelnu? Věděli jste hned na počátku při uzavírání smlouvy, že budete čerpat úvěr? Jaké máte s vyřizováním úvěru zkušenosti?