Kterým fondům se za uplynulých 12 měsíců dařilo...

Za poslední rok se bezpochyby nejvíce zhodnotily peníze v akciových podílových fondech. Nárůsty akciových trhů byly v posledních 18 měsících enormní. Akciové indexy z vyspělých zahraničních trhů si za poslední rok připsaly desítky procent, například hodnota indexu největších amerických akcií S&P 500 je za posledních 12 měsíců o více než 30 procent vyšší.

Ještě lépe se dařilo zemím s méně rozvinutými trhy, jakými jsou i Česká republika, Polsko či Maďarsko. Domácí index PX-50 si za rok připsal takřka 66 procent a pohybuje se na hodnotách, na kterých byl naposledy před deseti lety. Těmto nárůstům odpovídají i výsledky akciových fondů. Průměrná roční výkonnost akciových fondů, do kterých lze investovat v českých korunách, dosahuje 45 procent. Existují však fondy, u nichž je zhodnocení ještě o dvě až tři desítky procentních bodů vyšší.
Přestože akciové trhy v posledních týdnech ovládají obavy z teroristických útoků a politická nestabilita na Středním východě více než ohlašované výsledky firem, očekává se pozitivní vývoj i ve zbytku tohoto roku. Nárůst indexů by však již neměl být tak prudký jako například ve druhém čtvrtletí loňského roku, kdy S&P 500 vyskočil o 25 procent.
 
Akcie jsou běh na dlouhou trať

S rostoucí výkonností akciových fondů roste i počet zájemců o ně. Musíme však varovat před investováním na základě výkonnosti dosažené v minulosti, v tomto případě na základě vysokého ročního zhodnocení u akciových fondů.

Nové fondy mají cestu otevřenou! Více čtěte ZDE.

Akciové fondy nejsou pro krátkodobou spekulaci s růstem trhů. V minulosti jsme byli svědky drastických propadů, které znehodnotily investice mnoha „sázkařů“ na rychlé zbohatnutí. Stále platí, že doporučená délka investice u akciových fondů je minimálně pět let.
 
Fondy peněžního trhu: vyšší výnos než v bance

Druhou v současnosti nejoblíbenější skupinou fondů jsou fondy peněžního trhu. Běžné účty a termínované vklady nabízejí minimální úroky. Proto stále více drobných střadatelů svěřuje část svých úspor fondům peněžního trhu, kde se sice vzdávají některých výhod klasických vkladů - není garantován výnos ani návratnost vložené částky, ale s minimálním rizikem dosahují vyšších výnosů - nyní přibližně 2,40 procenta za rok.

Naopak nejméně oblíbené byly v poslední době dluhopisové fondy. Mohly za to především jejich špatné výsledky. Podle odborníků by však v příštím období měly přinést vyšší zisky než fondy peněžního trhu.
 
Oblibě se těší zajištěné fondy

Nárůst akciových trhů je pro domácí fondy dobrou zprávou, neboť stále více lidí se zajímá o investování a o možnosti zhodnocení svých úspor. Opět roste zájem o smíšené fondy, které rovněž vykazují dobré výsledky, a nesmíme zapomenout na rozmáhající se fenomén zajištěných fondů. Ty jsou oblíbeny především proto, že je u nich zajištěna plná návratnost vložených peněz. I když je ještě nutné doplnit, že u zajištěných fondů je podmínkou dodržet stanovený investiční horizont - čtyři až šest let podle jednotlivých fondů.

Jak investovat v podílových fondech? Inspirujte se v naší speciální příloze ZDE

Kdo se rozhodne pro uložení peněz do podílového fondu, měl by se rozhodně vyhnout základním chybám. Především nevsázet všechno na jednu kartu, tedy na jeden podílový fond, navíc ten, který v minulosti nejvíce vynášel. Je také třeba psychicky zvládnout krátkodobé poklesy hodnoty podílových listů a dodržet předepsaný investiční horizont - ten záleží na typu jednotlivých fondů.