Kudy odtékají z rodinného rozpočtu peníze

  • 19
Dva ze tří lidí mají podle posledních výzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění potíže vyjít se svými příjmy. Proč? Dílem proto, že jejich příjmy nejsou dostatečné, ale dost často neumějí s penězi hospodařit. Peníze od nich utíkají rychleji, než jim přibývají. Jak jsme spokojeni s životní úrovní?

„Bezpečně vím, že nakupuji zbytečnosti, dávám spropitné i tam, kde bych ho dávat nemusela, sem tam naletím na nějaký trik obchodníků. Chybám se nevyhýbám, ani když vybírám dovolenou, pořizuji elektroniku či objednávám řemeslníka,“ sebekriticky hodnotí svoje hospodaření s penězi manažerka Lucie Bláhová.

 

Podle odborníků mají rezervy v hospodaření s penězi všichni, jde jen o to je odhalit. V každém případě by měla fungovat v rámci rodiny jednotná strategie hospodaření, její členové by se měli domluvit na stanovení priorit a tomu přizpůsobit další taktiku. Kdo se počátkem roku rozhodne, že našetří na dovolenou u moře, musí tomu přizpůsobit utrácení.

 

Příkladem černé díry rodinných rozpočtů je totální spotřeba veškerých příjmů. „Důvodem je, že si rodina neurčí žádný cíl, na který by šetřila, a ani nezná všechny možnosti, jak by našetřit mohla,“ upozorňují odborníci na rodinné finance. „Finanční deprese plynoucí z vědomí - my na to stejně nemáme a nikdy nebudeme mít - spouští kolotoč, jehož zastavení je bolestivé, protože znamená omezení stávající spotřeby. Tento přístup navíc často vede k tomu, že neexistují ani základní finanční rezervy pro případ pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání a podobně.“

Jak vybrat nejlevnější bankovní účet? Jak můžete ušetřit na poplatcích? Více se dozvíte v naší spacializované sekci Běžných účtů

 

Podle finanční poradkyně Jitky Šimánkové se rodině snadněji podaří peníze ušetřit, když se všichni její členové shodnou na společném cíli. Lehčí je to tehdy, když si přinesou z rodiny, v níž vyrůstali, podobné zvyklosti při zacházení s penězi. Hovory o penězích by přitom neměly být v rodině tabu, a to ani před dětmi. Zvlášť ty větší by měly vědět, jaké jsou její příjmy, za co se v rodině utrácí a na co se šetří.

 

Spokojenost se životní úrovní roste se vzděláním

 

Čím vyšší vzdělání a příjem, tím vyšší spokojenost se životní úrovní, vyplývá ze šetření Centra pro výzkum veřejného mínění z února letošního roku. Ke spokojenější části obyvatel patří podnikatelé a živnostníci, vyšší odborníci, studenti a potenciální voliči ODS. Svou životní úroveň vnímají hůře především důchodci, nezaměstnaní, rozvedení či ovdovělí lidé, stoupenci KSČ a ti, kteří se nehlásí k žádné politické straně.

 

Jak hospodaříme s penězi

28 procent lidí se loni dostalo do velmi obtížné finanční situace

50 procent lidí má peníze i na provozování koníčků

42 procent lidí si může dovolit nákup dražších a kvalitnějších potravin

37 procent lidí dokáže spořit

21 procent lidí podporuje finančně své děti nebo rodiče

43 procent lidí přiznává život na dluh

31 procentům lidí dluží někdo jiný

22 210  korun čistého je podle mínění lidí hranice chudoby pro čtyřčlennou domácnost

Pramen: CVVM