Kudy utíkají z domácností peníze

  • 11
Jídlo, pití a bydlení - to je alfa a omega výdajů českých rodin. Dohromady za tyto položky vydává průměrná rodina s dětmi podle statistiky více než třetinu, konkrétně 36 procent příjmů. Větší díl, jedna pětina výdajů, padne na jídlo a pití. A odborníci tvrdí, že největší rezervy se většinou skrývají právě tady. Kde je hledat? V hypermarketech, v lednicích i stravovacích zvyklostech.

Umíte nakupovat?

I když si skoro každý myslí, že umí nakupovat, přesto to tak není. Opravdu nikdy nenakoupíte něco navíc, co pak nestihne sníst? A co vaření? Pokaždé trefíte apetyt jedlíků? A když náhodou ne, dojídáte zbytky jídel, nebo končí v koši?

Zbytečně se utrácí při rodinných víkendových nákupech v hypermarketech. Ceny jsou tam sice v průměru o deset procent nižší než v supermarketech, ale zase je těžké odolat zbytečnostem, zvlášť pokud vás doprovázejí děti. Navíc musíte k ceně nákupu připočítat také většinou benzin.

Kam pro lyže? Kde je nejlevněji?
Více čtěte ZDE.

V obchodech také snadno naletíme na marketingové triky. Lákají nás slevy, ochutnáváme a hned nakupujeme potraviny, pro které jsme nepřišli. Oslněni výhodnými nabídkami většího balení za nižší cenu pořizujeme, co nikdy nemůžeme spotřebovat. Místo jednoho jogurtu si pak děti klidně dopřejí dva a žádná finanční úspora se nekoná. Jak naopak při nákupech ušetřit?

Nakupovat se seznamem, zbytečně se v obchodě nezdržovat, vypravit se do něj s plným žaludkem a pokud možno bez dětí. U větších nákupů například elektroniky je dobré porovnat nabídku několika obchodníků. Úspora může dosáhnout i několika tisíc korun, podobně se může vyplatit také nákup přes internet.
 
Je váš mobilní operátor ten pravý?

Kolik máte doma bankovních účtů a kolik platebních karet? A potřebujete je všechny? Pokud ne, zrušte je, ušetříte i několik tisíc korun. Před koncem roku a na začátku nového roku zvýšily banky poplatky. Je vhodné porovnat sazby vaší banky s konkurencí a případně ji změnit. Totéž se vyplatí také u mobilních operátorů a zejména poskytovatelů připojení k internetu. Jejich sazby a programy se mění velmi dynamicky, a kdo chvíli zaváhá, může propást výhodnější tarif a prodělat hodně peněz.
 

Kolik vás stojí špatné hospodaření? měsíčně ročně
zbytečné nákupy 500 Kč 6 000 Kč
bankovní účet navíc 90 Kč 1 080 Kč
platební karta navíc - 200 Kč
bankovní přepážka místo internetu 60 Kč 720 Kč
špatně zvolený bankovní program 150 Kč 1 800 Kč
špatně zvolený tarif pro mobil a pevnou linku 300 Kč 3 600 Kč
nevhodný tarif pro odběr elektřiny 50 Kč 600 Kč
špatně zvolený poskytovatel internetu 200 Kč 2 400 Kč