Kurzovní lístek není labyrint

Ačkoli je kurzovní lístek základním dokumentem při směně jedné měny za druhou, vyznat se v něm, je pro mnoho lidí problém, ale ne neřešitelný. Nejčastějším problémem při luštění kurzovního lístku bývá neznalost bankovní terminologie. Slova jako valuty, devizy či na první pohled nesmyslné třípísmenné zkratky měn mohou občas zamotat hlavu.

Jestliže si jednoduše odpovíme na několik základních otázek, které nás často při probírání se kurzovním lístkem napadají, získaný přehled napomůže v orientaci. Naučit se nalézt v kurzovním lístku tu správnou informaci pak není tak těžké, jak se mnohým lidem na první pohled zdá.

Devizy či valuty?

Pokud jste již došli až do směnárny a chcete směnit v hotovosti jednu měnu za druhou, vztahuje se na vás vždy kurz valuty. Ten je určen právě pro hotovostní transakce na pokladně. Pokud chcete naopak směňovat větší částky a žádáte bezhotovostní směnu jedné měny za druhou, bude vaše transakce přepočítána kurzem pro devizy.

Kdo nakupuje a kdo prodává?

Tato otázka je snad stejně častá, jako ta předchozí směrem k devizám a valutám. I zde je však jednoduchá pomoc. Stačí si prostě zapamatovat, že jelikož vydává kurzovní lístek banka či směnárna, je tento dokument psán vždy z jejího pohledu. Pokud tedy přijdete do směnárny s padesátieurovou bankovkou a budete ji chtít směnit na koruny, použije se pro přepočet hodnoty kurz valuty–nákup, jelikož banka od vás bankovku nakupuje. A naopak, pokud budete chtít padesátieurovou bankovku získat, použije se kurz valuty–prodej, protože instituce vám cizí bankovku prodává.

Co se vyplatí nakoupit v cizině? Kde a jak ušetříte tisíce?
Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

A k čemu je kurz „střed“?

Jde o průměrný kurz. Je často používán pojišťovnami při náhradě výloh, které hradil jejich klient v zahraničí v cizí měně v souvislosti s pojistnou událostí (zde je většinou používán středový kurz České národní banky). Může být použit rovněž při přepočtu aktiv v cizí měně na měnu národní (pro účely výkaznictví). Středovým kursem dále mohou být v některých případech přepočítávány transakce, které uskutečníte v zahraničí svou platební kartou a vaše banka vám je pak zúčtovává.

Až se tedy příště vydáte do směnárny, nezapomeňte na následující tři tipy:

1. Kurzovní lístek je sestavován vždy z pohledu banky, cizí měny proto nakupuje a prodává banka;

2. Při hotovostních operacích se částky vždy přepočítávají kursem pro valuty;

3. Neřiďte se pouze kursem, který vám směnárna nabídla, ale ptejte se vždy na výslednou částku, kterou obdržíte. Poplatky totiž mohou výrazně ovlivnit výhodnost celé směny.