Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Kde je hranice mezi chudobou a jak si v průměru finančně vedeme?

  • 86
Z pohledu průměrné mzdy, která v Česku roste, se nám nežije špatně. Přesto je řada lidí na hranici příjmové chudoby. Máte přehled, kde je hranice mezi chudými a bohatými a kolik byste v průměru potřebovali na pořízení vlastního bydlení?

I když řada lidí nemá ráda průměrné údaje, přesto taková čísla mají svou výpovědní hodnotu. Pokud je sledujeme v čase, vypovídají o tom, jaký je trend, a mohou nás také nasměrovat, jak hospodařit s rodinnými financemi, abychom si udrželi svou životní úroveň během aktivního života i v penzi.

Čtěte také

Jak ale naznačuje průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci, představy Čechů o finančních rezervách neodpovídají doporučení odborníků ani realitě. Ve skutečnosti nemáme naspořeno ani tolik, kolik si představujeme.

Tak například většina lidí má představu, že pro rychlé použití stačí vytvořit krátkodobou rezervu ve výši 60 tisíc korun a na penzi naspořit 800 tisíc korun. Podle odborníků jsou to ovšem nízké částky. Podle jejich doporučení bychom si krátkodobou finanční rezervu měli udržovat ve výši šesti průměrných měsíčních platů.

Pokud jde o důchod, úspory by měly odpovídat nejen představám, ale také očekávaným potřebám v době seniorského věku. Při průměrném měsíčním příjmu v ČR bychom tak na důchod měli mít ušetřeno alespoň milion korun. Ostatně víte, jaká je v Česku průměrná měsíční mzda a jaký je průměrný invalidní důchod? Vyzkoušejte své znalosti v našem kvízu.

Kvíz: Jak si v průměru finančně vedeme?

Použité údaje vycházejí ze statistik České správy sociálního zabezpečení, Českého statistického úřadu a Hypoindexu.

, pro iDNES.cz