Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli krizi hrozí výpověď i matkám na mateřské. Zákon to dovoluje

aktualizováno 
Krize dopadá na firmy, a ty, pokud se celé nebo částečně ruší či stěhují, mohou dát výpověď i maminkám na mateřské. Je to černá vize, ale v době ekonomických těžkostí firem docela reálná. Připravte se na to, že vaše původní pracovní pozice po návratu z mateřské či rodičovské už možná nebude existovat.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Firmy omezují náklady a při restrukturalizaci ruší pracovní místa. "Proto se maminky po rodičovské dovolené nyní málokdy vracejí na své původní místo," potvrzuje Zita Lara, ředitelka České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Musí se pak přeškolit na jinou pozici. A mohou dostat i výpověď, přestože jsou v takzvané ochranné lhůtě.

Zákon to dovolí pouze tehdy, pokud se firma nebo její část ruší či přemisťuje. Tehdy má propuštěný nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jinak nelze v ochranné době matkám na mateřské či rodiči na rodičovské výpověď dát. Pozor však na to, že po návratu z rodičovské dovolené už nikoho zákon před výpovědí nechrání.

Původní, nebo jiná židle?

Jestliže se chce maminka dítěte vrátit na stejné místo, odkud na mateřskou odešla, musí tomu přizpůsobit délku období, kdy bude s dítětem doma. "Firma drží ženě původní práci na jejím pracovišti po dobu mateřské, tedy 28 týdnů, když se jí narodí více dětí, tak 37 týdnů," vysvětluje Pavel Jakab z advokátní kanceláře Peterka & Partners.

Může se hodit

Po skončení mateřské dovolené v případě matky a u otce už od narození dítěte mohou rodiče čerpat rodičovskou dovolenou, v péči o dítě se mohou střídat či být na ní společně. Po celou dobu čerpání rodičovské do věku tří let dítěte je firma povinna mít svou zaměstnankyni či zaměstnance zařazené v evidenci na takovém místě, jaké je uvedeno v pracovní smlouvě. Už se ale nemusí jednat o původní práci a pracoviště. Druh práce a místo výkonu práce však musí odpovídat pracovní smlouvě.

"Když je situace v rodině taková, že maminka zvažuje návrat po mateřské dříve například proto, že partner vydělává méně, je rozumné žádat o čerpání rodičovské dovolené v menším rozsahu. Například do dvou let dítěte s tím, že lze tuto dobu následně prodlužovat, a to nejdéle do tří let jeho věku. Jestliže však požádá matka či otec od počátku o rodičovskou dovolenou v maximálním možném rozsahu, to znamená do tří let věku dítěte, nemusí zaměstnavatel na požadavek dřívějšího návratu přistoupit," upozorňuje Zdenka Kindlová, právní expertka Českomoravské komory odborových svazů.

Když se narodí další dítě, mateřská a poté rodičovská začíná nanovo. "Nároky rodiče se posuzují podle nejmladšího dítěte. Jestliže tedy jsou například prvnímu dítěti dva roky a žena porodí další dítě, nastupuje mateřskou dovolenou s tímto druhým dítětem. Po skončení mateřské dovolené může matka či otec čerpat rodičovskou dovolenou, a to nejdéle do tří let věku tohoto druhého dítěte," doplňuje Zdenka Kindlová.

Na všem je potřeba se domluvit

I když se s návratem rodičů počítá a náhradníci za ně byli přijati na dobu určitou, je potřeba se zaměstnavatelem opětovné zapojení do práce dohodnout předem. Pak se dají vyjednat i ústupky typu: dítěti budou tři už v červnu, ale já bych se ráda vrátila až po prázdninách, protože během nich mi ho do školky nevezmou a podobně. "Snažíme se vycházet vstříc potřebám zaměstnankyň, ať už jde o dřívější či pozdější návrat," potvrzuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Marie Knotková z personálního oddělení firmy Globus doporučuje, aby o osobních a rodinných změnách rodič pečující o dítě neprodleně zaměstnavatele informoval. Třeba v okamžiku, kdy mají možnost ukončit rodičovskou dovolenou dříve, protože například babička odešla do starobního důchodu a může se o dítě dočasně postarat. Pokud zaměstnavatel má tyto informace k dispozici, může zaměstnankyni či zaměstnanci navrhnout zajímavou možnost, o kterou by jinak mohl přijít.

Karel Foltýn, personální ředitel z firmy Tesco, doplňuje: "Návrat po mateřské či rodičovské dovolené posuzujeme individuálně, naši personální manažeři s rodiči, kteří jsou na rodičovské dovolené, jsou průběžně v kontaktu. Těmto zaměstnancům můžeme poskytnout i práci na zkrácený úvazek."

Kde hledat další informace

* www.projekt-alternativa.cz - portál zaměřený na alternativní pracovní úvazky
* www.materska-centra.cz -kontakty na mateřská centra a kurzy, připravovaná databáze zaměstnavatelů přátelských k rodině
* evyna.pef.czu.cz - projekt pro podporu návratu vysokoškolsky vzdělaných žen na trh práce po rodičovské dovolené
* www.genderstudies.cz -právní poradna, publikace
* www.rovneprilezitosti.cz -poradenství, soutěž pro firmy poskytující rovné příležitosti
* pravo@genderstudies.cz -poradny pro sladění práce a rodiny * www.rytmus.org/stejnasance - soutěž firem "Stejná šance - zaměstnavatel"
* www.proequality.cz - semináře, informace k rovným příležitostem
* www.hledampraci.cz/pracovnipravo/ - specializovaná právní poradna
* www.azrodina.cz - poradna, přehled kurzů
* www.helcom.cz - Český helsinský výbor - semináře
* centrum.jergym.cz -Centrum výchovně vzdělávacího poradenství

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Majitel vinařství v Kutné Hoře Lukáš Rudolfský
Obnovuje staré vinice a vyrábí naturální víno. Učí se od něj i cizinci

Lukáš Rudolfský je původně ajťák. K podnikání se dostal úplně náhodou, ale v zemědělství se našel. Vyrábí zcela přírodní nápoj, obnovuje středověké vinice a...  celý článek

Simone Giovannozzi
Netradiční zaměstnání: Se psy hledá lanýže a slušně vydělává

Říkají mu Simone Tartufi, tedy Simone Lanýž. To proto, že se živí prodejem aromatických hub. Dodává lanýže do špičkových italských, francouzských, německých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.