Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lékařské seriály nesnášíme, shoduje se rodina zdravotních sester

Když zazní znělka seriálu Ordinace v růžové zahradě, v rodině Fišerových se okamžitě vypíná televize. Oblíbený seriál o doktorech a sestřičkách v této domácnosti neprojde. Všechny ženy z rodinného klanu jsou totiž zdravotními sestrami a seriál nemusí.
Všechny pracují jako zdravotní sestry v brněnské nemocnici: matka Hana Fišerová (dole), zleva dcery Libuše Fišerová, Kateřina Šebková a Renata Klementová.

Všechny pracují jako zdravotní sestry v brněnské nemocnici: matka Hana Fišerová (dole), zleva dcery Libuše Fišerová, Kateřina Šebková a Renata Klementová. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Není vůbec o naší práci a zdravotní sestry neukazuje v nejlepším světle, řeší tam v zaměstnání osobní problémy, poměry s lékaři a podobně. Celkově degraduje práci sester v očích veřejnosti," myslí si nejstarší ze tří sourozenců, Renáta Klementová.

Ona, její dvě sestry i máma Hana Fišerová pracují ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích. Nejstarší z klanu tam je už víc než sedmnáct let, dnes jako vrchní sestra na Interní kardiologické klinice. Tam pracuje i dcera Kateřina Šebková, specializuje se však na práci na sálcích, kde se provádějí invazivní výkony. V nemocnici je už dvanáct let.

Nejstarší Renáta Klementová je vrchní sestrou na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy, před třinácti lety začínala jako sestra na Anesteziologicko-resuscitační klinice. V práci se dcery s matkou nevídají, každá pracuje na jiné klinice nebo oddělení. Nejmladší z rodiny Fišerových Libuše zatím studuje, ale s prací zdravotní sestry má i praktické zkušenosti, už dva roky chodí do bohunické fakultní nemocnice pravidelně na příslužby.

Třetí generace zdravotníků

Zdravotnickou práci prý má celá rodina v krvi, u Fišerových je totiž už tradicí. Ve zdravotnictví pracovala babička i dědeček; sestřičkou je také manželka syna Hany Fišerové a další čtyři sestřenice.

"Nikdy jsem nechtěla, aby holky šly do zdravotnictví. Práce zdravotní sestry je trochu řehole," říká Hana Fišerová. A tak své tři dcery dala na nejrůznější střední školy. "Jenže holky po roce ze školy utekly a přihlásily se na zdrávku. A my s manželem jsme se museli s jejich rozhodnutím vypořádat."

Pro své dcery byla při volbě povolání vzorem. Už jako malé holky je totiž brala do ordinace v nemocnici. "Moc se mi líbilo, jak maminka měla všude uspořádané papíry, chodila v bílém, a taky jak se chovala k pacientům. Chtěla jsem být jako ona," vybavuje si nejmladší Libuše.

Žádná z Fišerových volby povolání nelituje. "Když to vidím zpětně, byl to rozumný tah, všechny nás to baví. Je to velmi zajímavá práce a v současné době i nějaká sociální jistota," míní nejstarší ze sester Renáta.

Hlavní podmínka: komunikativnost a empatie

Z celého rodinného klanu sestřiček přímo srší energie, dobrá nálada a snaha pomoci. "Je pěkné, když někomu pomůžete a on vám přijde poděkovat, nebo když víte, že pacient zvládl těžkou hospitalizaci i díky naší pomoci," říká Renáta. Podle ní je důležité brát práci s úsměvem.

"Tak motivujete podřízené. A právě tím je moje maminka na oddělení známá, všichni ji kvůli tomu mají rádi. Vyhovuje to všem, podřízeným i šéfům," usmívá se Renáta, která se ve funkci vrchní sestry snaží jít v máminých stopách.

A jaké jsou podle zkušených sestřiček podmínky pro výkon takového povolání? Nejdůležitější je, aby sestra byla komunikativní a empatická, a pak už záleží na tom, na jaké pozici pracuje. "Zdravotní sestra u lůžka a v ambulantních provozech musí být hlavně fyzicky zdatná a psychicky odolná, vrchní sestra musí být zase dobrou manažerkou a diplomatem, ale i trošku ekonomkou," míní Hana.

Všechny Fišerovy ženy zvládají životní nástrahy i díky vzájemné podpoře. Pracovat ve zdravotnictví má totiž jednu velkou nevýhodu. "Když někdo z vašeho okolí onemocní, hned víte, co s ním bude. Umřel mi manžel, na rakovinu. Hned jak mu stanovili diagnózu, věděla jsem, jak to celé skončí. Je to hrozná beznaděj," vypráví Renáta.

Nemocnice není autoservis

S dobou se mění i pacienti. Renáta Klementová vidí problém v tom, že dnes lidé berou zdravotnictví jako autoservis. "Přijdou do nemocnice a očekávají, že budou během pár dnů naprosto zdraví, aniž by pro to sami cokoli udělali," míní sestřička.

"V minulosti byli pacienti vděčnější, dnes přibývá stížností. Většina z nich je sice neoprávněných, ale každá vrhá špatné světlo na naši práci," míní Hana Fišerová. Když šly její dcery studovat na zdravotní školu, doufala, že než ji dodělají, situace ve zdravotnictví se zlepší.

"Trochu se to k lepšímu pohnulo, ale pořád jsou tady rezervy," tvrdí Hana. Problém prý je, že české zdravotnictví je sice na vysoké úrovni, ale vše se musí zvládat s menším počtem personálu než v zahraničí. "To samozřejmě obnáší delší čekací doby třeba na operace. Na druhou stranu, vše je téměř zdarma, ale lidé si toho neváží," shrnuje Renáta.

"Pracujeme s lidmi všech věkových kategorií a kulturních odlišností a musíme se každému věnovat individuálně. Nemocní mnohdy nejsou příjemní a milí, ale to ani nemůžeme čekat. Jdou k nám s trápením a bolestí, tak komunikace není vždy jednoduchá."

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...