Letecky, nebo busem? Cena může být stejná.

Kdo jede na dovolenou do ciziny, může na dopravě ušetřit nemalé peníze. Je ale třeba připravit se na cestu dlouho dopředu. Nebo naopak riskovat, že do poslední chvíle nebudete vědět, co a jak. To je daň za levnou letenku, lístek do autobusu či spolujízdu.

Jaký způsob dopravy zvolit při letním cestování? Vždy záleží na tom kdy a kam se člověk chystá vyrazit a jaké podmínky je ochoten snést. Kdo si chce odpočinout od řízení a nepojede vlastním autem, má několik možností. Levné je cestování autobusem, ale některé letecké společnosti mu mohou směle konkurovat - to málo o co jsou dražší nejlevnější letenky proti obvyklé ceně za autobus, je vyváženo časovou úsporou. Jízda vlakem je sice pohodlná, ale o nízké ceně se mluvit nedá. Pro dobrodružné povahy se nabízí klasický autostop, jehož organizovaná podoba - spolujízda je nabídkou, která zaujme nejenom studenty.
 
Letadlem rychle i levně

Ceny obvyklých autobusových linek mají velkého konkurenta v podobě nízkonákladových leteckých společností. Zpáteční cesta do Paříže se dá například letos v létě pořídit za 4500 autobusem nebo za 4600 letecky, pokud si zájemce vzpomněl na její shánění nejméně měsíc předem. "Politika většiny společností nabízejících levné letenky je taková, že nejvíce zvýhodnění jsou klienti, kteří si zakoupí letenku dříve," vysvětluje Oleg Bril, z portálu letuska.cz. Úskalí, se kterým je třeba počítat, je minimalizovaný dopravní servis, který je u levných letů nabízen. Na cestu se zájemce může vydat i mimořádným letem s cestovní kanceláří, když jí v letadle zbyde volné místo. Cena takového charterového letu bude pro samostatného cestujícího o něco vyšší než pro účastníky zájezdů, dopravní servis bude mít ale kompletní.

Vlak již dávno není laciný

Mezinárodní cestování po železnici je až na výjimky dost drahé a vlak je lépe zvolit pro vnitrostátní přepravu s využitím některé z mnoha slev. Jednu nabídku však dráhy pro své klienty, kteří se chystají k moři, mají. Jadran Express, vlak, který spolu s cestujícím odveze i jeho auto. Nabídka je výhodná zejména v tom, že je pro řidiče pohodlná. Cesta do Splitu a zpět pro tříčlennou rodinu s autem vyjde na 7600 korun, přičemž za jízdu vlastním vozem by vydali okolo 5200 korun. Pro srovnání autobus by tuto rodinu stál 7700 korun, ale pochopitelně by s sebou neměli automobil.

Slevy zejména pro studenty

Při cestování si slev užívají zejména studenti. Výhodná je studentská mezinárodní karta ISIC, levněji cestují i učitelé s kartou ITIC. Ti, kdo již odrostli studentskému věku, mají výhodu jen zakoupí-li nějakou z cestovních nabídek typu síťová karta. Její princip spočívá v možnosti jezdit určitý čas na linkách či tratích společnosti, která kartu vydala. Cena patnáctidenní autobusové jízdenky společnosti Eurolines, která umožňuje přepravu autobusem mezi třicetipěti evropskými městyje v sezoně pro dospělého 9405 korun, junioři a senioři mají podmínky ještě o něco výhodnější. Aby se koupě takové karty vyplatila, je potřeba jezdit hodně - využijí ji hlavně zájemci o poznávací cestování, ten kdo se chce jen dopravit k moři tuto možnost neocení.

Máte takovou závislost na mobilním telefonu, že se od něj nedokážete odpoutat ani o dovolené v zahraničí? Tak se připravte na to, že vás výše prázdninových telefonních účtů nemile překvapí. Více čtěte ZDE.