Nabídka práce záleží i na tom, kdy chcete brigádu absolvovat.

Nabídka práce záleží i na tom, kdy chcete brigádu absolvovat. | foto: iDNES.cz

Letní brigáda? Shánějte ji hned

Pokud chcete vybírat z většího množství brigád, naplánujte si práci na srpen či září, nabídka volných míst je totiž větší. Čtěte, která brigáda vám vynese nejvíc peněz a kde ji hledat.

Nový zákoník práce, platný od ledna, pěkně zkomplikoval studentům život. Zájemci o brigády mladší 18 let smějí podle něj pracovat maximálně 6 hodin denně a ne více než 30 hodin týdně. V praxi to znamená, že firmy o mladé brigádníky ztrácejí zájem.

„Ještě loni jsme v nabídce brigád měli asi 20 procent míst pro nezletilé, letos to není ani jedno procento,“ potvrzuje René Kuchár z Agentury STUDENT.

Kolik peněz si vydělá prodavač zmrzliny, pokladní v supermarketu, pracovník ve fast foodu, administrativní pracovník nebo pracovník průzkumu trhu? Čtěte ZDE

A kolik kamelot, číšník, operátor, dělník a doplňovač zboží? Najdete ZDE

Sedmnáctiletému Ondřeji Pinošovi tahle změna hodně vadí. Loni v létě vypomáhal v kanceláři a vydělal si 5000 korun. Plánoval, že půjde letos zase a za mzdu si koupí mobil, ale firma ho právě kvůli novým právním předpisům odmítla.

Šance na výběr brigády se mu hodně zmenšily. Podle nabídky agentur má naději, že na méně než osm hodin denně sežene rozdávání letáků, prodej časopisů, úklid, případně telefonní marketing nebo práci ve fast foodech. Naštvaní jsou nejen studenti, ale i zaměstnavatelé.

Většina o nezletilé brigádníky, kteří mohou pracovat jen v šestihodinových směnách, nestojí, pro ostatní to znamená sehnat víc lidí. „Sice jsme schopní brigádníky na 6 hodin denně zaměstnat, ale musíme jich zajistit daleko víc, a hlavně v Praze to není snadné,“ říká Erika Chroustová, personalistka společnosti McDonald’s.

Kdy a kde shánět brigádu
Kdo nechá obstarávání brigády až na začátek prázdnin, má smůlu, najde krátkodobé nebo méně kvalifikované práce.

Do agentur je lepší vyrazit hned, protože právě teď je začínají firmy zásobovat svými požadavky na obsazení volných míst za zaměstnance, kteří budou mít v létě dovolenou. Navíc je někdy také nutné práci domlouvat s předstihem, protože firmy vyžadují zaškolení, například pro telefonní operátory.

popisekJAK TO CHODÍ
v agenturách práce

Nabídka práce záleží i na tom, kdy chcete brigádu absolvovat. Červenec bývá nejhorší, v srpnu a září je výběr opět větší. Většina studentů totiž chce pracovat v červenci a pak si užívat prázdnin. Pokud to otočíte, budete o zajímavé brigády soupeřit s menší konkurencí.

Agentura práce není jediný způsob, jak si sehnat práci. Některé firmy agenturních služeb nevyužívají. Jestli je vám nějaký zaměstnavatel sympatický, neváhejte a kontaktujte ho přímo. Může se vám ale stát, že volná místa zaplní děti zaměstnanců, které mají často před zájemci „z ulice“ přednost, podobně jako brigádníci, kteří s firmou spolupracují celoročně.

Širokou nabídku brigád najdete na internetu. Pomoct může rodina nebo známí. „Nejlepší brigádu, jakou jsem kdy měla, mi dohodila kamarádka. Prodávala jsem okružní jízdy turistům a denně vydělala i 1000 korun,“ vypráví Míša Kudrnová z Prahy. Vyplatí se sledovat inzeráty v novinách, nástěnky ve školách, vývěsky na obchodech a restauracích, případně se zajít podívat i na nástěnku úřadu práce.

Kolik si vyděláte
Nejvíc peněz si vyděláte v Praze, hodinové mzdy jsou tady o 10 až 30 procent vyšší než jinde. Dobře zaplaceno dostanete i v ostatních velkých městech, nejnižší jsou mzdy v menších obcích a regionech s vysokou nezaměstnaností.

V Praze hrubá hodinová mzda začíná někde na 60 až 70 korunách, jinde počítejte spíš s padesátikorunou. Za pokladnou si v Praze vyděláte i 100 korun na hodinu, ale v Olomouci jen 55 korun.

„Cenu práce“ určuje poměr nabídky a poptávky. Čím vyšší je poptávka, tím nižší je mzda. Pak se může stát, že si 70 korun na hodinu vyděláte v kanceláři i na stavbě. Obecně však platí, že manuální a méně kvalifikované práce jsou hůř placené než třeba práce v kanceláři.

Pro jedince s obchodním talentem mohou být zajímavé i brigády hodnocené úkolově. Jde například o uzavírání smluv po telefonu nebo prodej časopisů. Peníze dostanete podle počtu uzavřených smluv nebo prodaných časopisů.

Brigáda vám může přinést nejen peníze, ale když seženete místo v oboru, také užitečnou praxi. A pokud je s vámi firma spokojená, může se stát, že vám po ukončení studia nabídne trvalý pracovní poměr. „Za studií jsem vypomáhala v marketingu jedné banky a nakonec jsem tam zůstala pracovat téměř šest let,“ říká Alice Novotná z Prahy.