Léto bylo ve znamení menších výnosů a odlivu střadatelů

V letních měsících je obvyklé, že podílové fondy trpí odlivem klientů. Důvod je zřejmý - lidé odčerpávají své peníze z fondů, protože je potřebují na dovolenou. Během dvou prázdninových měsíců tak z tuzemských fondů odteklo zhruba pět miliard korun. Bylo to zaviněno i otevíráním fondů, které vznikly v kuponové privatizaci. Ty postupně snižují poplatky za odkup podílových listů a podílníci z fondů odcházejí až v době, kdy jsou tyto poplatky nulové.

Letní období nebylo pro fondy příznivé ani z hlediska výkonnosti, tedy velikosti zhodnocení spravovaných peněz. Nejlépe se dařilo díky dalšímu zvýšení úrokových sazeb fondům peněžního trhu - průměrná výkonnost za poslední rok činí 3,13 procenta. Nejlépe se v tomto časovém horizontu dařilo fondu Živnobanka-Sporokonto, který dosáhl takřka pětiprocentního zhodnocení svěřených peněz.

Špatně se nevedlo ani dluhopisovým fondům, které sice oproti začátku prázdnin co se týče výkonnosti polevily, ale stále v průměru dosahují ročního zhodnocení 4,5 procenta.

Mnohem hůře dopadly fondy, které investovaly vše nebo větší část svěřených peněz do akcií. Světové akciové trhy pokračovaly v sestupném trendu, Pražskou burzu cenných papírů nevyjímaje. České akciové fondy tak oproti konci června zhoršily svoji roční výkonnost takřka o 10 procent - průměrná výkonnost za poslední rok je v současné době minus 39,7 procenta. Za tímto číslem sice stojí především fond AKRO Svět, jehož výkonnost je poznamenána nedávným pádem brokerské firmy Private Investors, ovšem i bez něj by bylo průměrné zhodnocení hluboko pod třiceti procenty. Není překvapením, že nejvyšší roční zhodnocení má fond, který je sice akciovým fondem, ale má zatím většinu peněz uloženu na peněžním trhu - fond ČSOB český akciový s 3,1 procenta.

O nic lépe na tom nejsou fondy fondů, k jejichž hodnocení však zatím není dostatečně dlouhá historie. Smíšeným fondům se díky skutečnosti, že své portfolio rozptylují mezi akcie a dluhopisy, vedlo o trochu lépe. Nejvýkonnějším smíšeným fondem je za poslední rok fond InvestAGe AG 2000 fond s 5,3 procenta.

V následujících měsících lze očekávat, že fondy peněžního trhu zvýší svoji výkonnost, neboť je nejvíce pravděpodobné, že na podzim dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Výkonnost dluhopisových fondů by pak do konce roku zůstala zhruba na dnešní úrovni. Výkonnost fondů zbylých kategorií je jen obtížné odhadovat, neboť akciové trhy jsou velice pohyblivé. Lze jen doufat, že dosáhly svého dna a v dohledné době budou stagnovat nebo růst.

Pozor: Pokud držíte podílové listy déle než šest měsíců, neplatíte při prodeji žádnou daň ze zisku. Úroky z termínovaného vkladu jsou zdaněny patnácti procenty.

Vybíráte v létě prostředky na úkor dlouhodobějších investic? Nebo raději odkládáte tyto prostředky stranou již během roku?