Levná dovolená? Pronájem chaty

  • 2
Peníze, které zaplatí jeden člověk za skromný týdenní pobyt u moře, stačí čtyřčlenné rodině na stejně dlouhý pronájem rekreační chaty či chalupy v Čechách nebo na Moravě. Podobně jako při pobytu v cizině, mají zájemci možnost si vybírat z různých míst a cenových kategorií. S volbou by však neměli otálet: podle zástupců agentur, které pobyty na chatách a chalupách nabízejí, je nejvyšší čas si prázdninový pobyt rezervovat.

 

S pronájmem chat a chalup je to jako s výběrem jiné dovolené: čím později zájemce přijde, tím méně si bude moci vybírat. „Největší nápor klientů začíná s oteplováním, nejfrekventovanější termíny jsou pochopitelně v době školních prázdnin, úplná špička je v druhé polovině července,“ říká Marek Meitner, spolumajitel kroměřížské agentury TourTrend, která chaty a chalupy pronajímá už od roku 1990.

 

Podobně jako u zahraničních zájezdů, objevuje se i v chatách a chalupách nabídka „na poslední chvíli“. „I zájemce, který se rozhodne pro dovolenou na pronajaté chatě těsně před prázdninami, má šanci uspět,“ říká Aleš Mihák z pražské Holiday Tour. To potvrzuje i majitelka brněnské agentury Chatos Marie Floriánová, podle které si lidé kvůli ekonomickým potížím zamlouvají pobyty až koncem května a v červnu. „Přicházejí, když už jistě vědí, že si budou moci pronájem dovolit a dostanou také od zaměstnavatele dovolenou,“ míní Floriánová. Podle jejích zkušeností je vidět, že některým lidem chybějí peníze. „Na rodiny dopadá strach z nezaměstnanosti, ty, které si třeba dříve brali velkou chatu, se spokojí s menší a levnější,“ uvádí Marie Floriánová.  

 

Platí se záloha

Za co a kolik se připlácí:

Bazén 500 korun

Tenisový kurt 800 korun

Stolní tenis 100 korun

Sauna 800 korun

Ruské kuželky 300 korun

Pes od 200 korun

Poznámka: ceny jsou orientační za týden

 

Vybrat si chatu nebo chalupu je jednoduché, na internetu je nabízí řada agentur, zvláštní katalog s jejich nabídkou má například i cestovní kancelář Čedok. Součástí nabídky je obvykle několik detailních záběrů nabízené nemovitosti i její podrobný popis včetně vybavení. Zájemce si rezervuje vybraný objekt, podepíše s pronajímatelem smlouvu, zaplatí zálohu a obvykle buď do měsíce před odjezdem, nebo přímo majiteli při nástupu doplatí zbytek. Pokud objednaný pobyt zruší, musí počítat s placením storno poplatků. „Týden před nástupem jsou storno poplatky 80 procent z ceny pobytu, tři neděle účtujeme 30 procent a nad tuto lhůtu deset procent, vysvětluje Marie Floriánová.

 

Chata není hotel

 

Jak se liší pobyt od dovolené v hotelu či penzionu? V chatě nebo chalupě se nikdo cizí nepostará o stravování, daní za nižší cenu je většinou o něco menší komfort ubytování. Nejlevnější objekty nemusí mít ani splachovací záchod, elektřinu nebo pitnou vodu. To všechno vědí zájemci předem. Na druhou stranu je řada chat či chalup, které vedle komfortního ubytování nabízejí vlastní bazén, krb či tenisový kurt. Pak se však suma za jejich pronájem blíží hotelovým cenám. „Největší zájem je o pronájmy v ceně sto padesát až dvě stě padesát korun za osobu a noc,“ říká David Hořava z internetového serveru Ubytování.cz, který nabízí pronájem chat a chalup. Za tuto cenu budou zájemci bydlet ve velmi dobře zařízeném objektu se zahradou, příslušenstvím, vybavenou kuchyní, u dražších nemovitostí často i s bazénem.

 

Přemýšlíte, kde vzít peníze na dovolenou? Řešením je spotřebitelský úvěr. Podrobné informace o něm naleznete v této SPECIÁLNÍ SEKCI.

Pozor! Základní cena nezahrnuje všechny poplatky. „V základní ceně je pronájem objektu, obvykle spotřeba energie a vody. Někde se však platí energie podle spotřeby nebo nad daný limit, na místě se hradí rekreační poplatek, případně poplatek za psa,“ vysvětluje Eva Bartáková z brněnské agentury DDS. Běžné je složení vratné kauce při příjezdu do objektu, ze které zaplatí nájemník případné škody. Ty se dají uhradit také ze speciální pojistky odpovědnosti za škodu.

 

Největší hity leží u vody

 

Nejvíce se v letní nabídce zapráší po chatách a chalupách s možností koupání. „Zejména lidé s malými dětmi mají zájem, aby bylo koupání co nejblíž,“ říká Marie Floriánová. Cizinci dávají podle Marka Meitnera přednost kvalitě objektu a na lokalitě jim moc nezáleží, obvykle si jen přejí dobrou dostupnost Prahy, zatímco tuzemští rekreanti žádají nejčastěji Orlík, Slapy, Třeboňsko či Lipno. Velká skupina lidí chce podle vyjádření zprostředkovatelů ubytování na dovolené sportovat, zajímají se proto o lokality, kde není nouze o cyklotrasy a turistické stezky, tenisové či volejbalové kurty. Další touží mít v blízkosti pronajatého objektu hrady či zámky.

 

Co je cílem vaší letošní dovolené? Dáte přednost krásám naší vlasti, nebo si dovolenou už neumíte představit bez moře?  Jak velkou roli u vás hraje při výběru dovolené finanční aspekt? Těšíme se na vaše názory.