Euro, Evropská unie, EU

Euro, Evropská unie, EU - Euro, Evropská unie, EU | foto: Profimedia.cz

Lze se pojistit u zdravotní pojišťovny v EU?

  • 2
Jaké garance poskytují nařízení EU obyvatelům členských států v oblasti zdravotního pojištění? Co naopak vylučují? Jaká pravidla platí pro zaměstnance, studenty, důchodce či turisty?

EU: právo na jedno zdravotní pojištění

Evropská nařízení garantují obyvatelům všech členských států právo na jedno zdravotní pojištění. Lidé pohybující se po prostoru EU tak mají zaručenu zdravotní péči nejen v domovském státě, kde jsou pojištěni, ale i v dalších členských zemích.

Zaměstnanci versus turisté

Obecně platí, že pracovník včetně přeshraničního pracovníka nebo osoba samostatně výdělečně činná je pojištěna ve státě, kde je zaměstnána nebo podniká.

V případě, že tedy bude Čech pracovat například v Německu, bude pojištěn z titulu výdělečné činnosti v Německu a v České republice se musí odhlásit od české zdravotní pojišťovny. Evropská nařízení vylučují dvojí pojištění v rámci veřejných pojistných systémů. Zvláštní kategorií jsou vyslaní pracovníci, kteří spadají pod legislativu státu, kde působí, a jsou v této zemi pojištěni.

Lidé, kteří vyjíždějí do cizích zemí jako turisté, studenti, uchazeči o zaměstnání či důchodci, jsou českými pojištěnci a toto pojištění jim platí v kterémkoli členském státě EU. Před výjezdem je ale nutné nechat si vystavit a potvrdit příslušný evropský formulář nebo požádat o Evropský průkaz zdravotního pojištění, který začnou pojišťovny vydávat od června. Tyto průkazy a formuláře jsou v místě pobytu dokladem, že jde o člověka pojištěného v České republice s nárokem na příslušnou zdravotní péči. Při cestě do členského státu EU se může turista také komerčně připojistit třeba pro případ přímé spoluúčasti v příslušné členské zemi nebo odvozu domů.

Jistotu si za pár korun nekoupíte! Proč jsou tvrzení pojišťoven o nezbytnosti komerčního pojištění při cestách do zahraničí nepravdivá? To se dozvíte ZDE.

Přijdou vám garance EU v oblasti zdravotního pojištění dostatečné? Spolehnete se při cestách do členských zemí na veřejnou ochranu, nebo se raději připojistíte? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.