Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má cenu měnit po 11. září investiční strategii?

  0:49
Česká koruna zpevňuje, klesá cena ropy, krachují letecké společnosti, padají hodnoty akcií, firmy se chystají propouštět... Z ekonomických zpráv, které se objevují po teroristických útocích na Spojené státy americké z 11. září, nejsou mnozí drobní střadatelé příliš moudří. Jedním si však mohou být jistí: jde v nich i o jejich peníze.
 

Dotkne se mezinárodní situace úspor v bance? Je dnes bezpečné investovat do podílových fondů, nebo si raději vzít půjčku a koupit dům? Jak ochránit peníze před znehodnocením? Na podobné otázky dnes asi hledá odpověď většina lidí.

Bankovní vklady

Odborníci se shodují, že na výnosy z bankovních vkladů nemají mezinárodní události v současné době přímý vliv. Úroky na termínovaných účtech by měly podle finanční poradkyně firmy Slon Miriam Hanákové kopírovat míru inflace a být zhruba o procento až dvě nižší než růst cen, nyní se pohybují v průměru okolo tří až čtyř procent. Přitom inflaci pro příští rok odhaduje Jiří Schwarz z Liberálního institutu zhruba na čtyři procenta. "Z tohoto pohledu hodnotíme bankovní vklady jako nevýhodné, protože se vložené prostředky znehodnocují," upozorňuje Hanáková. Již tak nízké úroky ještě snižuje patnáctiprocentní daň. Poradci proto doporučují využívat vklady v bankách spíše pro ukládání peněz, které člověk každodenně používá. Ideální jsou běžné či žirové účty, jejichž součástí je platební karta.

Příliš výnosné nejsou ani termínované devizové účty, jejich úročení je totiž ještě nižší než u korunových kont. Přestože by měla koruna dále posilovat, varují odborníci drobné střadatele před spekulacemi s valutami. Na kurz měn totiž působí mnoho faktorů - válečné konflikty, spotřebitelská důvěra i zásahy centrálních bank, a laik nemusí být schopen je dobře vyhodnotit a využít ke svému prospěchu. "Doporučujeme devizové účty využívat spíše jen pro platby spojené se zahraničními cestami či dovolenou," říká finanční poradce Radek Khýr. 

Podílové fondy

Kdo zvolí správný fond, může rozmnožit úspory relativně bezpečně a více než na bankovním kontě. Stabilní výnos čtyři až šest procent přinášejí některé fondy peněžního trhu a dluhopisové. Svěřené peníze ukládají do bank a nakupují obligace, riziko ztráty je tedy malé. "U peněžních a obligačních fondů neočekáváme nějaké výrazné změny. Jejich výhodnost by měla stále vzrůstat," uvádí Radek Khýr. Analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl doplňuje, že vzhledem k vývoji inflace ve světě lze očekávat, že cena dluhopisů v následujících třech měsících ještě poroste.  Podle odhadů by proto mohly kvalitní dluhopisové fondy dosahovat zhruba 6,5procentního zhodnocení. Dobré fondy peněžního trhu alespoň překonají inflaci.

To však nelze říci o fondech smíšených a akciových. Investují totiž přímo do cenných papírů, což je velmi rizikové. Hodnota fondů, které nakoupily akcie firem, jež krachují, masově propouštějí či se dostaly do velkých finančních potíží (například aerolinky, společnosti z oblasti cestovního ruchu, pojišťovny, automobilky), se snižuje. A naopak. Jestliže poroste cena například telekomunikačních společností či zbrojařských firem, mohou na tom vydělat fondy, které vlastní jejich cenné papíry. Podle Miriam Hanákové jsou nyní obecně tyto typy fondů podhodnoceny nejen v souvislosti s útoky na Ameriku, ale i vlivem propadu kapitálových trhů, který trvá už dva roky.  "Postoj k akciovým a smíšeným fondům lze označit jako vyčkávací. Vzhledem k současným nízkým cenám je nutné nepodlehnout panice a podílové listy neprodávat. Z minulého vývoje se dá soudit, že akciové trhy překonají poklesy a pohnou se směrem nahoru," míní Miriam Hanáková. Nakupovat podílové listy akciových a smíšených fondů lze doporučit jen lidem, kteří se nebojí riskovat. Musí navíc počítat s tím, že by se měli s penězi rozloučit nejméně na pět let.

Přestože někteří analytici kapitálových trhů dnes radí nakupovat vybrané akcie, jejichž cena velmi klesla, drobný investor by měl být opatrný. Přímý nákup cenných papírů je vždy velmi rizikový a vyžaduje mimo jiné dobré informace o vývoji trhu, případně rychlou reakci, pokud hrozí jeho další propad, nebo naopak vzestup.

A pokud člověk nechce peníze ukládat, ale nakupovat? Odborníci tvrdí, že se situace po 11. září, co se týče ekonomiky a investičního rozhodování, příliš neliší ve srovnání s obdobím před teroristickými útoky. "Rozhodnutí, zda utrácet, nebo spořit, závisí na finanční situaci jednotlivců a na jejich preferencích v souvislosti s jimi očekávaným vývojem," míní Jiří Schwarz.

Motivace ke spoření jsou totiž dnes - v době nízkých úrokových sazeb - nízké. Budou-li firmy a domácnosti očekávat vyšší míru inflace a nepřevedou-li své úspory například do fondů, dluhopisů či hypotečních zástavních listů, které jsou na inflaci méně citlivé než bankovní vklady, patrně se rozhodnou více utrácet. Za jednu z nejbezpečnějších investic jsou stále považovány nemovitosti. Jejich ceny budou podle Jiřího Schwarze spíše stagnovat nebo i klesat, a to až do doby vstupu do Evropské unie, který by měl přinést vyšší poptávku. Pokles se týká zejména kancelářských prostor ve velkých městech. Jiří Zaorálek ze společnosti Fincentrum míní, že by mohla růst cena některých bytů (podle jejich kvality a polohy).

Kdo chce nakupovat, ale nemá peníze, může si vzít úvěr od banky zhruba za stejných podmínek jako před 11. zářím. V případě úroků z úvěrů se zatím neočekávají žádné velké změny. Jejich výše se bude podobně jako doposud odvíjet od úroků na mezibankovním trhu.

Ke změnám naopak dojde v oblasti pojišťovnictví. Zejména podnikatelé by měli počítat se zvýšením cen pojištění a zahrnout je do svých předpokládaných nákladů na příští období.

Ovlivnila situace po útocích na Spojené státy nějakým způsobem Vaše investice? Je rozumné investovat v současnosti do amerických akcií nebo do fondů investujících ve Spojených státech?

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...