Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek i život si pojistěte, kolikrát chcete. Na penzi smíte spořit jen jednou

aktualizováno 
Pojistit si domácnost či vlastní zdraví u více pojišťoven není problém. Ovšem zatímco za zničený majetek dostanete jen částku odpovídající výši škody, za újmu na zdraví inkasujete tolikrát, kolikrát jste pojištěni. I stavebních spoření můžete mít víc, penzijní připojištění ale jen jedno.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud se rozhodnete pojistit svou domácnost či nemovitost najednou u více pojišťoven, nikdo vám v tom nemůže zabránit. Musíte ovšem dodržet zákonem dané podmínky. Především musíte každé pojišťovně oznámit, že máte pojištění i u konkurence a nahlásit i sjednané výše pojistných částek nebo limitů.

Dagmar Koutská z České pojišťovny potvrzuje, že se podobné případy vyskytují. "První pojistná smlouva se vztahuje na určité významné riziko s vyšší spoluúčastí klienta. Vedle toho má klient uzavřenu další pojistnou smlouvu na stejné riziko, kde maximální výše pojistného plnění odpovídá výši spoluúčasti z první pojistné smlouvy," přibližuje Koutská.

Také ve druhé pojistné smlouvě má klient spoluúčast, která je však s ohledem na nižší pojistné plnění mnohem nižší než u první smlouvy. Kombinací dvou smluv pak klient dosahuje maximálního pokrytí rizika s nízkou spoluúčastí.

Více smluv pojištění majetku = jedna náhrada škody

V případě škody vám peníze vyplatí pojišťovna, která dostala oznámení o vzniku pojistné události jako první. Musí ho vyplatit za celou škodu, ovšem do výše pojistné částky nebo limitu pojistného plnění sjednaného ve smlouvě. Následně informuje ostatní pojišťovny a ty se navzájem vypořádají v poměru, v jakém jsou k sobě jednotlivé pojistné částky či limity v jednotlivých smlouvách.

Úhrn pojistných plnění ze všech pojištění však nesmí přesáhnout výši vzniklé škody, podle občanského zákoníku by to bylo bezdůvodné obohacení. Pokud by klient pojišťovně informaci o dalším pojištění úmyslně zatajil, mohl by být vyšetřován za pokus o pojistný podvod.

Také v případě havarijního pojištění platí stejná pravidla jako u pojištění domácnosti či nemovitosti. "U havarijního pojištění je samozřejmě také možné vícenásobné pojištění uzavřít, ale v praxi se s tím vůbec nesetkáváme. Klient si vybere jednoho pojistitele, kde pojištění uzavře a další pojištění na stejné vozidlo u konkurence si nesjednává, nemá k tomu žádný důvod," doplňuje Dagmar Koutská.

U úrazu získáte pojistné plnění z každé pojistky

Proti rizikům plynoucím z úrazu se opět můžete pojistit u několika pojišťoven. Při sepisování pojistné smlouvy ale musíte uvést, zda máte uzavřeno jiné úrazové pojištění a u jaké pojišťovny. V případě, že se vám něco stane – způsobíte si úraz – můžete vymáhat pojistné plnění od všech pojišťoven, kde jste si pojištění sjednali. "Pokud má klient třeba sedm úrazových pojistek a stane se mu úraz, dostane za něj sedmkrát zaplaceno," doplňuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Naprosto shodná situace je i u životního pojištění, můžete si ho pro sebe uzavřít u více pojišťoven. "Pokud si klient sjednal například pět pojistek na smrt ve výši milion korun a zemře, pojišťovny vyplatí pozůstalým dohromady pět milionů korun," uvádí Milata.

Penzijní připojištění jen jednou

Smluv o stavebním spoření si najednou uzavřete, kolik chcete. "Státní podporu můžete mít u všech smluv, ovšem součet jednotlivých částek musí být maximálně tři tisíce korun za rok," doplňuje Hana Vaněčková z Modré pyramidy. Tato praxe platí až u smluv uzavřených od roku 2004, do té doby jste sice mohli mít také více smluv, ale stát vám přispíval pouze na jednu z nich.

Můžete být i v situaci, kdy jste uzavřeli smlouvu se státní podporou až 4 500 korun ročně do konce roku 2003, stále na ní spoříte a další smlouvu s podporou tři tisíce korun chcete uzavřít až nyní. "Pokud klient na první smlouvu stále spoří, požadavek na státní podporu na této smlouvě nezrušil a při uzavření pozdější smlouvy by požádal o poskytnutí státní podpory, stát mu ji na tuto další smlouvu už nepřizná," vysvětluje Zdenka Blechová z Buřinky.

S penzijním připojištěním je to přesně naopak. Každý člověk starší 18 let smí mít uzavřenu na svou osobu pouze jednu aktivní smlouvu, u níž má nárok na státní příspěvek v maximální výši 150 korun měsíčně.

Podle svého uvážení ovšem můžete měnit penzijní fondy, aniž byste museli při změně smlouvu ukončit a uzavřít novou. Ale počítejte s už rok platícím opatřením, které by mělo zabránit zbytečné fluktuaci mezi fondy. Pokud se rozhodnete přejít z jednoho fondu do druhého, budete muset v případě, že jste byli klienty kratší dobu než pět let, zaplatit osmisetkorunový poplatek za přestup.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.