Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Málo důvodů k radosti v uplynulém týdnu

Po skvělém předešlém týdnu došlo na amerických akciových trzích ke korekci, vysoká cena ropy a neústupnost Íránu ve svém jádrovém programu investorům neprospívá. Na domácí burze stojí za zmínku zejména propad akcií Philips Morris. Radost investorům nedělají ani podílové fondy, což se odráží na jejich čistých prodejích.

Hned první obchodní den skončily americké trhy po více než týdnu v záporných číslech. Mohla za to především rostoucí cena ropy jako reakce na Íránský jaderný program. Jeho představitelé sice v úterý projevili ochotu jednat, čímž cena ropy mírně klesla, Írán se však využití atomové energie vzdát nechce. V úterý tak sice akciové trhy mírně rostly, ne však na dlouho. 

Ve středu trhy opět klesaly v reakci na nepříznivé makroekonomické zprávy, které vyvolávají obavy z ochlazování ekonomiky. Na optimizmu nepřidával ani další vývoj kolem Íránského jaderného programu. Ve čtvrtek nejprve trh ovlivňovaly smíšená makrodata, pozitivní vývoj však nakonec obstaraly pozitivní podnikové zprávy a pokles ceny ropy. Ta v pátek opět úřadovala a tak všechny tři indexy zakončily týden v červených číslech (DJIA -0,86 %, S&P 500 -0,48 %, Nasdaq -1,09 %).

Pražská burza se v uplynulém týdnu potýkala především s minimálním zájmem ze strany obchodníků, když kromě jejich peněz chyběly také podnikové zprávy, které by rozhýbaly obchodování. Ani povolební patová situace k aktivitě určitě nepřidá. Po pondělní stagnaci tak následovaly dvě seance s mírným poklesem. Ve čtvrtek se většině titulů dařilo a při stále mizerné aktivitě alespoň většina titulů mírně posílila.

V pátek se obchodování neslo ve znamení dlouho očekávaných výsledků tabákového koncernu Philips Morris, které nakonec pro společnost neodpadly vůbec dobře. Pokles čistého zisku o čtvrtinu a překonání i těch nejhorších očekávání znamenaly propad o více než osm procent a po dlouhé době se tak cena akcie propadla pod hranici 10 tisíc Kč (ještě před rokem se obchodovala kolem hranice 20 000 Kč). Ostatní tituly zaznamenaly jen mírný pohyb a index PX nakonec zakončil týden ve ztrátě (PX -0,23 %).

Důvod k radosti tento týden neměli ani investoři v podílových fondech. Největší ztráty zaznamenaly akciové fondy, které reflektovaly na vývoj na akciových trzích a největší pokles si tak připsaly fondy ISČS Sporotrend (-1,01 %), ČPI Globálních značek (-0,88 %) a ČPI Nových ekonomik (-0,78 %).

Vrásky na čele dělají investorům také fondy dluhopisové. Roční ztráta přes devět procent u fondu ČSOB dluhopisových příležitostí a pokles kolem pěti procent u fondů IKS Plus bondový a ISČS Trendbond jsou skutečně varující.

Jediným fondem, který za týden dosáhl výkonnost přes jedno procento je tak smíšený fond ČPI Zlatý (+1,96 %). Spokojeni mohou být také investoři v peněžních fondech. Roční výkonnost kolem procenta a půl sice není nic světoborného, ale bez risku není zisk a ochrannou funkci v portfoliu tyto fondy zatím plní. 

Že je to pro investory málo však dokazují čisté prodeje, zejména u fondu IKS Dluhopisový (-91 mil. Kč). Nespokojenost s dlouhodobou výkonností pravděpodobně stojí také za špatnými prodeji dvou fondů fondů ISČS, Opatrného Mixu (-25,5 mil. Kč) a Konzervativního mixu (-20,4 mil. Kč).

Nelichotivá je také měsíční statistika fondů společností sdružených v Asociaci fondů a asset managementu (AFAM). Za měsíc červenec si fondy peněžního trhu připsaly záporné čisté prodeje -563 milionů korun. Odkupy v červenci převážily také ve fondech dluhopisových (-188 mil. Kč). Ostatní skupiny fondů si vedly lépe, nejvíce peněz přilákaly fondy akciové (+235 mil. Kč) a smíšené (+224 mil. Kč), v plusu skončily také fondy fondů (+172 mil. Kč). Čisté prodeje domácích podílových fondů v červenci byly záporné, ve výši -121 mil. Kč, celkový majetek však díky kladnému zhodnocení fondů stoupl o 1,9 miliardy korun na 142,7 mld. Kč.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Rop. a energ. průmyslu 0,74% ISČS Sporotrend -1,01%
IKS Světových indexů 0,11% ČPI Nových ekonomik -0,48%
ČPI Farm. a biotech. 0,11% ČPI Globálních značek. -0,88%
Dluhopisové Pioneer obligační 0,38% ISČS Trendbond -0,70%
IKS Dluhopisový 0,37% IKS Plus bondový -0,61%
ČPI Státních dluhopisů 0,30% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,23%
Fondy fondů IKS MAX 6 0,97% IKS Fond fondů -0,29%
IKS EuroMax 0,96% ISČS GLobal Stocks 0,00%
IKS MAX 3 0,92% IKS Fénix dynamický 0,05%
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,06% ČSOB Výnosový 0,03%
Pioneer-Sporokonto 0,05% ISČS Sporoinvest 0,03%
IKS Peněžní trh 0,04%    
Smíšené ČPI Zlatý 1,96% ISČS Výnosový -0,44%
IKS MAX 4 0,94% J&T Opportunity -0,41%
IKS MAX 2 0,81% J&T AM Druhý KSIO -0,01%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Fénix smíšený 18,2 IKS Peněžní trh -91,0
ISČS Sporotrend 16,0 ISČS Opatrný Mix

-25,5

ISČS Sporoinvest 7,6 ISČS Konzervativní Mix -20,4

Zdroj: AFAM

Zajištěné novinky u KBC

Mezi fondy KBC/ČSOB se opět dařilo peněžnímu fondu MultiCash (+96 mil. Kč), což může být důkazem, že, na rozdíl od fondů AFAM, se investoři opět vracejí do konzervativních fondů. Svou práci však odvádějí také zajištěné fondy. Největší přízni se těšil jeden ze tří nových fondů na trhu, ČSOB Fixovaného růstu 2 (+19,5 mil. Kč). Tento fond, jehož výnos se odvíjí od vývoje koše 30ti akcií, zaručuje klientům po třech letech a sedmi měsících minimální návratnost vložené částky. Maximální výnos je omezen na 27 %.

Fond ČSOB Světový Click+  23 zaručuje investorům minimální výnos 10 % za 6 let a 4 měsíce (1,52 % p.a.), maximálně si investoři přijdou na 39 %. Výnos fondu se odvíjí od vývoje koše tří indexů představujících akciové trhy Evropy (DJ Euro Stoxx 50 - 50%), USA (S&P 500 - 30%) a Japonska (Nikkei 225 - 20%).

Dolaroví investoři mohou své prostředky ukládat do fondu ČSOB Světový Click+  USD 6. Ten zaručuje při splatnosti 4 a půl roku minimální výnos 16 %. Koš indexů i způsob výpočtu výnosu fondu je stejný jako u předešlého fondu. Upisovací období všech fondů trvá do 29.9.2006.