Malým dětem kapesné, větším vlastní konto

  • 8
Žasnou vaše děti, kolik zaplatíte v hypermarketu za plný košík? Mají pocit, že bankomat stojí v ložnici a vy k němu máte přístup, kdy se vám zachce, a nikdy neodejdete s prázdnou? Pak máte nejvyšší čas uvést děti do reality. A nechat je hospodařit alespoň trochu na vlastní pěst. U školáků je dobré začít už záhy s kapesným, u starších dětí s vlastními platebními kartami nebo ještě lépe účty.

Podle odborníků je věk okolo 15 let ideální pro to, aby děti začaly hospodařit s penězi samy. Studentská konta nabízí sedm bank, náklady na vedení účtu jejich majitelé docela dobře unesou, nepřekročí totiž 20 korun měsíčně, u některých bank jsou zdarma.

Studenti si mohou vyzkoušet díky kontokorentu i život na dluh, samozřejmostí je platební karta a internetové či telefonické bankovnictví. Spořivým studentům nabízejí banky lepší úročení zůstatků než ostatním klientům. Platí se však za výběry z bankomatu i u přepážky a také za zaúčtování příchozích plateb.

Kapesné, stravenky, příspěvek na dopravu

Je rozumné uvádět potomky do finančního světa postupně - nejprve jim posílat na účet kapesné, později přidat třeba příspěvek na mobilní telefon a školní stravování, dopravu a nakonec třeba i na oblečení. Studenti získají lepší přehled o životních nákladech i bankovních poplatcích, naučí se ovládat účet po internetu. Zjistí, že pokud si uloží na účet peníze za brigády a bezhlavě je neutratí, o prázdninách jako když je najdou.

K ekonomickému chování je vedou i banky samy - Komerční banka přidělí studentům bonus 333 korun za rok, když alespoň jednou za měsíc zaplatí u obchodníka kartou. GE Money Bank zase motivuje u svého nového konta Genius Student studenty prémiemi k získání dalších klientů.

O penězích i ve škole

Na základních školách se zásady hospodaření s penězi neučí, střední školy mohou ve spolupráci se společností Junior Achievement zavést na středních školách volitelný program Poznej svoje peníze. Studenti se dozvědí o principech rodinného plánování peněz, naučí se zakládat bankovní účet či ovládat kartu. A zkušenosti ze škol? „Studenti od 18 let běžně používají platební karty, rodiče jim spoří na účty stavebních nebo jiných spořitelen. Mnoho studentů si přivydělává formou brigád, takže se učí hospodařit se svými financemi. Jejich informovanost je podle mého názoru nyní větší, než bývala v minulých letech,“ říká Jaroslava Hlaváčková z Obchodní akademie v Mladé Boleslavi, kde program vyučují. „Studenti dostávají v rámci předmětu například za úkol sepsat rodinné výdaje, což samozřejmě dělají ve spolupráci se svými rodiči,“ doplňuje Jaroslava Hlaváčková.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.