Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažeři, veďte si písemné záznamy!

aktualizováno 
Manažeři mohou za svá rozhodnutí učiněná dnes nést odpovědnost dalších deset let! Jaké jsou možnosti snížení rizika, že po manažerovi nebudou vymáhány statisícové či miliónové sumy?

Počítač, internet, business, manažer - Počítač, internet, business | foto: Profimedia.cz

Manažer, resp. člen orgánů společností jako je dozorčí rada nebo představenstvo, nese odpovědnost za svá rozhodnutí. Po manažerovi může být vymáháno odškodné za předpokladu, že následkem jeho rozhodnutí dojde ke vzniku prokázané škody a mezi škodou a porušením povinnosti existuje příčinná souvislost. Jednatelům a členům orgánů společností jako je dozorčí rada nebo představenstvo je proto právníky doporučováno vést si písemné záznamy provedených rozhodnutí. Takovéto záznamy mohou manažerům ušetřit nemalé prostředky. ´

Odpovědnost manažerů

Odpovědnost členů orgánů společností v ČR je postavena na principu objektivní odpovědnosti. Nejdříve se musí prokázat konkrétní porušení právní povinnosti manažera dle zákona a stanov. Jde zejména o povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, jednat v zájmu společnosti a zachovávat povinnost mlčenlivosti. Porušení právní povinnosti musí vést ke vzniku prokázané škody například v podobě ušlého zisku, zbytečně vynaložených nákladů a podobně. Poslední podmínkou vzniku odpovědnosti je, jak bylo uvedeno, existence příčinné souvislosti mezi vzniklou škodou a porušením povinnosti.

Důkazní břemeno na manažerovi

Je-li sporné, že člen orgánu společnosti jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno manažer. Například i dozorčí rada je povinná zajistit vymáhání škody, neboť nevymáhání škody by mohlo být vnímáno jako porušení péče řádného hospodáře. Kromě dozorčí rady mohou iniciovat vymáhání škody rovněž akcionáři, věřitelé nebo státní úředníci.

Písemné záznamy se vyplatí

Členům orgánů společnosti je právníky doporučováno vést si písemné záznamy o provedených rozhodnutích, které mohou sloužit jako důkaz toho, že manažer postupoval s péčí řádného hospodáře. Protože u nás není tento termín z obchodního zákoníku přesněji specifikován, uvažuje se o jeho legislativním zpřesnění. Nicméně na základě zahraniční legislativy lze za tuto péči považovat zejména nezávislé jednání s dobrými úmysly, jednání ve prospěch společnosti a současně jednání prováděné na základě znalosti přiměřeného množství informací.

Pojištění odpovědnosti

Část zmiňované odpovědnosti je možné pokrýt pojištěním. Předmětem pojištění může být pouze finanční škoda, která vznikla poškozenému v důsledku porušení povinnosti, kterou se myslí nedbalostní jednání nebo opomenutí. Mezi výluky nejčastěji náležejí jednání úmyslná, jednání podvodného a klamného charakteru, škody v podobě pokut a úroků uložených společnosti a pojištěnému, škody na zdraví nebo věcné škody a podobně.

Pojištění odpovědnosti je možné sjednat nejen na škody, které vzniknou v době trvání pojištění, ale krýt lze i nároky, které vzniknou dokonce určitý počet let po zániku pojistné smlouvy, tedy i v době, kdy manažer již nebude členem orgánu společnosti. Pojištění managementu tak chrání jak soukromý majetek odpovědného manažera, tak i majetek samotné obchodní společnosti.

Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Pokud má firma zájem o tento typ pojištění, doporučujeme se seznámit s pojistnými podmínkami (zejména výlukami) a nechat si vypracovat nabídky od více pojišťoven, neboť výše pojistného se někdy různí až o desítky tisíc korun ročně. Nezávaznou nabídku lze učinit na základě vyplnění příslušného dotazníku vybrané pojišťovny. Mezi pojišťovny, které toto pojištění nabízejí, patří například pojišťovna AIG nebo Allianz pojišťovna. V zahraničí (zejména ve Spojených státech amerických a zemích západní Evropy) má tento produkt známý jako D&O pojištění  více než padesátiletou tradici a je využíván naprostou většinou významnějších společností.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.