V bankovnictví a ve strojírenství bývá část mzdy vázaná na výsledky firmy a další ukazatele. Ilustrační snímek

V bankovnictví a ve strojírenství bývá část mzdy vázaná na výsledky firmy a další ukazatele. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Není manažer jako manažer. Podle oboru bere miliony nebo jen pár tisíc

  • 21
O rozdílu v platech žen a mužů na stejných pozicích se mluví celkem často. Stranou pozornosti ale zůstávají mzdové rozdíly napříč odvětvími. Tak například schopný manažer v oblasti zdravotní péče dosáhne jen na čtvrtinu toho, co jeho protějšek v bance.

Podle údajů společnosti Stanton Chase, která se věnuje vyhledávání vrcholových manažerů, vydělávají nejvyšší částky manažeři z finančního a IT sektoru. „Naopak menší platy bývají pravidlem ve zdravotnictví, retailu, logistice nebo strojírenství,“ říká Jozef Papp, ředitel české pobočky společnosti Stanton Chase.

Manažer je vedoucím pracovníkem firmy. Má na starost plánování strategie podniku, organizování práce, vedení týmu zaměstnanců a rozhodování o těch nejpodstatnějších záležitostech podnikání. Ve své podstatě lze říci, že charakter manažerské práce nezávisí na tom, jaké produkty nebo služby jeho domovská firma nabízí. Přesto to radikálně ovlivňuje jeho ohodnocení.

K rekordním ročním výdělkům se v Česku dopracují manažeři pracující pro banky a finanční instituce, kteří si na konto mohou připsat i více než deset milionů korun ročně. Tuto pomyslnou metu dotahují řídící pracovníci v IT byznysu. Na opačném konci spektra se nacházejí manažeři v oblasti gastronomie, zdravotnictví nebo maloobchodního prodeje.

Medián mezd u šéfů

  • Nejvyšší manažeři velkých společností a institucí: 121 988 Kč
  • Nejvyšší manažeři středně velkých společností: 67 787 Kč
  • Nejvyšší manažeři malých firem: 36 661 Kč

Medián ukazuje výdělek, který se nachází uprostřed řady od nejlépe po nejhůře placeného zaměstnance. Takže polovina zaměstnanců určité profese má méně, než je medián, a druhá polovina více. Medián je většinou nižší než průměr.

Zdroj: ISPV 2015, pozn. průměrná hrubá měsíční mzda

„Ani automobilový a strojírenský byznys, které se podílejí významně na české ekonomice, nepatří mezi nejštědřejší, co se odměňování šéfů týče. Manažeři v těchto oborech si ročně vydělají mezi dvěma až čtyřmi miliony korun,“ říká Jozef Papp.

Jeden bere měsíčně to, co druhý za rok

Podle Informačního systému o průměrném výdělku byl loni medián mezd mezi nejvyššími představiteli velkých společností a institucí 121 988 korun měsíčně. „Rozdíly jsou zde ale výrazné. Desetina nejlépe placených šéfů si vydělá za měsíc 399 253 korun hrubého, zatímco desetina nejhůře placených šéfů 34 312 korun. Samozřejmě výše výdělků se odvíjí od velikosti a typu firmy, či toho zda se jedná lokální nebo mezinárodní byznys, ale důležitým faktorem je i odvětví podnikání,“ vysvětluje Jozef Papp.

Může se hodit

Navštivte portál jobDNES.cz a vyberte si nové zaměstnání z široké nabídky pracovních míst.

Podle něj existují uvnitř odvětví faktory, které ovlivňují manažerský plat. Může to být třeba doba, po kterou manažer svou funkci vykonává, situace nebo strategie, kvůli které byl najat (například krizoví manažeři), a mnoho dalších.

V bankovnictví nebo strojírenství je situace celkem stabilní. Často je celková částka platu vázaná na výsledky firmy a další ukazatele. Bonusy pak mohou činit až 50 % celkového výdělku. „Plat manažera se odvíjí od historických specifik nebo celkového postavení firmy na lokálním i mezinárodním trhu. Například IT byznys, bankovnictví a farmacie dnes patří mezi nejvýdělečnější vůbec, proto si firmy z těchto segmentů podnikání mohou dovolit takto vysoké platy manažerů,“ dodává Jozef Papp.

Obor činnostiMedián prům. mzdy v Kč
Ekonomičtí a finanční náměstci a ředitelé 79 089
Řídící pracovníci v oblasti marketingu a obchodu58 034
Řídící pracovníci v personální oblasti64 241
Řídící pracovníci v oblasti reklamy69 047
Řídící pracovníci v oblasti výzkumu a vývoje66 065
Řídící pracovníci v průmyslové výrobě51 906
Řídící pracovníci v dopravě a logistice45 740
Řídící pracovníci v IT70 772
Řídící pracovníci v oblasti finančních služeb84 062
Řídící pracovníci v maloobchodě a velkoobchodě26 883
Řídící pracovníci v oblasti ubytování35 454
Řídící pracovníci ve stravovacích službách20 996
Řídící pracovníci v oblasti muzeí, knihoven a v oblasti práva a bezpečnosti37 813
Zdroj: ISPV 2015