Akutní užití marihuany se projeví především změnou ve schopnosti koncentrace, zhoršením krátkodobé paměti. Ilustrační snímek

Akutní užití marihuany se projeví především změnou ve schopnosti koncentrace, zhoršením krátkodobé paměti. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kouřil marihuanu, dostal okamžitou výpověď. Co na to právník?

  • 266
Choval se divně, byl nepozorný, roztěkaný. Tak popsalo vedení jedné velké liberecké firmy svého zaměstnance. Šéf mladému svářeči nařídil test na drogy. Nepřekvapilo ho, že byl pozitivní. Takových případů totiž řešili už několik.

Pan Antonín byl na hodinu propuštěn z práce. Protože podle personalistů přibývá lidí, kteří si občas „ubalí jointa“, mnoho firem dělá namátkové kontroly zaměstnanců. Žádná společnost totiž nechce riskovat případný úraz pracovníka.

„Jedná se o jednoduchý test ze slin. Zaměstnanec si vloží do úst speciální houbičku, na kterou nanáší sliny. Ty se následně vymačkají do testeru, kde lakmusový papírek odhalí přítomnost drog. Pokud je testovaný pozitivní, ale nesouhlasí s výsledkem, jde na odběr krve. Test odhalí požití drog v posledních 72 hodinách,“ popisuje Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy Czech.

Marihuana ovlivňuje podle psychologa Dalibora Špoka psychické funkce jako paměť, pozornost, emotivitu, náladu nebo asociativitu myšlení. To je také důvod jejího používání a obliby. Ze stejného důvodu je i brzdou pracovního výkonu.

„Akutní užití marihuany se projeví především změnou ve schopnosti koncentrace, zhoršením krátkodobé paměti a asociativity myšlení, takže reakce nebo chování dané osoby se mohou zdát nepřiměřené kontextu situace, roztržité nebo s častým zapomínáním. Občas se může objevit i vztahovačný (paranoidní) způsob přemýšlení. Dlouhodobé a výrazně nadměrné užívání vede ke změnám v kvalitě myšlení, ve schopnosti koncentrace a vůle i osobnostním změnám,“ popisuje Dalibor Špok.

Upozorňuje ale zároveň na to, že marihuana je odborníky hodnocena jako méně „tvrdá“ droga než alkohol, s menším potenciálem zdravotní i sociální škodlivosti a menším rizikem vzniku závislosti. „Případné reakce zaměstnavatele bych proto doporučil vztáhnout i k tomuto faktu. Rozhodně by neměly být tvrdší než v případě alkoholu. Je třeba rozlišovat, jedná-li se o jednorázové ovlivnění nebo o závislost,“ dodává psycholog.

Odmítnou test? Maximálně třikrát

Jenže firmy pozitivní testy na drogy řeší většinou radikálně - okamžitou výpovědí. „V případě, že test na alkohol nebo jinou návykovou látku bude pozitivní, je jednou z možností ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Vždy však bude záležet na okolnostech konkrétního případu,“ říká advokát Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Podle zákoníku práce je zaměstnanec povinen nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště a nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele.

Testu na alkohol či jinou návykovou látku se zaměstnanci musejí podrobit. „Zaměstnanec odmítnutím testu porušuje právní předpisy. V případě, že tak učiní opakovaně (nejméně třikrát), může s ním být ukončen pracovní poměr výpovědí,“ dodává advokát Jiří Hartmann.

„Jsem čistej, akorát jsem si včera zahulil.“

O kouření marihuany nebo dokonce užívání jiných drog se na pracovních pohovorech mluví celkem často. „Někteří uchazeči to přiznají osobně, jiní neprojdou testy, které má stále více firem jako podmínku přijetí do zaměstnání,“ říká Tomáš Surka z McRoy Czech a dodává, že se jedná zejména o automobilový sektor.

Na liberecké pobočce této personální agentury si udělali průzkum. Z něj vyplynulo, že marihuanu, případně i jiné drogy, užívají dva z deseti uchazečů o práci, a to především na dělnické pozice. „Dám si sem tam jednoho špeka.“ Nebo: Jsem čistej, akorát jsem si včera zahulil,“ většinou reagují.

Problém je to ale celorepublikový. Uchazeči neprošli namátkovými testy na drogy ani v Brně, Frýdlantu, Olomouci, Jihlavě, Plzni, Českých Budějovicích. Na výběrovém řízení padne dotaz na zkušenost s drogami zhruba po dvaceti minutách rozhovoru. Pokud je odpověď pozitivní, uchazeč není zařazen do dalšího kola výběrového řízení.