Předsudky vůči potetovaným zaměstnancům jsou patrné v konzervativnějším prostředí, jakým jsou třeba banky. Ilustrační snímek

Předsudky vůči potetovaným zaměstnancům jsou patrné v konzervativnějším prostředí, jakým jsou třeba banky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Máte tetování? Při pracovním pohovoru se jím raději nechlubte

  • 453
Pokud nepracujete jako grafik nebo designér, nejste rocková hvězda či známý sportovec, s tetováním v práci se příliš nevyznamenáte. Většina solidních firem se takovým uchazečům raději vyhýbá.

Tetování je módní záležitostí pro stále více lidí. Personalisté se přesto shodují, že při hledání práce může být překážkou.

Když už tetování, tak na méně viditelná místa

Potvrzují to i sami čeští tatéři. "U běžných povolání je to v 99 procentech případů určitě stále omezením. Proto se lidé nechávají většinou tetovat na méně viditelná místa," říká Lukáš Poláček, majitel tetovacího studia Horror Vacui. Výjimkou jsou podle něj umělci, kde je viditelné tetování naopak žádoucí.

Tetování je podle některých personalistů stále ještě symbolem určitého životního stylu, který je pro řadu firem nežádoucí. Viditelné tetování při pohovoru pak může zapůsobit podobně jako špatně zvolené oblečení či nevhodný projev. Proto je dobré si před pracovním pohovorem zjistit co nejvíce informací o firmě, o jejím zaměření a firemní kultuře.

Konzervativní firmy jsou přísnější

Obrázky na kůži řeší především společnosti s konzervativnější firemní kulturou. Nejpřísnější jsou v tomto směru údajně banky, ale také nejrůznější obchodní korporace. "Finanční instituce jsou spíše konzervativní. Lidé jim musí věřit, když jim svěřují svoje peníze. Tetování u mnohých lidí evokuje vězení či společenskou periferii. Dovedu si proto představit, že to hraje roli i při náboru zaměstnanců," říká Jan Bubeník, hledač manažerů z Bubenik Partners.

S tím souhlasí i další lovkyně manažerů Darina Farkasová z personální a poradenské společnosti Farkasova & Partners. "Ano, předsudky vůči potetovaným zaměstnancům jsou patrné v konzervativnějším prostředí, jakým jsou banky, nemocnice, školy. Tetování pak může výrazně omezit šance na dobrou kariéru," myslí si také Farkasová.

Obezřetnost vůči tetování potvrzují i tuzemské banky. Podle Jana Holinky z tiskového oddělení České spořitelny by viditelné tetování neměl mít zaměstnanec, který je ve styku s klienty. "Nicméně neevidujeme takový případ, kdy by tetování bylo jediným důvodem, proč bychom uchazeče o zaměstnání nepřijali," dodává Holinka.

Firmy své preference při náboru často ani neskrývají

"Často dostáváme už v zadání od klientů, že tetování nechtějí. Šetří si tím čas. Lidé s tetováním se pak nedostanou ani do užších kol výběrového řízení," vysvětluje Lenka Estévez z personální společnosti Hays. To je podle ní případ často i podpůrných pozic v administrativě, jako jsou třeba recepční či asistentky, tedy pracovníci, kteří jsou často "první tváří společnosti".

"U některých společností je toto tolerováno, pokud mají kandidáti tetování při kontaktu s klienty zakryté, třeba dlouhými rukávy či tmavými silonkami," dodává Estévez. Obdobné je to podle ní i s piercingem, který může být v decentní formě u administrativních pracovníků tolerován, většinou je ale vyžadováno jeho vyndání během pracovní doby.

Podmínku "čisté kůže" lze dát jen v odůvodněných případech

Z pohledu pracovního práva si takové podmínky firmy dávat mohou, ale jen v odůvodněných případech. Podle právníků často není lehké najít hranici mezi pádným důvodem a neopodstatněnou diskriminací.

"Obecně by k tomu společnosti přihlížet neměly. Pokud se ale taková vizáž opravdu neslučuje s firemní kulturou, cílovou skupinou služby nebo produktu nebo s charakterem pracovní pozice, je možné tu podmínku brát jako opodstatněnou," říká advokátka Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randl Partners.