Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maturita zvyšuje šanci na trhu práce

  12:00
Údaje úřadů práce dokazují, že bez maturity se dnes shání práce zvlášť těžce. Největší procento nezaměstnaných je podle nich právě v dělnických a řemeslnických profesích. To znamená bez ukončeného středního vzdělání. Proto lze očekávat, že stoupne počet lidí, kteří si budou chtít udělat maturitu, často i při zaměstnání.

Státní i soukromé střední školy nabízejí lidem, kteří si potřebují zvýšit kvalifikaci, možnost takzvaného nástavbového studia. To je podle pracovníků škol nejčastější forma doplnění středního vzdělání. Je určena pro lidi s výučními listy, absolventy učilišť, kteří mohou pokračovat ve studiu stejného nebo podobného oboru a získat úplné střední vzdělání zakončené maturitou. Některé profese, například policisté, hasiči nebo pracovníci metra, si neudrží pracovní místa, pokud maturitu nemají. Také pro získání živnostenských listů je v mnoha oborech zapotřebí tohoto vzdělání.

Denně, večerně, dálkově nebo externě

Těm, kteří se rozhodli dodělat si maturitu, ale přitom musí chodit pravidelně do práce, nabízejí střední školy a střední odborná učiliště několik variant studia: večerní, dálkové nebo externí. Při večerním studiu je týdně asi 15 vyučovacích hodin, zpravidla rozdělených do tří dnů. Vyučování probíhá v odpoledních a večerních hodinách. "Protože jsem se nemohl pravidelně uvolňovat z práce, využil jsem

Dodělejte si maturitu! Lze i při práci....více ZDE!

možnosti dálkového studia. Tato varianta je pro mě nejschůdnější," tvrdí Jaroslav Mára z Mladé Boleslavi. "Ve studijním plánu mám určitý počet hodin, které musím zvládnout, některé konzultace jsou i v sobotu." V současné době je podle údajů školských odborů asi nejvyhledávanější studium dálkové. Při něm je třeba absolvovat přes 200 konzultačních hodin ve školním roce. Organizaci a systém studia si určuje každá škola individuálně. Konzultace při dálkovém studiu mohou být třeba jedenkrát za tři týdny nebo za měsíc, termíny si určuje každá škola sama. Podobné je to i při externím studiu.

Stejný nebo podobný obor

Škola při přijímacím řízení pro studium při zaměstnání přihlíží k dříve získané profesi. To v praxi znamená, že je možné pokračovat ve studiu pouze ve stejném nebo příbuzném oboru. Například vyučený zedník bude přijat na střední průmyslovou školu stavební, ale těžko se dostane například na střední školu zdravotnickou. Je možné se také přihlásit na ekonomickou nástavbu, kde se na odbornost nehledí, a studovat třeba základy vedení firmy, účetnictví nebo základy podnikání v technických povoláních.

Délka studia a školné

 

Internetové adresy, pod kterými naleznete adresáře středních škol:

* www.nuov.cz (v sekci Kam na školu si podle požadovaného oboru nebo místa můžete najít vhodnou školu nebo objednat informační brožuru)
* www.skoly-kurzy.cz (databáze škol v ČR, zadáte požadavky a najdete školu)
* www.scio.cz (v sekci Jdu na SŠ je databáze středních škol)
* www.uiv.cz (kliknete na Registr škol a podle zadaných kritérií: místo, obor studia, typ školy si vyberete, na stránce naleznete také informace o vydávaných přehledech škol)
Ke studiu střední školy při zaměstnání může být přijat každý, kdo má ukončené základní vzdělání. Potom je studium pětileté. Rozhodne-li se uchazeč pro denní studium, chodí do školy čtyři roky. Pro absolventy tříletých učebních oborů je doba nutná k získání maturity tři roky (v denním studiu dva roky). Pokud zájemce absolvoval pouze dvouletý učební obor a chce pokračovat k maturitě (tzn. v tříletém musí si dodělat jeden rok učebního oboru. Při žádosti o přijetí ke studiu je nutné předložit výuční list nebo vysvědčení. Některé školy vyžadují skládání přijímacích zkoušek, některé přijímačky nepořádají. Podle informací ze středních škol, které přijímají bez zkoušek, se během prvního pololetí pozná, kdo je schopen školu zvládnout a kdo ne. V tuto dobu většinou odchází okolo 20 procent nových žáků. Studium na státních školách je bezplatné. Soukromé školy vybírají školné, jehož výše se liší. Určuje si ji každá škola sama. Podle dostupných údajů se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korunami za rok studia.

Kde vám poradí

Seznamy škol, které studium při zaměstnání nabízejí, jejich adresy, podmínky přijetí a další informace můžete získat třeba na školských odborech krajských úřadů v místě, kde bydlíte nebo chcete studovat. Podobné údaje nabízejí i poradenská a informační střediska pro volbu povolání při úřadech práce. Ta fungují v každém okrese stejně jako pedagogicko-psychologické poradny, které také disponují údaji o středních školách a mají jejich seznamy s adresami a nabídkou studia. Přehledy škol jsou i v informačních střediscích pro mládež, která jsou ve 22 městech České republiky. Jejich seznam je na internetu. Přehledy středních škol se studijními obory najdete i ve specializovaných brožurách, které vydávají některé instituce, například Ústav pro informace ve vzdělávání nebo Národní ústav odborného vzdělávání. Třeba publikaci Kam na školu lze zakoupit v síti vybraných knihkupectví a prodejen učebnic asi za 150 korun. Najdete v ní kompletní seznam středních škol v celé republice i s nabídkou studia, adresami, údaji o výši školného a podobně.

Důležité kontakty

* školské odbory krajských úřadů, jejichž adresy můžete najít v telefonním seznamu a na internetové adrese www.urady.cz, po kliknutí na požadovaný úřad se otevře jeho domovská stránka se všemi potřebnými údaji, například adresami, telefony, údaji o úředních hodinách atd.
* informační a poradenská střediska pro volbu povolání úřadů práce, která jsou v každém okresním městě; na internetové adrese www.uradprace.cz se otevře seznam všech úřadů práce a po kliknutí na zvolený úřad můžete najít všechny potřebné údaje: telefony, adresy, kontakty
* pedagogicko-psychologické poradny, které zatím nemají centrální internetovou adresu, ale pracují v každém okresním městě; kontakt na ně můžete získat v telefonním seznamu
* informační centra pro mládež, jejich pracovníci vám mj. nabídnou seznamy středních škol; kompletní výčet informačních středisek pro mládež je na adrese www.icmcr.cz, klikněte na heslo Adresář ICM

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...