Chraňte své peníze. Ilustrační foto

Chraňte své peníze. Ilustrační foto

Mějte rádi své peníze: poradíme vám, jak ušetřit na poplatcích

  • 66
Na poplatcích můžete výrazně ušetřit správně zvoleným typem příkazu. Je to jednoduché, trvalé příkazy vyměňte za jednorázové přes internet a přepážku za bankomat. Když vy budete mít rádi své peníze, budou mít rády ony vás a déle s vámi zůstanou.

Každý měsíc vám přistane na účtu "balík peněz", váš příjem. A během několika dní ho začnete porcovat na menší části, tu platba za nájem, támhle úhrada mobilnímu operátorovi nebo platba za elektřinu, plyn, či za obědy dětí ve škole. Část peněz si banka inkasuje za splátky úvěru a nesmíme zapomenout ani na platby na účet stavebního spoření nebo penzijního připojištění.

Na některé z plateb jste si zřídili trvalé příkazy, jiné řešíte inkasem a další jednorázovými příkazy. Pokud nemáte u své banky sjednaný supervýhodný balíček produktů a služeb, který vám zaručuje, že valnou většinu plateb budete mít zdarma, tak se asi každý měsíc při pohledu na výpis z účtu divíte, kolik si to ta banka zase strhla za poplatky.

Trvalý příkaz vs. jednorázový přes internet

"Jednou za rok dostáváme vyúčtování za elektřinu a zároveň s ním i soubor složenek na každý měsíc dalšího roku," říká pětatřicetiletá Jana, klientka ČSOB a pokračuje: "Vždy k datu splatnosti vezmu složenku a uhradím ji jednorázovým příkazem přes internetové bankovnictví."

Protože výše plateb je na celý rok stejná, Jana je chtěla vyřešit trvalým příkazem, aby měla alespoň na rok pokoj. Podobně chtěla postupovat i u plateb za služby UPC a úhrad stravy dvou dětí ve školní jídelně. U ČSOB má zřízeno Aktivní konto a jak zjistila, deset plateb v měsíci zadaných přes internet má zdarma. Ovšem za každou odchozí platbu trvalým příkazem by zaplatila šest korun. U čtyř plateb Jana tak za rok ušetří 288 korun. "Asi zruším další tři trvalé příkazy, budu vše platit přes internet a ušetřím mnohem víc," plánuje Jana.

Za příkazy hrazené jednorázově přes internetové bankovnictví místo pomocí trvalých příkazů ušetří například i klienti České spořitelny, Komerční banky nebo GE Money Bank.

Naopak klienti Citibank, LBBW Bank, Volksbank či UniCredit Bank otázku, zda zvolit jednorázovou úhradu přes internet nebo trvalý příkaz, řešit nemusí. V jejich případě je poplatek za oba typy příkazů prakticky shodný.

Kolik zaplatíte za příkazy?

Telefonní bankovnictví z hlediska poplatků výhodné není

Klientům Citibank, ČSOB, mBank nebo Raiffeisenbank, kteří platí účty pomocí telefonního bankovnictví, banky za každou platbu naúčtují výrazný poplatek. Nejvíce si počítají mBank – dvacet korun a Citibank – 19 korun.

Naopak poplatek srovnatelný s úhradou pomocí internetového bankovnictví zaplatí klienti České spořitelny, GE Money Bank nebo Poštovní spořitelny.

Než na přepážce, to raději do boxu nebo přes bankomat

Třicetiletý Martin, klient GE Money Bank se sjednaným kontem Genius platil pravidelně svůj účet za telefon vypsáním jednorázového příkazu, který předal pracovnici na přepážce.

"Bytostně nesnáším fronty na poště, takže jsem vždy šel radši do banky," vysvětluje Martin. Ovšem, jak sám přiznal, netušil, že pokaždé zaplatil poplatek 45 korun. Až mu jednou ochotná pracovnice poradila, aby příkaz uhradil raději pomocí bankomatu, ušetří tak 35 korun. Dnes má Martin internetové bankovnictví, účty platí pomocí něj a uspoří tak další peníze.

Zvolit platbu přes bankomat mnohou i klienti České spořitelny nebo Poštovní spořitelny, ovšem pro ně to taková úspora jako pro klienty GE Money Bank nebude. Poplatky za oba typy příkazů jsou prakticky shodné.

Pokud jste klienty Komerční banky a podáte jednorázový příkaz k úhradě na přepážce, počítejte s tím, že vám banka naúčtuje poplatek 59 korun. Vhodnější alternativou je pro vás sběrný box. Jeho prostřednictvím vás platba přijde "jen" na 29 korun.

Klienti UniCredit Bank a Raiffeisenbank si mohou vybrat, přepážka nebo sběrný box, je to prašť jako uhoď, poplatek je pro oba typy úhrad shodný.