Míra nezaměstnanosti je příliš vysoká, míní Češi

Sedm z deseti Čechů považuje současnou míru nezaměstnanosti v republice za příliš vysokou. Příčinou je podle oslovených v listopadovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) především nemožnost najít vhodnou práci. Lidé navíc očekávají v příštích dvou letech další částečný vzestup nezaměstnanosti.

Počet dotázaných, kteří hodnotí nezaměstnanost jako příliš vysokou, se za posledních dvanáct měsíců zvýšil ze 66 na 72 procent. Necelá čtvrtina obyvatel ji považuje za přiměřenou. Skeptičtější vůči míře nezaměstnanosti jsou častěji ženy, lidé starší 45 let, voliči KSČM a obyvatelé Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Nemožnost získat vhodnou práci považuje za hlavní důvod současné situace necelá polovina respondentů. Zbývající polovina oslovených se dělí zhruba stejným dílem na ty, kteří si myslí, že nezaměstnaní nemohou sehnat vůbec žádnou práci (24 %), a na ty, kdo soudí, že většina nezaměstnaných prostě nemá zájem pracovat (25 %). "Nezájem o práci za hlavní příčinu nezaměstnanosti relativně častěji označují voliči

Jak Češi hodnotí nezaměstnanost ? (%)
11/2002 11/2003

Příliš vysoká 66 72
Přiměřená 27 23
Příliš nízká 1 1
Neví 6 4
ODS, lidé s dobrou životní úrovní, studenti a obyvatelé Libereckého kraje," říká Naděžda Horáková z CVVM. Částečné zhoršení situace očekává 40 procent obyvatel České republiky a výrazný nárůst předpokládá 13 procent oslovených. V případě ztráty zaměstnání by se přibližně šest z deseti Čechů snažilo hledat spíše konkrétní práci splňující jejich představy. Jakoukoli práci by v dané situaci bralo 38 procent lidí, zbytek si neví rady. Snahu hledat konkrétní zaměstnání vyjadřují relativně častěji lidé pracující na vedoucích místech, respondenti s dobrou životní úrovní, obyvatelé velkých měst. Ochotu přijmout jakékoli zaměstnání relativně častěji uvádějí respondenti vykonávající dělnické profese.