Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo autonehody není pro náhradu škody rozhodující

aktualizováno 
Nabourali jste kamarádovi auto, když jste chtěli zaparkovat u něj na zahradě. Způsobená škoda bude hrazena podle smlouvy o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, protože škoda byla způsobena provozem vozidla.
Náhrada škody bude uhrazena i v případě, že k nehodě nedošlo na silnici

Náhrada škody bude uhrazena i v případě, že k nehodě nedošlo na silnici

Srazil jsem se na polní cestě s malým motocyklem, který řídil nezletilý řidič bez řidičského průkazu. Bude mi z pojištění odpovědnosti hrazena škoda, když se nestala na silnici?

Ano, v § 1, odst. 2 zákona je vymezen pojem veřejné pozemní komunikace, tzn. kde musí být splněna povinnost uzavřeného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Za předpokladu, že vlastník malého motocyklu měl uzavřené pojištění odpovědnosti u některé z pojišťoven vlastnících povolení Ministerstva financí (licenci), můžete svůj nárok na náhradu škody uplatnit u jeho smluvní pojišťovny, případně v České kanceláři pojistitelů.

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Vztahuje se tedy i na nezletilého řidiče, který vozidlo v době nehody řídil.

Zákon nevymezuje pojištění odpovědnosti pouze na uvedené pozemní komunikace, ale obecně na území České republiky. Základním předpokladem odpovědnosti za provoz dopravních prostředků je škodná událost vyvolaná zvláštní povahou provozu dopravních prostředků. Motorové vozidlo je v provozu nejen tehdy, když se pohybuje, ale i tehdy, když stojí, ale v chodu je jeho motor. Provozem je i příprava k jízdě a bezprostřední úkony po skončení jízdy, jakož i úkony potřebné k údržbě vozidla. Samo uvedení motoru do chodu už patří k provozu motorového vozidla bez ohledu na to, zda se vozidlo uvede do pohybu, anebo ne, zda se tak stalo na cestě, případně na jiném prostranství přístupném veřejnosti, třeba na polní cestě atd.

Při výjezdu z garáže kamaráda jsem narazil na kamarádovo auto na jeho pozemku. Bude mu způsobená škoda hrazena z povinného ručení?

Pokud majitel vozidla, jehož provozem byla škoda způsobena, měl uzavřenou smlouvu na pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, způsobená škoda bude hrazena podle ní, protože škoda byla způsobena provozem vozidla. V opačném případě bude hrazena z garančního fondu. Místo nehody není v tomto případě rozhodující.

Půjčil jsem auto na víkend kamarádovi. Při návratu zajížděl na můj pozemek a poškodil vjezdová vrata i auto. Bude mi škoda hrazena z pojištění odpovědnosti?

Na tento případ pamatuje ustanovení § 7, odst. 2 zákona. Pokud byla škoda způsobena vlastníku vozidla provozem jeho vozidla, které v době vzniku škody řídila jiná osoba, je pojistitel povinen nahradit vlastníku vozidla pouze škody na zdraví nebo usmrcením. Náhradu způsobené škody na majetku tedy musíte vymáhat přímo na kamarádovi.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 
2. díl: Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu  

3. díl: Určení podílu viny závisí na způsobené škodě 
4. díl: Na náhradu škody má pojišťovna až tři měsíce  
5. díl: Manželovo auto nebourejte, pojišťovna škodu nezaplatí   
 

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.